Awans Informacje Forum Dla nauczyciela Dla ucznia Korepetycje Sklep
  [ Zaloguj się ]   [ Załóż konto ]
  Najczęściej szukane
Konspekty
Programy nauczania
Plany rozwoju zawodowego
Scenariusze
Sprawdziany i testy
  Media
Przegląd Prasy
Patronat
Medialny
Po godzinach
  Slowka.pl
Słówka na email
Język angielski
Język niemiecki
Język francuski
Język włoski
Język hiszpański
Język norweski
Język japoński
Język rosyjski
Gramatyka
Rozmówki

Marzena Beata Karkosik
Lekcja wychowawcza, Scenariusze

Scenariusze lekcji wychowawczych z okazji 3 Maja

- n +

Scenariusze lekcji wychowawczych dla klas IV-VI

Scenariusze przeznaczone są do realizacji na godz. wychowawczych.

Są elementem uzupełniającym do obejrzanego przez uczniów apelu z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Przedstawione scenariusze mogą być przez wychowawców modyfikowane i dostosowywane do potrzeb i poziomu danej klasy.

Scenariusz I "Konstytucja 3 Maja-tradycja w mojej szkole" jest przeznaczony dla uczniów kl. V-VI.

Scenariusz II "Jedność narodu-jedność zespołu klasowego" dla uczniów kl. IV.

Cele:
- uświadomienie uczniom znaczenia tego ważnego wydarzenia
- powiązanie tradycji z dniem dzisiejszym
- budowanie jedności zespołu klasowego

Metody:
- dykusja, pogadanka, burza mózgów

Temat I: Konstytucja 3 Maja-tradycja w mojej szkole.

Przebieg zajęć:
1. Przypomnienie okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 Maja- na podstawie obejrzanego apelu.
Przedstawienie najważniejszych postaci, które odegrały znaczącą rolę w tych wydarzeniach: Stanisław August Poniatowski, Stanisław Małachowski, Hugo Kołłątaj.
2. Przypomnienie znaczenia Konstytucji dla ówczesnej Polski.
3. Dyskusja uczniów dotycząca przedstawionych zdarzeń-dlaczego nadal dziś kultywujemy te odległe wydarzenia i przypominamy o nich podczas różnych uroczystości?
4. Wyjaśnienie terminu "tradycja" - przekazywanie z pokolenia na pokolenie obyczajów, poglądów, wiedzy celem ich utrwalenia w społeczeństwie.
5. Przedstawienie elementów tworzących tradycję w państwie:
-legendy
-rocznice wydarzeń
-postacie historyczne
6. Dyskusja nad sposobami ich świętowania i przekazywania młodszym pokoleniom:
-apele
-wiece, pochody
-utwory (literackie, filmowe, muzyczne) o tematyce historycznej
7. Przedstawienie i uzupełnienie tabeli tradycji:
symbole tradycji narodowej
 
 symbole szkolnej tradycji
 
godło  tarcza szkolna
hymn  hymn(pieśń szkoły)
barwy narodowe  sztandar szkoły
konstytucja  kronika szkolna
święta narodowe  uroczystości szkolne


8. Dyskusja nad przedstawioną tabelą:
-oglądanie sztandaru szkoły i kroniki
-przypomnienie obejrzanych uroczystości szkolnych
9. Podsumowanie lekcji. Ocena aktywności uczniów.
Zadanie pracy domowej: wpisanie do tabeli pełnej nazwy naszego kraju oraz pełnej nazwy i adresu szkoły.

Temat II: Jedność narodu-jedność zespołu klasowego.

Przebieg zajęć:
1. Przypomnienie okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 Maja- na podstawie obejrzanego apelu.
Przedstawienie najważniejszych postaci, które odegrały znaczącą rolę w tych wydarzeniach: Stanisław August Poniatowski, Stanisław Małachowski, Hugo Kołłątaj.
2. Przypomnienie znaczenia Konstytucji dla ówczesnej Polski.
3. Dyskusja uczniów dotycząca obejrzanego apelu- dlaczego w tym trudnym dla Polski czasie ważna była jedność narodu.
4. Rozmowa wychowawcy z klasą o jedności:
Jesteśmy za młodzi, by tworzyć jedność narodu-ale możemy to robić na naszym poziomie tworząc jedność zespołu klasowego.
Jak to osiągnąć-mieć na uwadze nie tylko swoje dobro ale i innych.
5. Dyskusja uczniów:
- jak być dobrym zespołem klasowym
- samoocena
- plan poprawy zachowania
- analiza podpisanego we wrześniu kontraktu-jak go wypełniamy
6. Rozmowa o koleżeństwie i przyjaźni.
- co nam daje kolega
- co my możemy mu zaofiarować
7. Ocena naszego zachowania w scenkach rodzajowych:
- chory kolega prosi cię o przyniesienie zeszytu a ty właśnie wybierasz się do kina-opisz co zrobisz
- koleżanka ściąga podczas pracy klasowej-jak się zachowasz i dlaczego akurat tak
- twój najlepszy kolega znalazł pieniądze poszukiwane przez dziewczynkę z pierwszej klasy i siedzi cicho-jak zareagujesz
8. Dyskusja nad przedstawionymi zachowaniami.
Zachęta wychowawcy do wyrażania przez uczniów własnych opinii.
9. Spisanie i wywieszenie na tablicy zachowań tworzących i jednoczących zespół klasowy: współdziałanie, lojalność, uczciwość, integracja, koleżeństwo.
10. Podsumowanie lekcji. Ocena aktywności uczniów.
Zadanie pracy domowej: Wymyślenie i opisanie podobnej scenki rodzajowej-ocena postępowania bohaterów.
 

Opracowanie: Marzena Karkosik

Zgłoś błąd    Wyświetleń: 7112
 
   Komentarze
Jeszcze nie ma żadnych komentarzy, Twój może być pierwszy!

Dodaj komentarz
  Barometr
1 2 3 4 5 6  
Średnia ocena: 4.33



Ilość głosów: 3
  Publikacje

Nowe zasady publikacji
Szukaj autora i tytuł
Ostatnio dodane materiały
Ranking publikacji 
Najczęściej zadawane pytania
  Twoje konto
Zaloguj się
Załóż konto
Zapomniałem hasła
  Forum
Nauczyciel - awans zawodowy
Matura
Korepetycje
Ogłoszenia - kupię, sprzedam, oddam


O Profesorze - Napisz do Nas - Reklama - Polityka prywatności - Najczęściej zadawane pytania - Zgłoś błąd

2000-2014