Katalog

Bernarda Skoczylas
Zajęcia przedszkolne, Konspekty

Jakie przedmioty przyciąga magnes?

- n +

Jakie przedmioty przyciąga magnes? - konspekt zajęcia dla dzieci 6 letnich

Cele główne:
- przybliżanie dzieciom niektórych wiadomości z zakresu przyrody nieożywionej - właściwości magnesu

Cele szczegółowe:
- zapoznanie dzieci z właściwościami magnesu
- zapoznanie z właściwościami przyciągania metali przez magnes
- wprowadzenie zapisu graficznego słowa magnes
- wdrażanie dzieci do uważnego słuchania poleceń
- budzenie zadowolenia z samodzielnego poznawania otaczającego świata

Cele operacyjne: (co dziecko; wie, potrafi)
- zna, właściwości magnesu
- wie, jakie przedmioty przyciąga magnes
- potrafi, odczytać globalnie napis magnes
- stara się, uważnie słuchać poleceń
- chce, samodzielnie poznawać otaczający świat

Forma:
- praca indywidualna, zespołowa

Metoda:
- słowna, oglądowa, czynna

Środki dydaktyczne:
- magnesy różnej wielkości,
- spinacze biurowe,
- szpilki,
- drobne przedmioty przyciągane i nie przyciągane przez magnes,
- ilustracje różnych przedmiotów,
- bajka pt. "Złota gęś" - W. i J. Grimm

Przebieg zajęcia:

1. Powitanie - "Wszyscy są..."
2. Słuchanie bajki pt. "Złota gęś"
3. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat wysłuchanej bajki
- Jak się nazywał bohater bajki?
- Kogo spotkał i co chciał od niego stary człowiek?
- Co dał mu stary człowiek za jego dobre serce?
- Czy to była zwykła gęś?
- Co stało się z ludźmi, którzy dotknęli się gęsi?
- Jak myślicie co to za siła nie pozwalała się im odkleić?
4. Pokaz i nazwanie magicznego przedmiotu, który przyciąga tak jak złota gęś.
5. Zapoznanie z zapisem graficznym słowa magnes
- podział słowa na sylaby
- podział słowa na głoski
6. Pokaz różnego rodzaju magnesów i rozdanie ich dzieciom
7. Zabawa - "Co przyciąga magnes."
- Dzieci z magnesami rozchodzą się po sali i sprawdzają do jakich przedmiotów magnes się przykleja.
8. Zabawa - "Podziel przedmioty przyciągane i nie przyciągane przez magnes"
- Dzieci dostają tacki z różnymi drobnymi przedmiotami. Przy pomocy magnesu dzielą je na dwie grupy
9. Zabawa - "Tańczące szpileczki"
- Na kartce papieru dzieci umieszczają szpileczki
- Magnes umieszczamy pod kartką
- Dzieci przesuwają kartką ze szpilkami po magnesie i obserwują co się dzieje ze szpilkami
10. Zabawy
- "Czy można znaleźć igłę w stogu siana"
- "Czy można znaleźć igłę w brudnej wodzie."
11. Zapoznanie ze zjawiskiem elektro-statyczności
- Pocieramy linijkę kawałkiem wełny
- Zbliżamy linijkę do drobnych kawałków bibuły
- Dzieci obserwują, co się będzie działo
- Wyjaśnienie zjawiska elektro-statyczności
12. Podsumowanie zajęcia
- Co możemy powiedzieć o magnesie?
- Praca z książką - cz. 2, s.29
- Wkładanie wyrazu - magnes według wzoru
Dzieci 5 - letnie z sylab
Dzieci 6 - letnie z liter
13. Zakończenie zajęcia
 

Opracowanie: Bernarda Skoczylas

Wyświetleń: 8715


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.