Awans Informacje Forum Dla nauczyciela Dla ucznia Korepetycje Sklep
  [ Zaloguj się ]   [ Załóż konto ]
  Najczęściej szukane
Konspekty
Programy nauczania
Plany rozwoju zawodowego
Scenariusze
Sprawdziany i testy
  Media
Przegląd Prasy
Patronat
Medialny
Po godzinach
  Slowka.pl
Słówka na email
Język angielski
Język niemiecki
Język francuski
Język włoski
Język hiszpański
Język norweski
Język japoński
Język rosyjski
Gramatyka
Rozmówki

Anna Gierach, Anna Walicka
Pedagogika, Scenariusze

Scenariusz zajęć rewalidacyjno - wychowawczych przeznaczony do pracy z dzieckiem upośledzonym w stopniu głębokim - "Poznawanie własnego ciała (dłoni i nóg) w oparciu o zabawy w wodzie"

- n +

Poznawanie własnego ciała (dłoni i nóg) w oparciu o zabawy w wodzie

Scenariusz zajęć rewalidacyjno - wychowawczych przeznaczony do pracy z dzieckiem upośledzonym w stopniu głębokim

Obszar terapii: poznanie własnego ciała

Cel główny: rozwijanie świadomości własnego ciała.

Cele operacyjne (dziecko):

- odczuwanie ucisku wody na powierzchnię dłoni,
- odczuwanie ruchu dłoni i temperatury,
- odczuwanie nóg poprzez ruch i temperaturę,
- odczuwanie ucisku wywołanego poklepywaniem kolan.

Metody:


- hydroterapia,
- terapia zabawą,
- polisensoryczna,
- elementy muzykoterapii.

Miejsce zajęć: przestrzenna łazienka.

Środki dydaktyczne: napompowany basenik - "jeziorko", mata antypoślizgowa, płyn do kąpieli, gąbki (w kształcie ryby, raka, kaczki), ręcznik, kaseta z muzyką relaksacyjną pt. "Nad jeziorem".

Przebieg zajęć

Część wstępna:


1. Powitanie - podanie dłoni, głośne wymówienie słów: "Witam Cię" (imię dziecka).

2. Przygotowanie kąpieli:
- napełnienie basenika - "jeziorka" ciepłą wodą z płynem do kąpieli,
- rozebranie dziecka i włożenie do basenika.

Zajęcia właściwe:

3. Zabawy w wodzie związane z wyczuwaniem rąk (z pomocą nauczyciela):
- potrząsanie rękami,
- pryskanie wodą,
- uderzanie dłońmi o powierzchnię wody,
- otrzepywanie rąk z wody.

4. Próby chwytania gąbek przy recytacji wierszyka z jednoczesnym pokazywaniem czynności przez nauczyciela:
Nasze rączki dwie
lubią pluskać się.
Tak, tak, tak,
rybę złap! (raka złap, kaczkę złap).

5. Ćwiczenia wyczuwania nóg:
- wykonywanie ruchów nogami dziecka (podnoszenie do góry raz jednej, raz drugiej nogi; zginanie nóg i unoszenie kolan),
- poklepywanie kolan w siadzie prostym.

6. Mówienie rymowanki: "Idzie rak nieborak, jak uszczypnie będzie znak" i ilustrowanie jej (przez nauczyciela) czynnościami wykonywanymi na kończynach górnych i dolnych.

Zakończenie zajęć:

7. Włączenie muzyki relaksacyjnej pt. "Nad jeziorem":
- nauczyciel ubiera dziecko, siada z nim na macie obok basenika i przytulając je do siebie, kołysze się w rytm melodii.

Zajęcia tego typu w okresie letnim można przeprowadzić w naturalnych warunkach
(np. w ogrodzie) w kontakcie z przyrodą.

Literatura:

1. J. Kielin (red.), Rozwój daje radość. Terapia dzieci upośledzonych umysłowo w stopniu głębokim, GWP, Gdańsk 2002.

2. W. Sherborne, Ruch rozwijający dla dzieci, PWN, Warszawa 1999.

3. E. Schopler, M. Lansing, L. Waters, Ćwiczenia edukacyjne dla dzieci autystycznych, GWP, Gdańsk 1994.
 

Opracowanie: mgr Anna Gierach
mgr Anna Walicka

Zgłoś błąd    Wyświetleń: 6076
 
   Komentarze
Jeszcze nie ma żadnych komentarzy, Twój może być pierwszy!

Dodaj komentarz
  Barometr
1 2 3 4 5 6  
Średnia ocena: 6



Ilość głosów: 1
  Publikacje

Nowe zasady publikacji
Szukaj autora i tytuł
Ostatnio dodane materiały
Ranking publikacji 
Najczęściej zadawane pytania
  Twoje konto
Zaloguj się
Załóż konto
Zapomniałem hasła
  Forum
Nauczyciel - awans zawodowy
Matura
Korepetycje
Ogłoszenia - kupię, sprzedam, oddam


O Profesorze - Napisz do Nas - Reklama - Polityka prywatności - Najczęściej zadawane pytania - Zgłoś błąd

2000-2014