Katalog

Joanna Stanek
Uroczystości, Scenariusze

Zakończenie roku szkolnego - Pożegnanie klas VI

- n +

Scenariusz uroczystości zakończenia roku klas szóstych

Scenariusz przygotowany jest z myślą o uczniach szkoły podstawowej, ale można go również wykorzystać w gimnazjum.
Wcześniej należy przygotować ordery, które mogą mieć dowolną formę.
Niektóre ordery można pominąć - ich obecność w poniższym scenariuszu wynika ze specyfiki szkoły.
Dla bezpieczeństwa ze scenariusza usunięto nazwiska nauczycieli.

Narrator: Witamy Państwa na uroczystości zakończenia roku klas szóstych. Dziś po raz ostatni jesteśmy razem z Wami w szkole, w której przeżyliśmy sześć lat naszego życia. Za kilka godzin opuścimy te tak dobrze znane nam mury i wyfruniemy w daleki świat, ale zawsze będziemy pamiętać, że to właśnie tutaj odnosiliśmy nasze pierwsze sukcesy, znaleźliśmy przyjaciół, dorośliśmy.
W podziękowaniu za pracę i trud włożony w nasze wychowanie, chcielibyśmy zaprezentować ułożony przez nas program artystyczny.

(Uczniowie wchodzą na scenę, jeden z nich niesie w ręce zwój papieru, pozostali trzymają po jednym medalu i róży.)

Uczeń 1. (rozwija rulon i czyta): Niniejszym przedstawiam protokół
z ostatniego zebrania klas szóstych, na którym dokonano podsumowania działalności uczniowskiej od 1 września...... roku do 23 czerwca...... roku.
Po burzliwej dyskusji i zaciętych sporach ustalono co następuje:

Uczeń 2. Po pierwsze: brać uczniowska ma na swoim koncie wiele bardzo chwalebnych czynów, które zapisały się złotymi zgłoskami w historii naszej szkoły, ale opowiadać o nich nie będziemy, bo nie wypada się chwalić.

Uczeń 3. Po drugie: zdarzały się także małe wpadki, ale o nich dziś mówić nie będziemy, bo nie chcemy, by pozostały po nas nieprzyjemne wspomnienia.

Uczeń 4. Po trzecie: przepraszamy naszych nauczycieli za ogromny opór, jaki napotykali chcąc wbić nam do głowy niezbędną wiedzę i uznajemy, że nawet stosowanie wobec nas tak wymyślnych tortur, jak klasówki i odpytywanie miało swój szczytny cel.

Uczeń 5. Po czwarte: doceniamy Wasze zaangażowanie i dlatego każdego z Was chcielibyśmy nagrodzić dziś medalem za zasługi, jakich dokonał na polu naszej edukacji. Odznaczenia przygotowaliśmy także dla innych pracowników naszej szkoły, dzięki którym funkcjonuje ona bez zarzutu, jest ładna, czysta i bezpieczna.

Uczeń 6. Pierwsze odznaczenie przygotowaliśmy dla naszej pani dyrektor, za troskę o wszystkich uczniów i pracowników szkoły oraz za czuwanie nad wszystkim, co się w szkole dzieje. A dzieje się czasem sporo, oj, sporo. Za to, że potrafi dopilnować wszystkiego mamy dla niej dziś Order Oczu Dookoła Głowy.

Uczeń 7. Następny medal chcielibyśmy wręczyć naszej poprzedniej pani dyrektor -.......... Ona również potrafiła sprawić, że w szkole panował porządek i każdy wiedział, co ma robić. A ponieważ pani......... nie musi się już zmagać z nieposłuszną młodzieżą, więc jej wręczamy Medal Świętego Spokoju.

Uczeń 8. Kolejne dwa ordery przygotowaliśmy dla pań, które pilnowały nas, pocieszały i opiekowały się nami, kiedy jako grupka wystraszonych pierwszaków przekroczyliśmy szkolny próg. Dzięki nim przekonaliśmy się, że szkoła wcale nie jest taka straszna, choć chodzenie do niej bywa uciążliwe. Zwłaszcza w poniedziałek rano. Dla pań:......... i......... mamy dziś Medale Matczynej Troskliwości.

Uczeń 9. Następne odznaczenie mamy dla tej z pań, która najpierw była naszą wychowawczynią w klasach młodszych, a potem usiłowała przekazać nam wiedzę o przeszłości. Przeszłość tą poznaliśmy gruntownie, choć czasami szło to nieco opornie i mieliśmy wrażenie, że niezasłużenie cierpimy za błędy naszych przodków. Dla pani........., za to, że była z nami najdłużej przygotowaliśmy Order Maratończyka.

Uczeń 10. Czas teraz na odznaczenie dla osoby, dzięki której poznaliśmy podstawy królowej nauk - matematyki. Pani........., za uśmiech i cierpliwość do "entej" potęgi wręczamy dziś Order Pitagorasa.

Uczeń 11. Order następny przypadł dziś w udziale niezrównanej znawczyni równań, liczb niewymiernych i wzorów wszelakich. Jej zawdzięczamy znajomość budowy żaby i wszechświata, ona towarzyszyła nam na wycieczkach i dbała o to, byśmy wyrośli na mądrych i przede wszystkim logicznie myślących ludzi. Dla pani ......... mamy dziś Medal Kwadratury Koła.

Uczeń 12. Kolejny order wręczymy za chwilę pani, której specjalnością były czasowniki posiłkowe i mówienie do nas w języku zgoła obcym. I choć nie zawsze rozumieliśmy, o co jej chodzi, ona nie zrezygnowała i dzięki niej wiemy już, że słowo "always" niekoniecznie musi kojarzyć się z reklamą. Dla najbardziej niezrozumianej osoby w szkole, pani......... mamy Order Wieży Babel.

Uczeń 13. Nadszedł czas na uhonorowanie pani, która przez prawie trzy lata zmagała się z naszymi wypracowaniami usiłując domyślić się, jaką światłą myśl zaszyfrował uczeń pismem klinowym w swym zeszycie i która z poświęceniem walczyła z bykami - oczywiście tymi ortograficznymi. Pani......... przyznajemy Order Profesora Miodka.

Uczeń 14. Za wspomaganie pani......... w pracy nad tym, byśmy mówili po polsku, a nie po polskiemu i cierpliwe wyjaśnianie gramatycznych zawiłości, Medalem Siedmiu Przypadków honorujemy dziś panią..........

Uczeń 15. Odznaczenie następne jest specjalnie dla pani, która uświadomiła nam, że pisanie po murach i muzyka disco polo niekoniecznie muszą być szczytem aktywności twórczej człowieka. To ona pokazała nam świat prawdziwej sztuki, zapoznała z muzyką prawdziwych mistrzów i nauczyła robić wiele pięknych rzeczy. Dla pani......... przygotowaliśmy Order Dziewięciu Muz.

Uczeń 16. Następnym odznaczeniem chcielibyśmy uhonorować pana........., dzięki któremu mogliśmy rozruszać nasze mięśnie i kości po wyczerpującym siedzeniu w niemal całkowitym bezruchu na innych lekcjach oraz dowiedzieć się, na czym polega prawdziwa sportowa rywalizacja. Dla naszego pana od w-f mamy dziś Order Fair Play.

Uczeń 17. Dwa następne odznaczenia są szczególne. Przygotowaliśmy je dla tych dwojga nauczycieli, którzy uświadamiali nam, że człowiek prócz ciała ma jeszcze i duszę. To oni tłumaczyli, że wartościami ważniejszymi od pieniądza i kariery są wiara, nadzieja i miłość. Panią......... i pana......... chcieliśmy odznaczyć dziś Medalem Anielskiej Cierpliwości.

Uczeń 18. Order kolejny jest dla pani, która najbardziej znana była z tego, że liczyła. Zarówno książki przez nas przeczytane (tych z reguły było za mało), jak i pieniądze wydane przez nas w szkolnym sklepiku (tu zawsze wszystko się zgadzało). Dlatego panią......... chcieliśmy obdarować dziś Orderem Liczę Na Ciebie.

Uczeń 19. Zaś dla pani pedagog........., która borykała się z naszymi problemami i robiła wszystko, by nam pomóc mamy dziś Order Pomocnej Dłoni.

Uczeń 20. Ten medal przeznaczyliśmy dla pani, która nas nie uczyła, ale zawsze była miła i uśmiechnięta i która bezskutecznie usiłowała wytłumaczyć pierwszakom, że przebywanie w nieodpowiednim miejscu i nieodpowiednim czasie grozi podeptaniem przez uczniów klas starszych. Dla pani......... przygotowaliśmy Medal Milczącej Obecności.

Uczeń 21. Order następny wręczymy za chwilę naszej nieocenionej pani sekretarce,......... za wypisywanie nam legitymacji, kserowanie różnych materiałów i codzienne zmaganie się z tak zwaną "papierkową robotą". A ponieważ widzieliśmy ją zawsze bardzo zajętą, więc postanowiliśmy przyznać jej Order Gotowego Na Wczoraj.

Uczeń 22. Czas na ostatnie już odznaczenia - ostatnie, ale nie najgorsze. Chcielibyśmy dać je tym osobom, które codziennie dbały o to, by szkoła nasza była czysta, jasna i ładna. Za cierpliwe naprawianie pourywanych klamek i zamiatanie kilogramów piachu z korytarza, za całą ciężką pracę chcielibyśmy dziś podziękować pani woźnej,........., panu konserwatorowi........., oraz paniom sprzątaczkom:......... i..........
Im wszystkim wręczamy Ordery Syzyfowej Pracy.

Narrator: I to już wszystkie ordery, jakie przygotowaliśmy na dzisiaj. Niech będą one wyrazem naszej wdzięczności i jednocześnie pamiątką po nas, uczniach rocznika.......... Aby naszą wdzięczność jeszcze mocniej zaakcentować, przygotowaliśmy dla państwa taki oto wiersz:

(W tym miejscu można przygotować jakikolwiek utwór związany z uroczystością. Proponuję, aby wygłosiła go grupa recytatorów.)

Po wygłoszeniu wiersza wszyscy uczestnicy kłaniają się i schodzą ze sceny.

KONIEC.
 

Opracowanie: Joanna Stanek

Wyświetleń: 59362


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.