Katalog

Irena Ochrin
Edukacja czytelnicza, Artykuły

H.Ch. Andersen i jego baśnie. Scenariusz zajęć w klasie czwartej

- n +

H.Ch. Andersen i jego baśnie. Scenariusz zajęć w klasie czwartej

Cele ogólne:
- zapoznanie uczniów z biografią pisarza
- co pisał H.Ch. Andersen
- pojęcie baśni i bajki - podobieństwa i różnice
- znane tytuły baśni autora

Cele operacyjne:

Uczeń powinien:

- pokazać różnicę między baśnią a bajką
- podać znane mu tytuły baśni
- wyszukać w katalogu alfabetycznym hasło Andersen i podać tytuły baśni znajdujących się w bibliotece
- rozpoznać tytuły baśni na podstawie fragmentu z kasety magnetofonowej, oraz na podstawie kasety video
- rozwiązać krzyżówkę z hasłem
- na podanej mu karcie pracy dokończyć tytuły wybranych utworów Andersena
- określić co to jest Honorowa Lista im. H. Ch. Andersena

Ścieżki edukacyjne:
- edukacja czytelnicza i medialna

Pomoce dydaktyczne: encyklopedia, plansza z portretem pisarza, ilustracje z wybranych baśni autora, katalog alfabetyczny, kaseta magnetofonowa z fragmentem utworu "Słowik", "Bzowa czarodziejka", kaseta video z filmem "Dzikie łabędzie", wystawka książek Andersena, krzyżówka z hasłem, karty pracy dla uczniów.

Metody pracy:

- pogadanka
- rozmowa kierowana
-pokaz
- metoda aktywności kreatywnej
- rozsypanka literowa

Formy pracy:
indywidualna, grupowa.

Przebieg lekcji:


1. Zapoznanie uczniów z biografią pisarza.
2. Nauczyciel zadaje pytanie skierowane do uczniów: co pisał autor?
- pojęcie baśń i bajka (odczytanie hasła z encyklopedii)
- czym różnią się baśnie od bajek?
3.Podanie przez uczniów tytułów baśni na podstawie ilustracji.
4.Uczniowie wyszukują w katalogu alfabetycznym hasło "Andersen" i podają tytuły jego utworów znajdujących się w bibliotece.
5.Na podstawie wysłuchanego fragmentu baśni z kasety magnetofonowej uczniowie podają jej tytuł - praca samodzielna.
6.Uczniowie podają tytuł baśni na podstawie fragmentu z kasety video.
7.Zajęcia ruchowe - ćwiczenia śródlekcyjne.
8.Rozwiązanie krzyżówki z hasłem- uczniowie podchodzą do tablicy i rozwiązują krzyżówkę. Podają hasło - Andersen.
9.Uzupełnienie kart pracy: dokończ tytuły 10 baśni, które napisał H. Ch. Andersen.
10.Nauczyciel objaśnia co to jest Honorowa Lista H. Ch. Andersena i jakie książki się na niej znajdują.
11.Podsumowanie wiadomości z lekcji.
12.Ewaluacja.Ocena lekcji przez uczniów.
13.Praca domowa. Narysuj okładkę do ulubionej baśni H. Ch. Andersena.
 

Opracowanie: Irena Ochrin

Wyświetleń: 4498


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.