Katalog

Beata Baranowska
Zajęcia przedszkolne, Konspekty

Zielone ślubowanie - Obchody Święta Drzewa

- n +

Zielone ślubowanie - obchody Święta Drzewa. Sadzenie cyprysów, trzmieliny w ogrodzie przedszkolnym

SCENARIUSZ ZAJĘCIA DLA GRUPY "0"

Zagadnienie programowe:
Zapewnienie dzieciom stałego kontaktu z przyrodą. Wykonywanie prac w ogrodzie przedszkolnym.

Cele:
- utrwalenie nazw i wyglądu drzew z parku i lasu
- rozróżnianie ich po liściach i owocach
- zapoznanie z budową drzewa oraz jego znaczeniem w biosferze
- zapoznanie ze sposobami sadzenia drzew
- poszerzenie słownictwa dzieci o wyrazy: chlorofil, tlen, dwutlenek węgla, konary, kora; las: liściasty, mieszany, iglasty
- wdrażanie dzieci do przestrzegania zakazu niszczenia przyrody
- utrwalenie poznanych liter, ćwiczenia w czytaniu

Metody pracy wspierające aktywność dziecka:

słowna- rozmowa
oglądowa- pokaz
czynna- zadania stawiane do wykonania

Formy aktywności:
praca indywidualna, grupowa

Pomoce dydaktyczne:
ilustracje, kaseta magnetofonowa "Śpiew ptaków",
materiał przyrodniczy: kasztany, żołędzie, nasiona klonu i lipy, liście...,
sadzonki cyprysów i trzmieliny; narzędzia: grabie, szpadle, rękawice ochronne, rysunki drzew, cyfry, litery, zarys krzyżówki.

Przewidywane osiągnięcia dziecka:

- rozpoznaje i prawidłowo nazywa drzewa po charakterystycznych liściach, owocach
- potrafi wyróżnić i nazwać części drzewa
- potrafi wymienić sposoby sadzenia drzew
- wie, jakie znaczenie mają drzewa dla ludzi i zwierząt
- wie, jak zachować się w parku lub lesie
- wie, co zagraża przyrodzie
- sprawnie układa wyrazy z rozsypanki literowej

Przebieg zajęcia:


I CZĘŚĆ W SALI LEKCYJNEJ

1.Słuchanie śpiewu ptaków (nagranie z kasety magnetofonowej), naśladowanie ich głosem i ruchem.
2.Rozmowy nt. "Spójrz do wnętrza drzewa" (wykorzystanie ilustracji)
- wyróżnianie i nazywanie części drzewa
- zapoznanie ze znaczeniem chlorofilu
- znaczenie drzewa w biosferze
- zapoznanie ze szkodnikami drzew
- jak drzewa opiekują się ludźmi i zwierzętami
- jak nasiona krążą w przyrodzie- zapoznane ze sposobami sadzenia drzew

3.Zabawa ruchowa "Drzewa na wietrze"

a) Dzieci kołyszą się w takt muzyki z odpowiednią reakcją na zmiany tempa i dynamiki.

b) Podział dzieci na 3 grupy: las liściasty (trzymają ususzone liście), las iglasty (trzymają gałązki świerku, sosny, modrzewia), las mieszany (trzymają gałązki drzew iglastych i liście) poszczególne grupy reagują - kręcąc się w koło-na dźwięki instrumentów perkusyjnych:
las liściasty - na dźwięki bębenka, las iglasty- na kołatkę, las mieszany- grzechotkę

4. Dzieci rozwiązują krzyżówkę
, której głównym hasłem jest: DRZEWO.
Na tablicy umieszczone są litery oraz ponumerowane rysunki różnych gatunków drzew:
1) dąb, 2) brzoza, 3)kasztanowiec, 4) świerk, 5) modrzew, 6) sosna
Zadaniem dzieci jest rozpoznać drzewo, ułożyć jego nazwę w krzyżówce.

5. Zabawa ruchowa "Szybko do drzewa"

Dzieci ustawiają się w pary. Jedno dziecko jest drzewem, drugie ptakiem. Na sygnał bębenka
dzieci- ptaki wylatują w poszukiwaniu jedzenia. Na sygnał kołatki wracają do swojego drzewa. Zamiana ról.

6.Pokaz materiałów przyrodniczych: kasztany, żołędzie, nasiona klonu, szyszki, liście różnych drzew itd. -dzieci nazywają je, przeliczają, (przyporządkowanie pw materiałów do poszczególnych drzew);
układanie kompozycji wg własnych pomysłów dzieci (praca w zespołach).

II CZĘŚĆ W OGRODZIE PRZEDSZKOLNYM

1.Składanie ślubowania przez dzieci:
uroczyście przyrzekamy nigdy nie niszczyć drzew i zawsze dbać o przyrodę.

2.Sadzenie cyprysów i trzmieliny w ogrodzie przedszkolnym.

3.Wspólny taniec "La-ba-da".

4.Każde dziecko otrzymuje dyplom "Przyjaciela przyrody"

 

Opracowanie: Beata Baranowska

Wyświetleń: 1987


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.