Czy w XXI wieku można spotkać Prometeusza?
Scenariusz lekcji dla klasy V z wykorzystaniem metod aktywizujących -mapa
mentalna, burza mózgów, drama, działania plastyczne-rysowanie Czas trwania
zajęć: 2 godziny lekcyjne
I. Cele operacyjne
Po zakończonych zajęciach uczeń:
- Zna treść mitu o Prometeuszu, wskazuje elementy świata przedstawionego utworu
- Charakteryzuje postać literacką, potrafi dokonać oceny bohatera
- Potrafi przedstawić argumenty, popierające przedstawioną opinię
- Rozumie pojecie "prometejska postawa"
- Umiejętnie korzysta ze słownika frazeologicznego
II. Pomoce
- Tekst mitu o Prometeuszu
- Pocięte hasło "mitologia"
- Słowniki frazeologiczne
- Fragmenty artykułów z gazet
III Metody
- Praca w grupach
- Mapa mentalna
- Burza mózgów
- Praca z tekstem
- Inscenizacja
- Działania plastyczne- rysowanie
- Rozmowa kierowana
IV Przebieg lekcji
1. Nauczyciel prosi dzieci, by przygotowały w grupach krótkie scenki
przedstawiające wybrane wydarzenia z życia Prometeusza - bohatera poznanego na
wczorajszej lekcji.
(uczniowie losują sylaby tworzące wyraz MI-TO-LO-GIA i w ten sposób dzielą się
na zespoły).
2. Prezentacja scenek.
3. Zespoły przygotowują mapę mentalną, która przedstawi losy Prometeusza.
Każda grupa otrzymuje duży arkusz papieru, na środku którego, uczniowie zapisują
wyraz Prometeusz. Następnie w postaci rysunków i słów- haseł przedstawiają
dzieje bohatera.
4.Omówienie i prezentacja map mentalnych.
Przykładowa mapa mentalna dotycząca losów Prometeusza
5.Szukanie odpowiedzi na pytanie: Dlaczego Prometeusz został ukarany?
6.Zapisanie wniosku na tablicy
Został ukarany, ponieważ pomógł ludziom.
7.Wykorzystując metodę burzy mózgów, uczniowie pod kierunkiem nauczyciela
gromadzą materiał przedstawiający, w jaki sposób Prometeusz pomagał ludziom -
zapisanie propozycji na tablicy np. przekazał im wiedzę i umiejętności, których
nauczyła go Atena, dla dobra ludzi przechytrzył bogów, podarował im ogień,
poświęcił swoje życie, by ludzie mogli żyć w lepszych warunkach.
8. Nauczyciel prosi uczniów, by samodzielnie zapisali w zeszytach, dlaczego
Prometeusza można nazwać "dobroczyńcą ludzkości". Następnie chętni uczniowie
odczytują swoje odpowiedzi, podsumowanie i zapisanie wniosku:
Prometeusz poświęcił się dla dobra ludzi, oddał im swój czas, pomagał im
bezinteresownie.
9. Nauczyciel rozdaje uczniom wydrukowane informacje o życiu i działalności
Marka Kotańskiego, Matki Teresy z Kalkuty, Janiny Ochojskiej, Jurka Owsiaka.
Uczniowie w ciszy czytają informacje, następnie wskazany uczeń czyta teksty
głośno.
Nauczyciel pyta dzieci, czy wiedzą, dlaczego na lekcji poświeconej
Prometeuszowi, otrzymali informacje o ludziach, którzy żyli lub żyją
współcześnie.
Wysłuchanie odpowiedzi i zapisanie wniosku.
Wymienione postaci, podobnie jak Prometeusz poświęcili swoje życie, by nieść
pomoc innym, kierowali się miłością do bliźniego. Czerpali radość z pomagania,
potrafili dostrzec potrzeby i cierpienia innych.
10. Nauczyciel prosi dzieci, by wymieniły inne osoby, które prezentują
"prometejską postawę". Uczniowie podają swoje propozycje np. Jan Paweł II,
księżna Diana.
11. Uczniowie otrzymują kartki z wydrukowanymi wyrażeniami:
patrzeć sercem, wziąć coś na swoje barki, leży coś komuś na sercu, zostawić
kogoś na pastwę losu, serce się komuś kraje-wspólne wyjaśnienie znaczenia
związków frazeologicznych.
12 Nauczyciel zapisuje na tablicy pytanie: Kto może zostać Prometeuszem w
dzisiejszych czasach, czy takie osoby są potrzebne? Swobodne wypowiedzi uczniów.
13 Praca domowa. Odpowiedz na pytanie postawione w temacie lekcji.(8-10 zdań)
Opracowanie: Katarzyna Jakubaszek