Katalog

Ewa Mączka
Ogólne, Referaty

Zasady i strategie budowania dobrych relacji z rodzicami

- n +

Zasady i strategie budowania dobrych relacji z rodzicami

Nauczyciel, wychowawca, pedagog, który chce skutecznie realizować zadania szkoły w zakresie edukacji i wychowania, efektywnie towarzyszyć uczniom w ich rozwoju, musi pozyskać sobie rodziców. Bez współpracy z rodzicami nie będzie on miał żadnego wpływu na rozwój osobowości i psychiki ucznia, rodzice są bowiem koniecznym i nieodzownym filarem, od którego zależy sprawne funkcjonowanie szkoły. Nie ma gotowych scenariuszy, które gwarantowałyby budowanie wzajemnych, pozytywnych relacji nauczyciel- rodzic, gdyż takich być po prostu nie może, a wynika to z tego, że każda szkoła ma swój specyficzny klimat, swoją wizję i misję. Nie mniej jednak postanowiłam w swoim referacie przytoczyć kilka zasad i strategii, które z pewnością pozwolą na budowanie dobrych relacji z rodzicami, a z którymi zapoznałam się podczas spotkania zorganizowanego przez Wydawnictwo NOWA ERA.

Podstawową forma współdziałania szkoły z rodzicami jest przepływ informacji.

Dlatego warto na pierwszym spotkaniu zapoznać rodziców z zakresem materiału, który będzie realizowany, a także z wiadomościami i umiejętnościami jakich oczekuje się od uczniów.

Wskazane jest podanie jasno określonych kryteriów i zasad oceniania, a także sposobów poprawiania ocen. Takie postępowanie na pewno ułatwi współpracę, w każdej bowiem chwili nauczyciel będzie mógł się odwołać do podanych rodzicom informacji i stwierdzić, czy istnieje wzajemna współpraca czy nie.

Stałego kontaktu i rozmów nie zastąpi żadna inna metoda, dlatego następnym ważnym krokiem na drodze budowania dobrych relacji powinna być pedagogizacja rodziców. Warto czasem zaprosić ich na lekcje, aby przekonali się jak pracują dzieci i ile wysiłku w nauczanie wkłada nauczyciel, co pozwoli wprowadzić w działanie, w domu uwagi i propozycje nauczyciela.

Kolejnym istotnym krokiem w budowie dobrych stosunków jest zaproszenie rodziców do współtworzenia szkolnego programu wychowawczego. W tym zakresie szkoła powinna przedstawić rodzicom swoje propozycje, podać cel, któremu ma taki program służyć, rodzice zaś powinni wypowiedzieć się, które treści akceptują, jakie zagadnienie chcieliby włączyć lub co, ich zdaniem zostało pominięte.

Każdemu rodzicowi, każdej szkoły, powinno stworzyć się możliwości uczestniczenia w niektórych radach pedagogicznych, co pozwoli włączyć rodziców do realizowania programu edukacyjnego i wychowawczego, poprzez wyrażanie własnego zdania, zgłoszenia uwag i wniosków i co na pewno zaowocuje dobrymi relacjami rodzice- szkoła.

Ważnym elementem w budowie dobrych relacji jest zaangażowanie rodziców w "tworzenie środowiska przyjaznego dziecku".

To środowisko przyjazne dziecku to między innymi ładne, estetyczne korytarze, sale lekcyjne oraz toalety.

Wielu rodziców potrafi samodzielnie wykonać prace związane z upiększaniem szkoły i zapewne chętnie wykona opracowane przez siebie i wychowawcę propozycje.

Przez "tworzenie środowiska przyjaznego dziecku" rozumie również wspólne spotkania, dzieci, rodziców i nauczycieli. Dzieci w każdym wieku lubią się bawić, dlatego tez dla ich rozwoju pożądane byłoby zorganizowanie spotkań, mających na celu radosne spędzanie czasu. Nawet w czasie takich spotkań i o takim charakterze, w wyniku osobistych kontaktów następuje wzajemne poznawanie się, zrozumienie swoich oczekiwań i potrzeb.

Reasumując można stwierdzić, że rodzice są koniecznym i nieodzownym filarem, od którego zależy sprawne funkcjonowanie szkoły, dlatego należy ich pozyskać, nawet wtedy, kiedy wymaga to długiego czasu i zabiegów.

Na koniec zaś pragnę przytoczyć obszerne fragmenty z dwóch publikacji, które jak myślę, przydadzą się w budowie dobrych relacji z rodzicami.

Ewa Kosińska "Rodzice, a szkoła"
"1. W kontaktach z rodzicami ufaj swojej intuicji lecz poznawaj siebie i swoje reakcje.
2. Nie rezygnuj z prawa ostatecznej decyzji dotyczącej ucznia, na rzecz poprawnych stosunków z rodzicami.
3. Słuchaj rodziców i uczniów, wnioski wyciągaj na końcu.
4. Od pierwszych chwil spotkań z rodzicami dbaj o porozumienie na płaszczyźnie wspólnych wartości.
5. Podkreślaj, w rozmowie z rodzicami, znaczenie dobrych chęci ucznia, wysiłku i gotowości do pracy.
6. Bądź wychowawcą i nauczycielem a nie partnerem- kolegą.
7. Wyznacz granice poufałości i partnerstwa. Nie daj się wciągnąć w zbyt bliski kontakt, uniemożliwiający utrzymanie autorytetu wychowawcy.
8. Podtrzymuj rodziców w ich roli opiekuna i wychowawcy dziecka, nie krytykuj ich działań i nie narzucaj własnego punktu widzenia.
9. Rozmawiaj, a nie wygłaszaj mowy i nie przekazuj samych komunikatów.
10. Zajmuj zdecydowane stanowisko w sprawach zagrożeń, np. seksu, narkotyków, alkoholu."

Irena Dzierzgowska "Rodzice w szkole"
Kodeks szkoły przyjazny rodzicom
"1. Rodzice z ufnością oddają szkole swój największy skarb. My- dyrekcja, nauczyciele i cały personel szkoły- wyrażamy wolę współpracy z rodzicami, tak aby wspólnie tworzyć najlepsze warunki rozwoju dzieci.
2. Będziemy starali się poznać oczekiwania rodziców. Są one dla nas wskazówką, jak organizować pracę naszej szkoły. Zadowolenie rodziców jest miarą jakości naszej pracy.
3. Będziemy uważnie słuchali informacji rodziców o potrzebach ich dzieci o warunkach, które najlepiej będą sprzyjały rozwojowi naszych uczniów.
4. Rodzice są pierwszymi wychowawcami swoich dzieci. Będziemy się starali realizować program wychowawczy zgodny z wartościami uznawanymi w rodzinach naszych uczniów i akceptowany przez rodziców.
5. W trakcie pracy coraz lepiej poznamy naszych uczniów. Będziemy rzetelnie i obiektywnie informować rodziców o postępach dzieci. Będziemy przekazywali rodzicom informacje o sukcesach ich dzieci. Nie ukrywamy żadnych problemów, omawiamy je z rodzicami po to, aby wspólnie lepiej je rozwiązywać.
6. Będziemy uprzejmi, życzliwi i delikatni. Wiemy, jak rodzice głęboko przeżywają zarówno sukcesy, jaki i porażki swych dzieci.
7. Widzimy bardzo wiele miejsca dla współpracy z rodzicami. Chcemy, aby rodzice dobrze się czuli w szkole, znaleźli tu swoje miejsce, tworzyli grupę ludzi, którzy mają podobne problemy i mogą się wzajemnie wspierać.
8. Rodzice mają prawo wypowiadania opinii na temat wszystkich spraw dotyczących ich dzieci. Uwagi rodziców staną się dla nas wskazówką do stałej poprawy jakości naszej pracy.
9. Rodzice powinni znać i rozumieć program nauczania- ich pomoc w nauce szkolnej i w odrabianiu pracy domowej przyczynia się do lepszych efektów uzyskiwanych przez dzieci.
10. Rodzice i nauczyciele mają wspólny cel: tworzenie warunków do jak najlepszego rozwoju uczniów. Współpraca jest warunkiem i drogą do sukcesu dzieci."

Literatura:
1. Ewa Kosińska "Rodzice, a szkoła" Rubikon, K-ów 1999
2. I. Dzierzgowska "Rodzice w szkole" CDN, W-wa 2001
3. C.J Christopher "Nauczyciel-rodzic. Skuteczne porozumiewanie się" GWP, Gdańsk 2004

 

Opracowanie: mgr inż. Ewa Mączka

Wyświetleń: 2900


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.