Awans Informacje Forum Dla nauczyciela Dla ucznia Korepetycje Sklep
  [ Zaloguj się ]   [ Załóż konto ]
  Najczęściej szukane
Konspekty
Programy nauczania
Plany rozwoju zawodowego
Scenariusze
Sprawdziany i testy
  Media
Przegląd Prasy
Patronat
Medialny
Po godzinach
  Slowka.pl
Słówka na email
Język angielski
Język niemiecki
Język francuski
Język włoski
Język hiszpański
Język norweski
Język japoński
Język rosyjski
Gramatyka
Rozmówki

Jolenta Lange - Chwiłka
Zajęcia zintegrowane, Scenariusze

Scenariusz zajęć dla dzieci mających trudności w czytaniu i pisaniu. Temat: Usprawnianie zaburzonych funkcji analizatora słuchowego i wzrokowego

- n +

Usprawnianie zaburzonych funkcji analizatora słuchowego i wzrokowego

Scenariusz zajęć dla dzieci mających trudności w czytaniu i pisaniu

Cele:
Uczeń: układa obrazek z części, dobiera obrazki do pary;
odnajduje, zakreśla, czyta i przepisuje wyrazy;
poznaje krótki wierszyk;
dzieli zdania na wyrazy i sylaby;
liczy wyrazy i sylaby w zdaniu;
zapisuje wyraz sylabami;
samodzielnie określa miejsce sylaby w wyrazie.

Środki dydaktyczne: pocięte kartki pocztowe, tablice do różnicowania figur, rozsypanki literowe, klocki, kartoniki z cyframi, patyczki, kartki z wyrazami i sylabami, zeszyty

Przewidywane osiągnięcia uczniów:

- Potrafi ułożyć obrazek z części bez wzoru;
- Umie rozróżniać figury i potrafi dobrać do pary;
- Zapamiętuje krótki wierszyk;
- Wie co to jest wyraz i sylaba;
- Wyróżnia w zdaniu wyrazy i sylaby;
- Potrafi zapisać wyraz sylabami;
- Określa miejsce sylab w wyrazach;
- Potrafi pracować w zespole i samodzielnie.

BIBLIOGRAFIA:

Czajkowska I. Herda K.: "Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne w szkole", Warszawa 1996.
Sawa B.: "Jeżeli dziecko źle czyta i pisze".

Przebieg zajęć:

1. Układanie obrazków z pociętych części bez wzoru.

Uczniowie otrzymują pocięte na części kartki pocztowe (12 - 14 części). Samodzielnie układają bez wzoru. Nauczyciel kontroluje. Po zakończonej pracy wspólnie oglądają ułożone widoczki.

2. Różnicowanie figur.

* Każdy uczeń otrzymuje tablicę z 20 obrazkami.

* Uczniowie rozcinają tablicę na dwadzieścia pojedynczych obrazków.
* Nauczyciel rozdaje uczniom takie same tablice.
* Polecenie do zadania: "Połóż pocięte kartoniki na taki sam wzór na tablicy. Zrób to jak najszybciej potrafisz".
* Uczniowie dobierają obrazki do pary, nauczyciel sprawdza. Uczeń, który wykonał pierwszy zadanie zostaje nagrodzony brawami.

3. Zakreślanie ukrytych wyrazów, głośne odczytywanie i pisanie.

Każde dziecko otrzymuje kartkę z rozsypanką literową.
1. A D Z I E W C Z Y N K A

2. I K E K A Y C H Ł O P I E C

3. K W A D R A T B N L P

4. L P R O S T O K Ą T M F

5. Z C W I O S N A K L P

6. Y O S W A K A C J E
* Polecenie: "Przyjrzyjcie się literom w poszczególnych linijkach i odnajdźcie ukryte wyrazy. Podkreślcie odnalezione wyrazy ciągłą linią".
* Samodzielnie odnajdują i podkreślają ukryte wyrazy.
* Odczytują je głośno i zapisują w zeszytach.

4. Dzieci siadają na dywanie. Zapoznanie z wierszykiem.

"Siała baba mak.
Nie wiedziała jak.
Dziadek wiedział.
Nie powiedział.
A to było tak."


5. Praca w oparciu o poznany tekst:
- liczenie wyrazów (wrzucanie klocków do pudełka - każdy wyraz to jeden wrzucony klocek; dobieranie właściwej cyfry do wypowiedzianego zdania - nauczyciel wypowiada wers "Siała baba mak" - uczniowie podnoszą kartonik z liczbą 3, bo 3 wyrazy itp.);
- układanie i realizacja prostych sekwencji ruchowych (1 wers - idziemy do przodu mówiąc wyrazami - krok na wyraz; drugi wers - idziemy do tyłu mówiąc wyrazami; 3,4- wers skaczemy na jednej nodze; 5 - wers na drugiej);
- liczenie sylab (każde dziecko wypowiada określony wyraz sylabami, a nauczyciel wrzuca klocki).

6. Praca przy stolikach.
* Układanie wersów z podziałem na sylaby.
Wspólna recytacja poszczególnych wersów i układanie z patyczków sylab, np.
  SIAŁA BABA MAK
patyczki:   I I   I I I
  NIE WIEDZIAŁA JAK
patyczki: I III I

* Wyszukiwanie wyrazów dwusylabowych i trzysylabowych.
* Zapisywanie wyrazów sylabami: wie - dzia - ła, po - wie - dział, itd.

7. Określanie miejsca danej sylaby w wyrazie.
- Uczniowie otrzymują kartki z wyrazami i wyodrębnionymi sylabami;
koperta per -
parasolka sol -
telewizor le -
pomidorek rek
- Polecenie: "Przy wyodrębnionych sylabach zapiszcie liczbę oznaczającą miejsce tej sylaby w podanym wyrazie".
- Obok sylab zapisują liczbę oznaczającą miejsce sylaby w wyrazie.
- Nauczyciel sprawdza poprawność wykonanego zadania.

8. Wspólna recytacja wiersza sylabami z wyklaskiwaniem.
9. Ocena pracy uczniów w czasie zajęć, podsumowanie i zakończenie.
 

Opracowanie: Jolenta Lange - Chwiłka
nauczycielka nauczania zintegrowanego
Szkoła Podstawowa w Powidzu

Zgłoś błąd    Wyświetleń: 8395
 
   Komentarze
Jeszcze nie ma żadnych komentarzy, Twój może być pierwszy!

Dodaj komentarz
  Barometr
1 2 3 4 5 6  
Średnia ocena: 5.67



Ilość głosów: 3
  Publikacje

Nowe zasady publikacji
Szukaj autora i tytuł
Ostatnio dodane materiały
Ranking publikacji 
Najczęściej zadawane pytania
  Twoje konto
Zaloguj się
Załóż konto
Zapomniałem hasła
  Forum
Nauczyciel - awans zawodowy
Matura
Korepetycje
Ogłoszenia - kupię, sprzedam, oddam


O Profesorze - Napisz do Nas - Reklama - Polityka prywatności - Najczęściej zadawane pytania - Zgłoś błąd

2000-2014