Katalog

Alina Pawlicka
Różne, Scenariusze

Ćwiczenia w posługiwaniu się kalendarzem - konspekt zajęć dla klasy IV szkoły podstawowej specjalnej.

- n +


Prowadząca: Alina Pawlicka
Czas realizacji: 45 minut
Temat: Ćwiczenia w posługiwaniu się kalendarzem.
Cel ogólny: obliczenia kalendarzowe.
Cele operacyjne:
- nazywa po kolei miesiące
- oznacza za pomocą cyfr rzymskich miesiące
- stosuje kalendarz do obliczeń praktycznych
- zapisuje datę
Cele rewalidacyjne:
- ćwiczenie koordynacji wzrokowo ruchowej na materiale literowym
Umiejętności kluczowe:
- komunikowanie się uczeń - nauczyciel
Metody pracy: zajęć praktycznych
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: koperty dla każdego ucznia z etykietkami nazw miesięcy i cyframi rzymskimi, wykorzystanie stałej dekoracji "Nazwy miesięcy i cyfry rzymskie", karty ćwiczeń /zał. 1/, duża plansza kalendarza ściennego - GRUDZIEŃ 2000r

TOK LEKCJI



Ogniwa Czynności nauczyciela Czynności ucznia Uwagi
Czynności wstępne Przywitanie, sprawdzenie listy obecności, sprawdzenie przyborów oraz sprawdzenie zadania domowego Przygotowują się do lekcji, uzupełniają brakujące przybory niezbędne do lekcji. W przypadku wystąpienia dużych trudności-ponowne wytłumaczenie zadania i wspólne rozwiązanie
Czynności zasadnicze Przypomnienie nazw miesięcy i ich oznaczeń za pomocą znaków rzymskich - wykorzystanie stałej dekoracji "Nazwy miesięcy i cyfry rzymskie" Odczytują pracę domową i w razie potrzeby dokonują korekty Odczytują lub wymieniają z pamięci kolejno nazwy miesięcy  
  Rozdanie uczniom kopert z etykietkami nazw miesięcy i etykietkami cyfr rzymskich Układają kolejno nazwy miesięcy i starają się dopasować odpowiednie cyfry rzymskie Wybrane przez nauczyciela osoby odczytują kolejno nazwy miesięcy Uczniowie mający kłopoty dydaktyczne-otrzymują koperty tylko z jednymi etykietkami na których umieszczona jest nazwa miesiąca jak i odpowiednia cyfra rzymska Uczniowie układają po kolei nazwy miesięcy
  Rozdanie kart ćwiczeń i objaśnienie kolejno zadania 1, 2 i 3 Uczniowie samodzielnie wpisują brakujące znaki rzymskie oraz uzupełniają tabelę w zadaniu 2 oraz zdania w zadaniu 3 Uczniowie mający duże kłopoty w pisaniu piszą po śladzie
  Dzisiaj będziemy posługiwać się kalendarzem /zawieszenie na tablicy dużej planszy kalendarza ściennego na miesiąc GRUDZIEŃ-2000r/ Uczniowie wspólnie z nauczycielem analizują budowę kalendarza dotyczącego miesiąca grudnia 2000r /nazwy dni tygodnia, ilość dni w miesiącu grudniu, znaczenie czerwonych oznaczeń ustalenie dzisiejszej daty/  
  Zapisanie na tablicy tematu: "Kalendarz" Przepisanie tematu do zeszytu oraz samodzielne wpisanie na marginesie daty  
  Pokazanie i zaznaczenie na dużej planszy kalendarza -GRUDZIEŃ 2000r: Świąt Bożego Narodzenia, pierwszego dnia kalendarzowej zimy, dnia od którego rozpoczyna się przerwa świąteczna Uczniowie zaznaczają na swoim kalendarzu zawartym w zadaniu 4 karty ćwiczeń następujące daty: Święta Bożego Narodzenia, pierwszy dzień kalendarzowej zimy, dnia od którego rozpoczyna się przerwa świąteczna  
  Przygotowanie do samodzielnej pracy -Policz ile wtorków jest w grudniu 2000r? -Jaki dzień tygodnia będzie 31 grudnia 2000r? -Policz za ile dni będzie przerwa świąteczna? Uczniowie wskazują i odczytują na dużej planszy wszystkie niedziele, poniedziałki, soboty i inne dni tygodnia, oraz określone daty, przeliczają dni w konkretnym przedziale czasowym  
  Objaśnienie kolejno poleceń zawartych w zadaniu 4 karty ćwiczeń Odczytanie przez wskazanych uczniów poleceń zawartych w zadaniu 4 i próba sformułowania odpowiedzi ustnej Zależnie od potrzeb ponowne odczytanie poleceń
    Uczniowie samodzielnie wykonują polecenia zawarte w zadaniu 4 karty ćwiczeń /zał.1/ np: - zaznaczają czerwoną kredką wszystkie niedziele - wypisują daty wszystkich sobót itd. Uczniowie mający kłopoty dydaktyczne wykonują polecenia wspólnie z nauczycielem Natomiast do uczniów wykonujących samodzielnie pracę podchodzę w razie potrzeby, ukierunkowuję
  Odsłonięcie na tablicy gotowych odpowiedzi do zadania 4 karty ćwiczeń Uczniowie samodzielnie sprawdzają czy poprawnie wykonali polecenia do zadania 4 w razie popełnionych błędów poprawiają  
Czynności końcowe Sprawdzenie wypełnionych przez uczniów kart ćwiczeń oraz dokonanie i wyjaśnienie oceny Wklejenie do zeszyt wypełnionej karty ćwiczeń  
  Podsumowanie A może ktoś potrafi obliczyć za ile dni będzie np.: -Święty Mikołaj -Pierwszy dzień kalendarzowej zimy - Wigilia która Uczniowie określają daty wymienionych przez nauczyciela świąt i wyszukują w kalendarzu podaną datę oraz odliczają liczbę dni  
  Nawiązanie do pracy domowej, omówienie jej
Proszę o uporządkowanie miejsc pracy
Zaznaczenie zadania w karcie ćwiczeń -zadanie 5 Porządkowanie przyborów i miejsc pracy  


Komentarz



Na lekcji wszystkie dzieci były zaangażowane i chętnie zgłaszały się do odpowiedzi Nie miały większych kłopotów z wypełnieniem poleceń zawartych w karcie ćwiczeń /zał1/ Dobrze radziły sobie z układaniem z rozsypanki kolejno nazw miesięcy oraz z dopasowywaniem do nich odpowiedcyfr rzymskich W większości orientują się w kalendarzu i potrafią zapisać datę Dużą trudność sprawiało im samodzielne dostrzeganie i poprawianie błędów .

Opracowała
Alina Pawlicka
nauczyciel
Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego Nr 10 we Wrocławiu
Rok szkolny 2000/2001

Opracowała
Alina Pawlicka
nauczyciel
Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego Nr 10 we Wrocławiu
Rok szkolny 2000/2001

Wyświetleń: 6849


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.