AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

Joanna Sułkowska
Matematyka, Konspekty

Cechy podzielności liczb ? rozwiązywanie zadań.

- n +

Cechy podzielności liczb - rozwiązywanie zadań

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 5

CELE LEKCJI:

1. KSZTAŁCĄCE:
a) utrwalenie cech podzielności liczb przez: 2,3,4,5,9,10,25 i 100
b) doskonalenie rozumienia pojęć: wielokrotność, dzielnik, wspólny dzielnik
c) doskonalenie rozumienia pojęć: liczba pierwsza, liczba złożona
d) doskonalenie umiejętności stosowania wybranych cech podzielności do klasyfikowania liczb
e) zapoznanie uczniów z pojęciem liczby doskonałej

2. WYCHOWAWCZE:
a) organizacja pracy własnej
b) kształtowanie u uczniów postawy i odpowiedzialnego udziału w procesie uczenia się
c) rozwijanie zainteresowania nauką
d) analiza i samokontrola własnej pracy

METODY PRACY:
a) ćwiczenia indywidualne rachunkowe i praktyczne utrwalające dany materiał
b) ćwiczenia prowadzące do wprowadzenia nowego pojęcia w formie ciekawostki dla zainteresowanych

FORMY PRACY:
a) praca indywidualna
b) praca wspólna pod kierunkiem nauczyciela
c) konkurs klasowy

POMOCE:
a) karteczki z cyframi
b) plansza z hasłem
c) karty pracy dla każdego ucznia

PRZEBIEG LEKCJI

1. Podanie tematu i celu lekcji.

2. Krótkie powtórzenie cech podzielności.

* Nauczyciel przypina na tablicy kartki z cyframi:
3, 7, 4, 0, 5, 6
Zadaniem uczniów jest ułożenie liczb czterocyfrowych o różnych cyfrach podzielnych przez: 5, 4, 3, 9, 25 i 3

* Nauczyciel przypina na tablicy kartki z liczbami:
8236, 744, 645, 1075, 4635, 324, 501, 660.
Zadaniem uczniów jest wybranie tych liczb, które dzielą się przez: 2, 3, 5, 9, 3 i 5

3. Konkurs klasowy

Zasady:
a) nauczyciel losuje z 36 kart z cyframi od 1 do 9 po jednej karcie
b) wylosowaną liczbę uczniowie wpisują w wybrane przez siebie pole planszy na karcie pracy tak aby wpisana liczba była dzielnikiem liczby znajdującej się w nagłówku planszy
  32 18
21    
25    
c) liczba musi być wpisana przed wykonaniem następnego losowania i po wpisaniu nie może być przenoszona w inne miejsce
d) po wypełnieniu wszystkich pól, zawodnicy sprawdzają, ile zdobyli punktów
e) punkt otrzymuje się wówczas jeżeli wpisana liczba jest dzielnikiem liczby znajdującej się w nagłówku planszy, zatem maksymalnie można uzyskać 8 punktów
f) wygrywa osoba, która zdobędzie najwięcej punktów, otrzymuje ona plusa za aktywność.
Po zakończeniu konkursu dzieci wspólnie ustalają jaki układ cyfr był najlepszy.

4. Uczniowie rozwiązują krzyżówkę.
                             
2 123 224 605 44 26 11 34 1 550 34 38 26 624 26
Rozszyfruj hasło.

a) Weź A - gdy liczba jest dwucyfrowa i jest wielokrotnością liczby 13
b) Weź K - gdy liczba dzieli się przez 2 i 5
c) Weź L - gdy liczba jest dzielnikiem każdej liczby parzystej
d) Weź A - gdy liczba jest dwucyfrowa i jest wielokrotnością liczby 13
e) Weź K - gdy liczba dzieli się przez 2 i 5
f) Weź L - gdy liczba jest dzielnikiem każdej liczby parzystej
g) Weź D - gdy liczba jest dwucyfrową liczbą pierwszą
h) Weź Ł - gdy liczba jest podzielna przez 3 i 4
i) Weź C - gdy liczba jest trzycyfrowa oraz dzieli się przez 4 i nie dzieli się przez 3
j) Weź O - gdy liczba jest dwucyfrowa i jest wielokrotnością liczby 17
k) Weź B - gdy liczba jest dzieli się przez 4 i jest dwucyfrowa
l) Weź N - gdy liczba jest dwucyfrowa i jest wielokrotnością liczby 19
m) Weź Z - gdy liczba jest nieparzysta i dzieli się przez 5
n) Weź S - gdy liczba ma dokładnie jeden dzielnik
o) Weź Ł - gdy liczba dzieli się przez 3 i nie dzieli się przez 4

Na planszy zaszyfrowane jest hasło w postaci kodu liczbowego. Każdej liczbie odpowiada literka. Zadaniem uczniów jest odgadnięcie hasła.
Po wypełnieniu planszy otrzymują hasło "LICZBA DOSKONAŁA".

Nauczyciel jako ciekawostkę, wyjaśnia uczniom pojęcie liczby doskonałej czyli takiej, która jest równa sumie wszystkich swoich dzielników mniejszych od niej. Uczniowie sprawdzają czy liczby: 6 i 28 są liczbami doskonałymi.

5. Uczniowie samodzielnie rozwiązują z karty pracy. Następnie wybrane osoby podają swoje rozwiązanie.

Zadanie 1.
W miejsce gwiazdki wpisz taką cyfrę aby liczba:
a) 4512* dzieliła się przez 3 i 4
b) 6313* dzieliła się przez 3 i 5
c) 631** dzieliła się przez 5 i 9pewnych

Zadanie 2.
Podane liczby to kolejne wielokrotności pewnych liczb. Jakie liczby powinny się znaleźć w miejscu gwiazdek?
a) 44,*,66,*,*,99,*
b) 63,*,81,*,*,108,*

Zadanie 3.
Wujek Dominika przygotował paczki świąteczne dla swoich małych krewniaków. W tym celu kupił 8 batonów, 12 mandarynek, 24 jabłka i 36 cukierków. Ile jednakowych paczek mógł zrobić oraz w jaki sposób dokonał podziału tych owoców i słodyczy?

SPOSTRZEŻENIA PO PRZEPROWADZONEJ LEKCJI

Podczas lekcji panowała bardzo radosna atmosfera. Uczniom bardzo spodobał się pomysł powtórki materiału o liczbach pierwszych i złożonych w postaci zabawowej tzn. konkursu, szyfru liczbowego. Dzięki temu uczyli się mimowolnie.

 

Opracowanie: Joanna Sułkowska

Zgłoś błąd    Wyświetleń: 9911


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.


BAROMETR


1 2 3 4 5 6  
Średnia ocena: 5.33



Ilość głosów: 9

Serwis internetowy, z którego korzystasz, używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności plików cookies.
Dowiedz się więcej.