Awans Informacje Forum Dla nauczyciela Dla ucznia Korepetycje Sklep
  [ Zaloguj się ]   [ Załóż konto ]
  Najczęściej szukane
Konspekty
Programy nauczania
Plany rozwoju zawodowego
Scenariusze
Sprawdziany i testy
  Media
Przegląd Prasy
Patronat
Medialny
Po godzinach
  Slowka.pl
Słówka na email
Język angielski
Język niemiecki
Język francuski
Język włoski
Język hiszpański
Język norweski
Język japoński
Język rosyjski
Gramatyka
Rozmówki

Małgorzata Szymke-Skrzat
Matematyka, Scenariusze

Scenariusz lekcji matematyki w klasie IV

- n +

Rozkład liczby na czynniki pierwsze

Scenariusz lekcji matematyki w klasie IV.

Cele:
Podczas lekcji uczeń:
- rozróżnia liczby pierwsze i złożone,
- zapisuje liczby złożone w postaci iloczynu liczb pierwszych lub z wykorzystaniem potęg,
- poznaje sposoby rozkładu liczby na czynniki pierwsze,

Po lekcji uczeń:
- rozkłada liczbę na czynniki pierwsze wybranym przez siebie sposobem,
- podaje przykłady liczb pierwszych i złożonych.

Metody:
- pogadanka,
- ćwiczenia,
- praca z podręcznikiem.

Formy pracy:
- praca zbiorowa,
- praca grupowa,
- praca indywidualna.

Środki dydaktyczne:
- rozsypanka,
- zeszyty ćwiczeń "Matematyka z plusem",
- podręczniki "Matematyka z plusem",
- tablice liczb pierwszych.

Przebieg lekcji:

I Faza wprowadzająca.


1. Uczniowie w dwuosobowych grupach porządkują liczby na kartonikach (załącznik 1) na dwie grupy (liczby pierwsze i złożone) i uzasadniają swój wybór.
2. Przypomnienie przez uczniów cech podzielności liczb przez 2, 3, 5.
3. Zapisanie tematu lekcji i określenie celów.

II Faza realizacji.

1. Przedstawienie w postaci różnych iloczynów liczby 12.
2. Rozłożenie w podobny sposób na czynniki pierwsze liczby 20.
3. Poznanie drugiego sposobu rozkładu - uzupełnianie drzewka (rozkład liczby 36).
4. Ćwiczenia z wykorzystaniem drzewka (załącznik 2).
5. Sprawdzenie poprawności wykonanego zadania.
6. Poznanie innego sposobu zapisu - tabelka (rozkład liczby 63).
7. Praca samodzielna uczniów - wykonanie ćwiczenia 2a, str.62 (zeszyt ćwiczeń).
8. Sprawdzenie poprawności wykonanego zadania na tablicy.

III Podsumowanie:

Uczniowie odpowiadają na pytania:
1. Co to znaczy rozłożyć liczbę na czynniki pierwsze?
2. Ile sposobów rozkładu liczby na czynniki pierwsze poznaliśmy?
3. Który sposób najbardziej wam się podoba i dlaczego?
4. Oblicz liczbę, której rozkład na czynniki pierwsze jest następujący:2*3*5, 22 * 5, 2
5. Ocena aktywności uczniów na lekcji.
6. Omówienie pracy domowej - podręcznik zad. 1, str. 74.

Opracowanie scenariusza - mgr Małgorzata Szymke - Skrzat

Załącznik 1.(Kartoniki z liczbami pierwszymi i złożonymi)

Instrukcja dla ucznia:
1. Podane liczby podziel na dwie grupy: liczby pierwsze i złożone.
2. Uzasadnij swój podział.
12 40 76 48 88 49
26 35 57 95 70 1
2 3 17 29 61 5
Załącznik 2.

Uzupełnij podane drzewka.



 

Opracowanie: Małgorzata Szymke-Skrzat

Zgłoś błąd    Wyświetleń: 3270
 
   Komentarze
Jeszcze nie ma żadnych komentarzy, Twój może być pierwszy!

Dodaj komentarz
  Barometr
1 2 3 4 5 6  
Średnia ocena: 4.25



Ilość głosów: 4
  Publikacje

Nowe zasady publikacji
Szukaj autora i tytuł
Ostatnio dodane materiały
Ranking publikacji 
Najczęściej zadawane pytania
  Twoje konto
Zaloguj się
Załóż konto
Zapomniałem hasła
  Forum
Nauczyciel - awans zawodowy
Matura
Korepetycje
Ogłoszenia - kupię, sprzedam, oddam


O Profesorze - Napisz do Nas - Reklama - Polityka prywatności - Najczęściej zadawane pytania - Zgłoś błąd

2000-2014