Zwierzęta pożyteczne i szkodniki roślin
KONSPEKT ZAJĘĆ W KL. II.
OŚRODEK TEMATYCZNY: Ogród żyje.
Edukacja przyrodnicza, polonistyczna, plastyczna, matematyczna.
CELE - uczeń w wyniku zajęć:
- zna zwierzęta żyjące w ogrodzie,
- rozróżnia szkodniki roślin i zwierzęta pożyteczne - sprzymierzeńców człowieka,
- poznaje chemiczne i naturalne sposoby zwalczania szkodników,
- poznaje świat owadów i utrwala wiadomości dotyczące charakterystycznych cech
budowy ciała owadów,
- wykonuje obliczenia ułamkowe,
- czyta ze zrozumieniem,
- kształci umiejętność wypowiadania własnego zdania, argumentowania i wyciągania
wniosków.
Metody pracy:
- aktywizujące: giełda pomysłów, burza mózgów, odgrywanie ról
- poszukujące: rozwiązywanie problemów- karty pracy, krzyżówki, teksty z lukami,
rozwiązywanie zadań matematycznych
- podające: polecenia, objaśnienia, pogadanka
- eksponujące: pokaz
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa, grupowa.
Środki dydaktyczne: podręcznik "Wesoła Szkoła" cz.3, Karty pracy cz.3,
Matematyka cz.3, duże ilustracje pszczoły, biedronki i mrówki, krzyżówka,
eliminatka, tekst z lukami, kartoniki z nazwami zwierząt i osób, liście rośliny
zaatakowane przez mszyce, okaz biedronki, korzeń mniszka lekarskiego i gotowy
wyciąg
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1.Swobodne wypowiedzi na temat zwierząt żyjących w ogrodzie na podstawie
ilustracji w podręczniku i doświadczeń dzieci.
2.Rozwiązanie krzyżówki z hasłem "OWADY" (załącznik nr 1) - praca w parach.
3.Konkurs grupowy- Kto zna więcej owadów?
Uczniowie zapisują w grupach wszystkie znane im nazwy owadów. Za taką samą nazwę
grupa dostaje 1 punkt. Kto jako jedyny podał nazwę- otrzymuje 2 punkty. Za nazwę
błędną traci 1 punkt.
4.Wyraziste czytanie fragmentów tekstu "Malowany ul" dotyczących obowiązków
pszczół i ich zachowania w ulu i na łące.
5.Co wiesz o pszczołach? - eliminatka (załącznik nr 2) - praca samodzielna.
6.Poznanie świata owadów
-oglądanie ilustracji przedstawiających pszczołę i biedronkę,
-czytanie wiadomości z encyklopedii
-podanie uzupełniających informacji przez nauczyciela
7.Formułowanie odpowiedzi na pytanie "Na jakie dwie grupy można podzielić
owady?
Uczniowie obserwują roślinę zaatakowaną przez mszyce i wypowiadają się na temat
jej wyglądu (liście zniszczone, skręcone i pożółkłe).
Dalsza obserwacja, co dzieje się, gdy na roślinę położymy biedronkę (biedronka
atakuje mszyce, nie zjada ich, tylko wypija z nich sok).
Wniosek: wśród owadów są szkodniki (jak mszyce) i zwierzęta pożyteczne (jak
biedronka).
8.Rozróżnianie owadów pożytecznych i szkodników:
-kolorowanie pożytecznych owadów i zapisywanie ich nazw - K.p.58,ćw.1
-oglądanie ilustracji przedstawiających szkodniki - P.s.70
-wykreślanka literowa- zapisywanie nazw szkodników - K.p.58,ćw.2
Indywidualne czytanie tekstu o zwierzętach pożytecznych i szkodnikach -
uzupełnianie luk literami" rz "lub" ż "(załącznik nr 3).
9.Rozwiązywanie zadań o owadach - wykonywanie obliczeń ułamkowych M.30,ćw.1, 2,
4.
10.Sposoby zwalczania szkodników - giełda pomysłów.
*Uczniowie podają swoje pomysły, nauczyciel zapisuje je na tablicy.
*Analiza zgłoszonych propozycji; wybór tych, które są bezpieczne dla człowieka i
innych zwierząt.
*Zastosowanie rozwiązania w praktyce.
Nauczyciel pokazuje i objaśnia sposób przygotowania wyciągu np. z mniszka
lekarskiego (20 g rozciera i zalewa 1 l wody o temperaturze < 40
oC).
Potem gotowym wyciągiem nauczyciel opryskuje rośliny zaatakowane przez mszyce.
Uczniowie obserwują, jak giną mszyce.
11.Formułowanie odpowiedzi na pytanie" Kto pomaga człowiekowi w walce ze
szkodnikami? "
*Uczniowie przy pomocy uzupełnianek literowych odczytują nazwy ptaków
zwalczających szkodniki - K.p.59, ćw.1.
*Uczniowie odczytują informacje dotyczące pożywienia kreta i ropuchy.
*Sformułowanie wniosku.
12.Zabawa w sąd nad ropuchą - Niszczyć czy chronić ropuchę?
Nauczyciel odczytuje krótki tekst o tym, że wpłynęła do sądu skarga na ropuchę
złożona przez ogrodnika. Z oskarżenia wynika, że ropucha budzi w ludziach różne
odczucia i jest zwierzęciem niemile widzianym w ogrodach. Nasuwa się pytanie:
Czy należy ją niszczyć czy chronić?
Sędzia - nauczyciel zaczyna rozprawę.
Przydziela dzieciom do odegrania rolę prokuratora, obrońcy, oskarżonej, świadków
obrony i oskarżenia. Przypina kartoniki z nazwami postaci w celu łatwiejszej
rozmowy.
Oddaje głos kolejnym osobom. Następuje kilkakrotna wymiana zdań.
Po rozprawie następuje dyskusja i ogłoszenie wyroku, np.
*ropucha to zwierzę mile widziane w każdym ogródku
*jest pożyteczna, bo zjada ślimaki, owady i ich gąsienice niszczące rośliny w
warzywnikach
*mając na uwadze jej pożyteczne działanie, należy ropuchę otoczyć ochroną.
13.Praca domowa.
Jeżeli masz dostęp do warzywnika sprawdź, czy żyją w nim ropuchy i gdzie
najczęściej przebywają.
Załącznik nr 1.
Krzyżówka:
1.Kiedy wiosna z wonnych kwiatów płaszcz na drzewa kładzie,
one znoszą kwietny pyłek do swych domków w sadzie.
2.Kręcę się i pracuję, kopiec z igieł buduję.
Dźwigam igły jak bale i nie narzekam wcale.
3.Złośliwa panienka w pasie bardzo cienka.
Leci, brzęczy z daleka. Każdy od niej ucieka.
4.Piegowata dama, po liściach chodzi od rana.
Gdy wierszyk powiedzą dzieci, do nieba nawet poleci.
5.Tu cytrynek, tam paź królowej, wszędzie piękne, kolorowe.
Lekko noszą się nad łąką, gdy tylko zaświeci słonko.
Załącznik nr 2.
Eliminatka" Co wiesz o pszczołach?
Przekreśl wszystkie zdania nie pasujące do opisu pszczół.
Załącznik nr 3.
Tekst z lukami.
Biedronka i p...czoła to po...yteczne owady. W ogrodzie...yje tak...e wiele
innych zwie...ąt. Są wśród nich równie... szkodniki roślin. Ślimaki od...ywiają
się liśćmi k...ewów owocowych. Zaś... aba poluje na ślimaki. Je....zjada owady,
ich larwy, d...dżownice i ślimaki. Ale największym
sp...ymierzeńcem człowieka w walce ze
szkodnikami są ptaki.