Katalog

Mariola Perz
Różne, Scenariusze

Bezpieczna droga do szkoły - scenariusz zajęć dla dzieci z upośledzeniem umysłowym

- n +

Bezpieczna droga do szkoły (scenariusz zajęć dla dzieci z upośledzeniem umysłowym)

Cel poznawczy:
- zapoznanie z podstawowymi przepisami drogowymi obowiązującymi pieszych,
- zapoznanie z trzema znakami drogowymi (Przejście dla pieszych; Uwaga dzieci!; Stop! Dziecko na drodze).

Cel kształcący:
- wdrażanie do przestrzegania zasad bezpieczeństwa, a także do wyrobienia nawyków stosowania się do przepisów ruchu drogowego;
- uzasadnienie obowiązku chodzenia w terenie niezabudowanym lewą stroną,
- kształtowanie umiejętności przechodzenia przez jezdnię.

Cel wychowawczy:
- kształtowanie poczucia odpowiedzialności za bezpieczeństwo własne i innych na drodze do szkoły.

Metody:
- pogadanka przeprowadzona przez funkcjonariusza policji i nauczyciela,
- pokaz,
- działania praktyczne.

Formy pracy:
- indywidualna
- grupowa.

Środki i materiały dydaktyczne:
- zagadki, wiersze,
- inscenizacja "Światła sygnalizatora" D. Gellnerowa,
- krążki koloru czerwonego i zielonego;
- oryginalne znaki drogowe: (Przejście dla pieszych; Uwaga dzieci!; Stop! Dziecko na drodze).
- znaki drogowe papierowe (całe, puzzle),
- rysunki przedstawiające różne sytuacje drogowe,
- plakaty, plansza "ruch uliczny",
- samochody ze styropianu,
- plecaki z odblaskami,
- kask rowerowy, ochraniacze na łokcie i kolana,
- strój i znak "przeprowadzacza przez jezdnię"

Przebieg zajęć:
1. Uświadomienie dzieciom celu i tematu zajęć.
2. Pogadanka policjanta o sposobie przechodzenia przez jezdnię i uświadomienie potrzeby poznania zasad poruszania się po drodze.
a) utrwalenie pięciu zasad przechodzenia przez jezdnię:
- zatrzymaj się,
- patrz w lewo,
- patrz w prawo,
- jeszcze raz w lewo,
- jezdnia wolna - przechodź na drugą stronę.
b) przekraczanie jezdni tylko w wyznaczonych miejscach,
c) utrwalenie reguł chodzenia lewą stroną drogi poza miastem,
d) omówienie wyglądu "przeprowadzacza przez jezdnię" i jego roli,
e) korzystanie z kasku, ochraniaczy podczas jazdy rowerem i na rolkach,
f) omówienie głównych znaków drogowych dotyczących pieszych.
3. Odczytanie wierszy przez nauczyciela dotyczących bezpiecznego poruszania się po ulicy z jednoczesnym reagowaniem dzieci na słowa nauczyciela poprzez podnoszenie odpowiedniego krążka o właściwym kolorze (czerwony lub zielony).
4. Zagadki dotyczące bezpieczeństwa na drogach.
5. Składanie znaków drogowych - puzzli według gotowego wzorca.
6. Dobieranie brakujących elementów do stroju "przeprowadzacza przez jezdnię".
7. Inscenizacja sytuacji drogowej przez dzieci (przechodzenie przez pasy, sygnalizacja świetlna - wykorzystanie planszy - "ruch uliczny").
8. Podsumowanie zajęć.

Materiały do wykorzystania:
1. Wiersze

W. Chotomska "Gdy zamierzasz przejść ulicę"

"Na chodniku przystań bokiem,
Popatrz w lewo bystrym okiem,
Skieruj w prawo wzrok sokoli,
Znów na lewo spójrz powoli.
Jezdnia wolna, więc swobodnie
Mogą przez nią przejść przechodnie."

W. Ścisłowski "Otwarte oczy i uszy"

"Gdy chodzisz po mieście
Nie bujaj w obłokach,
Lecz zważaj na każdy swój krok.
Miej oczy i uszy otwarte szeroko
I zawsze rozglądaj się w krąg!
Nim pierwszy krok zrobisz,
Nim jezdnię przekroczysz,
Na sygnał zaczekaj i znak.
Miej oczy i uszy otwarte szeroko
Z rozwagą spoglądaj na świat!
Na szosie, na drodze,
Gdziekolwiek się ruszysz
Nie zgub znaczenia tych słów."

W. Chotomska "Pies z ulicy Bałamutów"

"W pięknym mieście Piaskowicach
Przy ulicy Bałamutów
Mieszkał sobie czarny jamnik
Który miał dwie pary butów.
Do południa czyścił buty
Luksusową białą pastą,
A gdy tylko skończył pracę,
Chyłkiem wymknął się za miasto.
Zamiast chodzić po chodniku
On po jezdni szedł piechotą.
Więc powiedział mu policjant,
Że zły przykład daje kotom.
- Źle jamniku! Ucz się tego,
co już małe wiedzą smyki:
JEZDNIA SŁUŻY DO JEŻDŻENIA
DO CHODZENIA SĄ CHODNIKI.
Pies na chodnik wkroczył godnie
Z miną wielce obrażoną.
Przewracają się przechodnie:
Któż to chodzi lewą stroną?
-Patrz jamniku- rzekł policjant-
Jakie z Tobą są kłopoty!
CHODŹ CHODNIKIEM, PRAWĄ STRONĄ,
I PAMIĘTAJ ZAWSZE O TYM.

Na ulicy Polędwicy
Jamnik jezdnią się przemyka,
Przebiec chciał na drugą stronę,
By kość kupić u rzeźnika
- Piesku- krzyknął pan policjant-
nie myśl tylko o obiedzie!
ZANIM ZROBISZ KROK NA JEZDNIĘ
POPATRZ, CZY NIĄ COŚ NIE JEDZIE!
JEŚLI ŻYCIE JEST CI MIŁE,
NIE PRZEBIEGAJ JEZDNI SKOSEM!

Pan policjant mu wyjaśnił:
- Tutaj przejścia się zabrania.
KTO CHCE JEZDNIĘ
PRZEJŚĆ BEZPIECZNIE
MUSI DOJŚĆ DO SKRZYŻOWANIA.

Pies na jezdnię wskoczył żwawo-
-Ledwie z życiem uszedł cało.
A dlaczego? A dlatego,
Że nie przyjrzał się sygnałom.!

- Spójrz na sygnał- rzekł policjant-
Nim na drugą przejdziesz stronę.
STÓJ, GDY JEST CZERWONE ŚWIATŁO
PRZECHODŹ, KIEDY JEST ZIELONE!"

2. Zagadki

D. Klimkiewicz "Zagadki"

"Ma aż troje oczu,
Przechodniom pomaga.
Swoim żółtym okiem
Daje znak" uwaga ".
Gdy czerwone świeci
" Stop "Nie idźcie dzieci.
Zapali zielone - Idź
Na drugą stronę" /sygalizator uliczny/

"Choć nóg nie posiada,
Szybko pędzi szosą.
Nie nogi, ale koła
Po drodze go niosą" /samochód/
"Może być mały, albo duży,
Gdy pedałujesz
Do jeżdżenia służy" /rower/

"Gdy ma wolne szyny
Szybko naprzód rusza,
Dzwoni na przystankach
Aż się cieszy dusza" /tramwaj/

"Kto na skrzyżowaniu
Bez obawy staje
I ręką zatrzyma
Auta i tramwaje" /policjant/

3. Inscenizacja

D. Gellnerowa "Światła sygalizatora"

"Dzieci-przechodnie czekają. Naprzeciwko nich stoją dzieci-sygnały: jedno dziecko z lizakiem zielonym, drugie z czerwonym.

DZIECI (razem):
Idą dzieci,
Idą dzieci,
A nad jezdnią
Sygnał świeci.

SYGNAŁ CZERWONY:
Mam czerwone
Wielkie oko,
Mam buzię jak mak,
Gdy pokażę się nad jezdnią,
Wołam do was tak:
UWAGA! CZERWONE ŚWIATŁO!
STÓJ! O WYPADEK ŁATWO!

DZIECI (razem):
Idą dzieci,
Idą dzieci,
A nad jezdnią
Sygnał świeci.

SYGNAŁ ZIELONY:
Mam zielone
Piękne oko,
Zielone jak liść.
Gdy się zazielenię w górze,
To możecie iść.
ZIELONE ŚWIATŁO, ZIELONE!
PRZECHODŹCIE NA DRUGĄ STRONĘ!

DZIECKO:
A czy mrugacie też,
Kiedy pada deszcz?

SYGNAŁY (razem):
Oczywiście! Co za pytanie?
Kto się zawsze zajmuje mruganiem,
Ten nawet wtedy mruga,
Gdy na świecie
Deszcz i szaruga!"


 

Opracowanie: Mariola Perz

Wyświetleń: 7788


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.