Awans Informacje Forum Dla nauczyciela Dla ucznia Korepetycje Sklep
  [ Zaloguj się ]   [ Załóż konto ]
  Najczęściej szukane
Konspekty
Programy nauczania
Plany rozwoju zawodowego
Scenariusze
Sprawdziany i testy
  Media
Przegląd Prasy
Patronat
Medialny
Po godzinach
  Slowka.pl
Słówka na email
Język angielski
Język niemiecki
Język francuski
Język włoski
Język hiszpański
Język norweski
Język japoński
Język rosyjski
Gramatyka
Rozmówki

Katarzyna Grzenda
Zajęcia zintegrowane, Scenariusze

Wypowiedzi uczniów na temat globusa i mapy na podstawie wiersza J. Brzechwy "Globus"

- n +

Wypowiedzi uczniów na temat globusa i mapy na podstawie wiersza J. Brzechwy "Globus" oraz własnych spostrzeżeń

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE I
Szkoła Podstawowa w Koziegłowach

Blok tematyczny: Poznajemy wiersze pana Jana Brzechwy
Temat dnia: Spotkanie z globusem
Cel ogólny:
- zapoznane uczniów z globusem i mapą
- utrwalenie pojęcia rzeczownika
- doskonalenie techniki czytania
- kształcenie umiejętności poprawnego pisania
- wdrażanie do uważnego słuchania

Cele operacyjne:
Uczeń:
- potrafi uważnie słuchać i formułować odpowiedzi na pytania do tekstu
- rozumie tekst samodzielnie przeczytany
- wie co to jest globus i mapa
- czyta mapę zgodnie ze znakami legendy
- wyszukuje na mapie określone nazwy
- stosuje wielką literę w pisowni nazw geograficznych
- wyróżnia i nazywa rzeczowniki
- śpiewa piosenkę "Nasze polskie ABC"

Metody pracy:
- eksponująca / pokaz /
- podająca /opis i wyjaśnienia /
- praktyczna / ćwiczenia przedmiotowe /
- poszukująca /praca z ćwiczeniami i mapą /

Formy pracy:
- zbiorowa
- grupowa
- indywidualna

Środki dydaktyczne: globus, mapa Polski, nagranie audio - M. Terlikowska "Halo, tu mówi Ziemia", polecenia i pytania dla uczniów przygotowane w formie listu do dzieci, podręcznik
"Moja szkoła" s.44, 45, 46, piosenka "Nasze polskie ABC"

Przebieg zajęcia:

1.Zainteresowanie uczniów tematem zajęcia.
Uczniowi siedzą w kręgu. Nauczyciel prezentuje list zaadresowany do dzieci. Po jego otwarciu uczniowie odczytują instrukcję - załącznik nr1 i wysłuchują nagrania dołączonego do listu - wiersz M. Terlikowskiej "Halo tu mówi Ziemia ".-załącznik nr 2.
2. Omówienie treści wysłuchanego utworu.
Praca w zespołach:
- odczytanie pytań dotyczących treści wiersza - załącznik nr 3
- układanie odpowiedzi
- prezentowanie swoich zadań przez grupy

3. Zabawa ruchowa -Ziemia krąży wokół Słońca i wokół własnej osi.
4. Uzupełnianie zapisanego na tablicy zdania z lukami - wielka litera w pisowni nazw planet - załącznik nr 4.
5. Oglądanie globusa jako modelu Ziemi i swobodne wypowiedzi uczniów na temat swoich spostrzeżeń. Zwrócenie uwagi na kształt, kolory. oznaczenia.
6. Głośne czytanie przez dzieci wiersza J. Brzechwy "Globus".
7. Rozmowa na temat utworu - humorystyczne elementy
8. Wyszukiwanie na mapie Polski zamieszczonej w podręczniku - s. 45 miejsc, o których była mowa w wierszu.
9. Porównanie mapy z globusem.
10. Zaśpiewanie piosenki "Nasze polskie ABC" i pokazywanie na mapie miejsc,o których mówi piosenka.
11. Utrwalenie pojęcia rzeczownika - wpisywanie nazw miast, rzek, gór do tabeli - podręcznik s.46.
12. Rozmowa na temat konieczności ochrony środowiska.
13. Omówienie i ocena pracy uczniów.
14. Zadanie domowe. Zastanów się co ty możesz zrobić, aby na Ziemi było czysto i pięknie.

ZAŁĄCZNIKI

Załącznik nr 1

DROGIE DZIECI!
Wysłuchajcie uważnie nagrania, a dowiecie się kto jest nadawcą przesyłki. Potem czeka Was
odpowiedź na kilka pytań, które są zamieszczone w kopercie. Za prawidłowe odpowiedzi czeka Was nagroda.

Załącznik nr 2

Halo, tu mówi Ziemia

Dzień dobry, dzieci! Jestem Ziemia,
wielka, okrągła jak balonik.
Z tej strony - Słońce mnie opromienia,
a z tamtej strony - nocy cień przesłonił.
Gdy jedna strona jest oświetlona,
to zaciemniona jest druga strona.
Wy zajadacie pierwsze śniadanie,
a spać się kładą - Amerykanie.
Właśnie!
Bo ja się kręcę w krąg
jak bardzo, bardzo duży bąk.
-Dobranoc! - wołam.
-Dzień dobry! - wołam,
to znaczy - zrobiłam obrót dokoła.
A oprócz tego wciąż, bez końca,
muszę się kręcić wokół Słońca.
Nigdyście jeszcze nie widzieli
takiej olbrzymiej karuzeli!
Bo trzeba mi całego roku,
ażeby Słońce obiec wokół.

M. Terlikowska

Załącznik nr 3

1.Jakiego kształtu jest Ziemia?
2.Jakie ruchy wykonuje ziemia?
3.Co się dzieje podczas obrotu Ziemi wokół własnej osi?
4.Co się dzieje podczas obrotu Ziemi wokół Słońca?

Załącznik nr 4

Nasza planeta............. krąży wokół..........
 

Opracowanie: Katarzyna Grzenda

Zgłoś błąd    Wyświetleń: 2399
 
   Komentarze
Jeszcze nie ma żadnych komentarzy, Twój może być pierwszy!

Dodaj komentarz
  Barometr
1 2 3 4 5 6  
Średnia ocena: 2



Ilość głosów: 1
  Publikacje

Nowe zasady publikacji
Szukaj autora i tytuł
Ostatnio dodane materiały
Ranking publikacji 
Najczęściej zadawane pytania
  Twoje konto
Zaloguj się
Załóż konto
Zapomniałem hasła
  Forum
Nauczyciel - awans zawodowy
Matura
Korepetycje
Ogłoszenia - kupię, sprzedam, oddam


O Profesorze - Napisz do Nas - Reklama - Polityka prywatności - Najczęściej zadawane pytania - Zgłoś błąd

2000-2014