Katalog

Małgorzata Potorska
Zajęcia zintegrowane, Scenariusze

Szlakiem bajkowych postaci, czyli pierwsze spotkanie z biblioteką

- n +

Szlakiem bajkowych postaci, czyli pierwsze spotkanie z biblioteką

Krąg tematyczny - Umiem już czytać i pisać

Temat dnia - Pasowanie na czytelnika biblioteki

Cele operacyjne:

Wiadomości:


Zapamiętywanie - uczeń:
pamięta godziny pracy biblioteki,
pamięta termin zwrotu wypożyczonych książek,
wie, jak postąpić w przypadku zgubienia książki,
zna zasady poszanowania książek

Rozumienie - uczeń zna pojęcia:
biblioteka, bibliotekarz, karta książki,
karta czytelnika,
rozumie różnicę między biblioteką a
księgarnią

Umiejętności:

Stosowanie w sytuacjach typowych - uczeń potrafi zachować się w
bibliotece zgodnie z jej regulaminem,
umie samodzielnie dokonać wyboru książki do czytania

Stosowanie w sytuacjach problemowych - uczeń potrafi rozpoznać książkę po jej oznakowaniu

Postawy - uczeń potrafi zachować się w czasie zajęć zgodnie z przyjętym zasadami pracy w grupie

Cele ogólne:

- Zapoznanie dzieci z biblioteką oraz jej zbiorami przeznaczonymi dla uczniów klas młodszych
- Zapoznanie uczniów z zasadami korzystania z biblioteki
- Przygotowanie do samodzielnego wyboru książki
- Wdrażanie do dbałości o czysty i estetyczny wygląd książek

Metody:
pogadanka, pokaz, ćwiczenia praktyczne, informacja zwrotna

Pomoce:
czapki czytelników biblioteki, zagadki, plansze z napisami: biblioteka, książka, bibliotekarz, wzór karty czytelnika, ilustracje z bajek, wystawka książek dla najmłodszych, dyplomy pasowania na czytelników

Organizacja pracy:
indywidualna, grupowa, zespołowa

Przebieg zajęć:


Część pierwsza w sali lekcyjnej
1. Rozwiązanie zagadki
Oto zagadka książkowa!
Dziesięć liter ma to słowo,
A na końcu jest w nim "teka".
Książka tam na ciebie czeka,
Coraz to inna, coraz nowsza.
(biblioteka)

2. Rozmowa z uczniami na temat szkolnej biblioteki. Nauczyciel podaje temat i cele lekcji, następnie zaprasza uczniów na wędrówkę po krainie bajek. Na dzieci czekają różne zagadki do rozwiązania i zadania do wykonania.
Zagadki
Jaka to dziewczyna ma roboty wiele,
A na pięknym balu gubi pantofelek? (Kopciuszek)

W swym wnętrzu wiele tajemnic mieści,
Wierszyków, bajek i opowieści. (książka)

Każda królewna, a tym bardziej ona,
Uważać winna na wrzeciona. (Śpiąca Królewna)

Jakie imiona mają braciszek i siostrzyczka,
Którzy w lesie spotykają chatkę z pierniczka? (Jaś i Małgosia)

Po odgadnięciu zagadek uczniowie odszukują plansze z rozwiązaniami. Nauczyciel umieszcza je w widocznym miejscu, a uczniowie odczytują je głośno.

3. Uczniowie oglądają ilustracje do zagadek, omawiają je, a następnie umieszczają pod planszami.

4. Wykonanie czapki czytelnika według podanego przez nauczyciela opisu.

5. Poznanie życzeń książki.

Nauczyciel prosi uczniów, aby usiedli w kręgu. Recytuje wiersz J. Huszczy "Skarga książki". Następnie przedstawia planszę z "Życzeniami książki" i zawiesza ją na tablicy. Uczniowie odczytują prośby książki.
- Myj ręce przed czytaniem.
- Nie zaginaj rogów kartek - używaj zakładek.
- Nie zwijaj książki w rulon.
- Nie pisz i nie rysuj w książce.
Nauczyciel zwraca uwagę na konieczność poszanowania książek, tych z biblioteki, jak również swoich z domowej biblioteczki.
Część druga - w bibliotece

6. Założenie czapek i wymarsz do biblioteki.

7. Powitanie uczniów w bibliotece.
Pani bibliotekarka opowiada uczniom o swojej pracy, prezentuje kącik lektur dla najmłodszych, pokazuje wzór karty czytelnika, zapoznaje uczniów z regulaminem biblioteki oraz sposobem wypożyczania książek.

8. Recytacja przez uczniów wiersza pt. "Książka".
Książka
Witam cię kartek szelestem.
Tytułem na pierwszej stronie
Witam!
Bo po to przecież jestem,
Żebyś mnie ujął w dłonie i czytał(...)
E. Szamański

9. Odegranie przez dwoje dzieci scenki: bibliotekarz i czytelnik.

10. Pasowanie uczniów na czytelników.

Uczniowie zostają pasowani według rycerskich zasad, poprzez dotknięcie ramienia książką. Bibliotekarz podczas pasowania wypowiada słowa:

UMIESZ JUŻ CZYTAĆ- PASUJĘ CIĘ NA CZYTELNIKA

Każdy uczeń otrzymuje pamiątkowy dyplom.

Drogi pierwszoklasisto!
Poznałeś już wszystkie litery.
W uznaniu trudu, jaki włożyłeś w naukę czytania,
Witamy cię w gronie czytelników biblioteki.
KSIĄŻKI

11. Oglądanie przez dzieci książek zgromadzonych w bibliotece.

12. Wypożyczanie książek.

13. Pożegnanie się z panią bibliotekarką i powrót do klasy.

14. Rozmowa na temat wizyty w bibliotece.


 

Opracowanie: mgr Małgorzata Potorska
Nauczyciel Szkoły Podstawowej
w Sinogórze

Wyświetleń: 5583


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.