Katalog

Małgorzata Delmanowska
Zajęcia zintegrowane, Scenariusze

Poznajemy znaki drogowe. Prawidłowo przechodzimy przez jezdnię - scenariusz lekcji

- n +

Poznajemy znaki drogowe. prawidłowo przechodzimy przez jezdnię

SCENARIUSZ ZAJĘĆ - NAUCZANIE ZINTEGROWANE - KLASA II

CEL OGÓLNY:
- przypomnienie przepisów ruchu drogowego niezbędnych dziecku do prawidłowego poruszania się po drodze
- kształtowanie nawyku przestrzegania przepisów ruchu drogowego
- zapoznanie dzieci z podziałem znaków drogowych na: ostrzegawcze, nakazu, zakazu, informacyjne
- nauka prawidłowego przechodzenia przez jezdnię

CELE OPERACYJNE:
- uczeń stosuje w praktyce wiadomości i umiejętności dotyczące zachowania się (uczestnictwa) w ruchu drogowym
- rozpoznaje niektóre znaki: ostrzegawcze, nakazu, zakazu, informacyjne i zna ich znaczenie
- zna miejsca, w których będzie mógł bezpiecznie przejść przez ulicę
- umie zaśpiewać piosenkę Będę kierowcą

METODY PRACY: podająca-objaśnienia, poszukująca-ćwiczenia praktyczne i przedmiotowe, eksponująca-pokaz

FORMY PRACY: indywidualna, zbiorowa

POMOCE DYDAKTYCZNE: treść zagadek, obrazy, ilustracje, tablice znaków drogowych, Kodeks drogowy, naturalne środowisko

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Wprowadzenie do tematu - zabawa muzyczno-ruchowa Będę kierowcą
2. Kolorowanie świateł zgodnie z umieszczonymi poleceniami (Uwaga! Idź! Stop!) i odczytanie hasła Poznajemy znaki drogowe
3. Oglądanie znaków drogowych, omówienie ich wyglądu i znaczenia
- Czym różnią się znaki drogowe?
U.: znaki różnią się kształtem - są trójkątne, prostokątne i okrągłe oraz kolorem - są niebieskie, żółte z czerwoną otoczką, białe z czerwoną otoczką.

Wprowadzenie i wyjaśnienie pojęć: znaki ostrzegawcze, znaki zakazu, znaki nakazu, znaki informacyjne
- rozwiązywanie zagadek
- odszukanie na planszach poznanych znaków drogowych

4. Przypomnienie 5 zasad przechodzenia przez jezdnię
1. zatrzymanie się przy krawężniku
2. spojrzenie w lewo
3. spojrzenie w prawo
4. spojrzenie jeszcze raz w lewo
5. przejście przez jezdnię (jeśli nie jadą samochody)
5. Wycieczka w okolice skrzyżowania ulic - obserwacja i uczestnictwo w ruchu drogowym
- Którą stroną chodnika idą piesi?
U.: obserwują i stwierdzają: piesi idą prawą stroną chodnika
- Jak powinni piesi poruszać się po drodze, przy której nie ma chodników?
U.: lewą stroną drogi, aby widzieć nadjeżdżające z przeciwka pojazdy.
- O czym należy pamiętać idąc w grupie?
U.: należy zachować dyscyplinę, zwracać uwagę na wszystko, co się dzieje wokół nas.
- Na co powinniśmy zwracać uwagę, będąc uczestnikami ruchu drogowego?
U.: na znaki drogowe, na sygnalizację świetlną, na innych uczestników w ruchu drogowym.
- Jak zachowują się piesi na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną?
U.: obserwują i stwierdzają: przechodzą przez jezdnię tylko przy zielonym świetle, przechodzą po pasach zdecydowanym krokiem i jak najkrótszą drogą.
- Dlaczego pieszy wchodząc na jezdnię musi być widoczny dla kierowcy?
U.: aby kierowca mógł odpowiednio wcześniej zwolnić zahamować.

Ćwiczenia w prawidłowym przechodzeniu przez jezdnię.

Uczniowie pod kontrolą nauczyciela przechodzą przez jezdnię (pojedynczo, w grupie) w miejscach do tego przeznaczonych (na pasach z sygnalizacją świetlną i bez niej).

6. Powrót do szkoły - podsumowanie wycieczki.
Uczniowie w drodze powrotnej stosują wszystkie omawiane w czasie wycieczki zasady poruszania się po ulicach oraz rozpoznają i nazywają znaki drogowe.

 

Opracowanie: Małgorzata Delmanowska

Wyświetleń: 6395


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.