Katalog

Zofia Ciemcioch
Zajęcia zintegrowane, Referaty

Organizacja czasu wolnego

- n +

Organizacja czasu wolnego

Przez czas wolny rozumie się na ogół ten czas, który pozostaje człowiekowi do jego swobodnej dyspozycji po wykonaniu czynności związanych z zaspokojeniem potrzeb biologicznych i higienicznych (sen, jedzenie, toaleta) oraz czynności obowiązkowych (praca, nauka, obowiązki rodzinne, dojazd do miejsca pracy lub nauki). Jest to czas, w którym człowiek ma większe możliwości wyboru czynności, które są dobrowolne, niezarobkowe i przyjemne.

Rzeczywiste wzory zachowań dzieci i młodzieży w czasie wolnym są zdaniem K. Przecławskiego, kształtowane przez rodzinę i nieformalne grupy rówieśnicze. Wyniki badań wskazują jednak, że oddziaływanie rodziców ma najczęściej charakter incydentalny i interwencyjny. Prawie połowa (44%) rodziców, uczniów szkół podstawowych nie pomaga dziecku w organizacji czasu wolnego. Pozostali (56%) doradzają lub kontrolują sposób spędzania tego czasu [10].

Dzieci mają więcej czasu wolego niż młodzież i dorośli. Występują tu jednak duże różnice indywidualne. Niekorzystnie jest, gdy ilość tego czasu jest zbyt mała ( nadmierne obciążenie pracą i obowiązkami) oraz zbyt duża (zwykle towarzyszy temu nuda). Ze względów zdrowotnych, dla zrekompensowania wielogodzinnego uruchomienia uczniów w zamkniętych, często przeludnionych pomieszczeniach, szczególnie zalecaną formą spędzania czasu wolnego jest przebywanie na powietrzu oraz aktywność ruchowa.

Czas przebywania na powietrzu zależy od pory roku i wieku dziecka. W okresie jesieni i zimy większość uczniów w wieku 7 - 14 lat przebywa na powietrzu do 2 godzin dziennie, ale aż 30% tylko 1 godzinę i krócej.

Wiosną i latem prawie co drugie dziecko przebywa na powietrzu 4 - 5 godzin, a 17% dzieci 3 godziny krócej. Pobyt na powietrzu w ciepłych porach roku uczniów młodszych jest dłuższy niż starszy; różnic zależnych od wieku nie ma jesienią i zimą. Zbyt krótkie przebywanie na powietrzu nie sprzyja hartowaniu organizmu. Jest to jedna z przyczyn dużej zapadalności na choroby dróg oddechowych, głównie o podłożu przeziębieniowym.

Aktywność ruchowa w czasie wolnym większości dzieci, podobnie jak dorosłych, jest bardzo mała. Niedostatki aktywności ruchowej dzieci są uwarunkowane różnymi przyczynami. Jedną z nich jest brak w rodzinie wzorców aktywności ruchowej w czasie wolnym.

Spędzanie czasu przed ekranem telewizora, a obecnie i komputera, zajmuje najwięcej czasu wolnego dzieci i młodzieży. Telewizja, wideo i komputery pełnią ważną rolę edukacyjną, prezentują również pozytywne wzorce, łączą ludzi na całym świecie. Jednakże w wielu krajach, coraz częściej, zwraca się uwagę na negatywny wpływ tych mediów na zdrowie i rozwój dzieci. Dotyczy to nie tylko dodatkowego unieruchomienia.

Zaspakajanie potrzeb psychologicznych i fizycznych rozwijającego się organizmu dziecka w młodszym wieku szkolnym należy do priorytetowych powinności nauczyciela. Rozbieżności między potrzebami i oczekiwaniami dziecka, a możliwościami ich urzeczywistnienia w systemie edukacji wczesnoszkolnej rodzi konflikty wewnętrzne i napięcia emocjonalne. Te zaś z kolei powodują zaburzenia w rozwoju psychologicznym, a także wewnętrznych układów fizycznych rozwijającego się dziecka. Ma to istotny wpływ nie tylko na poziom rozwoju psychologicznego, ale także poziom zdrowotności dziecka. Tak więc praca pedagogiczna z dzieckiem w młodszym wieku szkolnym jest działalnością leczniczą i terapeutyczną.

Przedmiotem moich marzeń jest to, aby szkoła stała się w pełni zdrowa, "uśmiechnięta" do której uczniowie będą chodzić z radością. Uważam, że szkoła nie może wiązać się tylko z uciążliwą i nudną pracą, lecz z przygodą, rozrywką, odkrywaniem nowych, interesujących spraw. Uczeń powinien pracę, naukę wiązać z urozmaiconym wypoczynkiem. Racjonalne organizowanie czasu pracy i wypoczynku jest bardzo ważne w młodszym wieku szkolnym.

Największym problemem jest brak umiejętności organizowania czasu pracy i wypoczynku. Rodzice nie są zadowoleni w jaki sposób ich dzieci organizują sobie czas wolny w młodszym wieku szkolnym. Nie posiadają odpowiedniej wiedzy na dany temat. Aby usunąć dany problem należy rodzicom i uczniom uświadomić konieczność racjonalnego organizowania czasu pracy i wypoczynku. Nauczyciele wspólnie z rodzicami powinni organizować wiele imprez.

Bibliografia:

Zdrowie i szkoła - pod redakcją B. Woynarowskiej.
Czas wolny dzieci i młodzieży - K. Przecławski.

 

Opracowanie: Zofia Ciemcioch

Wyświetleń: 23879


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.