AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

Małgorzata Nizioł
Zajęcia zintegrowane, Scenariusze

"Uczeń jako klient w sklepie i na poczcie" - scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie I

- n +

"Uczeń jako klient w sklepie i na poczcie" - scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie I

Krąg tematyczny: Jesteśmy klientami.

Temat: Zabawa w sklep: kupowanie produktów i zabawek na prezenty świąteczne. Przygotowanie i wysłanie paczki podczas wycieczki na pocztę. Dodawanie i odejmowanie w zakresie 10. Liczenie pieniędzy.

Cel główny: - uczeń potrafi "załatwić sprawę" w punktach usługowych.

Standard:
Uczeń:
- zna zasady postępowania w sklepie samoobsługowym;
- umie wskazać różnicę między małym sklepem a supersamem;
- zna drogę paczki od nadawcy do adresata;
- umie wysłać paczkę w urzędzie pocztowym;
- czyta ze zrozumieniem;
- zna cyfry od 0-9;
- dodaje dwa i więcej składników;
- odejmuje od 10;
- posługuje się monetami i ich nominałami;
- pakuje paczkę - zagina papier, obwiązuje ją sznurkiem;
- wie jak kulturalnie zachowywać się w sklepie i ma poczcie.

Przebieg zajęć:
1. Rozmowa na temat pomocy rodzicom w robieniu przedświątecznych zakupów
- Jakie zakupy robimy przed świętami?
- Kto robi te zakupy?
- W jakich sklepach je robimy?
- Jak się one nazywają?
-W jaki sposób robimy zakupy w małych sklepach, a w jaki w samach i marketach?
2. Przygotowanie rekwizytów do zabawy w sklep: zabawki, artykuły spożywcze, artykuły chemiczne, przybory szkolne i dobieranie karteczek z cenami.
3. Swobodne wypowiedzi o postępowaniu podczas robienia zakupów w sklepie samoobsługowym ze zwróceniem uwagi na kolejne czynności wykonywane podczas zakupów.
4. Pobranie pieniędzy z bankomatu za pomocą karty i kodu /PIN-u/.
5. Zabawa w sklep.
Podczas zabawy zwracamy uwagę na kulturalne zachowanie się w sklepie.
Warunki zabawy:
- każdy kupujący sam liczy, ile musi zapłacić i ile otrzyma reszty,
- każde dziecko ma 10 zł w dowolnych monetach i jeden banknot dziesięciozłotowy,
- każdy może zakupić dwa lub więcej artykułów, ale suma zakupów nie może przekroczyć dziesięć złotych,
- każdy odwiedza sklep dwa razy - pierwszy raz płaci monetami,
drugi - banknotem,
6. Sprzątanie sklepu.
7. Wybranie spośród zakupionych przedmiotów prezentu świątecznego dla kolegów z I klasy szkoły znajdującej się w sąsiedniej miejscowości.
8. Pakowanie paczki. Nauczyciel w dużym pudełku pakuje paczkę do wysłania. Demonstruje zaginanie papieru i obwiązanie sznurkiem. Dzieci pakują małe pudełeczka.
9. Rozmowa na temat "Jaką drogę odbędzie paczka".
10. Zapowiedź wyjścia do urzędu pocztowego.
Przypomnienie zasad bezpiecznego poruszania się po ulicach i w autobusie.
11. Wyjście na pocztę - wysłanie paczki.
12. Rozmowa podsumowująca.
Czy jesteśmy "dobrymi" klientami?
 

Opracowanie: Małgorzata Nizioł

Zgłoś błąd    Wyświetleń: 6861


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.


BAROMETR


1 2 3 4 5 6  
Średnia ocena: 5



Ilość głosów: 1