Katalog

Elżbieta Jarębska
Lekcja wychowawcza, Scenariusze

Agresja i jej rodzaje

- n +

Agresja i jej rodzaje

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Przedmiot: g.d.d.w.
Klasa: I - III gimnazjum
Cel główny:
zapoznanie uczniów z przykładami zaburzonych zachowań, poznanie istoty agresji i jej rodzajów

Cele szczegółowe:
uczeń zna:
- pojęcie: agresji, frustracji, patologii, wyróżnia rodzaje agresji, tolerancja, asertywność,

uczeń potrafi:
- dostrzegać przyczyny występowania patologii i zachowań agresywnych,
- komunikować się z grupą, zespołem, kolegą oraz dorosłym,
- aktywnie uczestniczyć w zmianie postawy własnej i rówieśników,
- jest świadomy konsekwencji zaburzonych zachowań.

Metody:
praca indywidualne, praca w grupie, praca z tekstami źródłowymi

Środki dydaktyczne:
materiały źródłowe "Agresja u dzieci - szkoła porozumiewania":; J. Danilewska, kartki papieru, pisaki

Tok zajęć:

1. Wstęp
Krótkie wprowadzenie nauczyciela do tematu, podanie celów lekcji.

Nauczyciel podaje przykład swojego agresywnego zachowania, np.: gdy jestem bardzo zdenerwowany to najchętniej bym ..............................................................................................

Polecenie dla uczniów
W ciągu 3 minut zilustrujcie rysunkami zdanie: "Agresję wywołuje u mnie ................" Uczniowie chętni np.: 3 opowiadają o swoich odczuciach podczas zachowań agresywnych.

2. Faza główna
Na dzisiejszych zajęciach zastanowimy się czy takim zachowaniom możemy zapobiec. Zanim to zrobimy, musimy dowiedzieć się co to jest agresja i poznać jej rodzaje.

Polecenie dla uczniów
Każdy z was wyciągnie kartkę żółtą, zieloną, czarną i czerwoną (w ten sposób uczniowie zostaną podzieleni na grupy) - wybór lidera grupy.
Polecenie dla grup (nauczyciel rozdaje liderom polecenia na kartonikach).

Grupa I
Korzystając z dostępnych na zajęciach materiałów wyszukaj informacji:
- pojęcia: agresja, frustracja, patologia,
- formy przejawianej agresji,
- agresja jako incydent.

Grupa II
Korzystając ze źródeł informacji, przedstaw w formie graficznej rodzaje agresji oraz czynniki je wywołujące.

Grupa III
Korzystając z podanych materiałów źródłowych wyjaśnij pojęcia: tolerancja, asertywność.
W formie graficznej przedstaw informacje na temat: "Agresja jako reakcja na frustracje"

Grupa IV
Korzystając z podanych źródeł informacji, wyjaśnij fazy reakcji na stres.
Przedstaw w formie plakatu: "Jak człowiek może zareagować będąc w sytuacji stresowej - jak może się bronić"?

Czas pracy - 15 minut

Omówienie pracy grup

Ewaluacja zajęć
Rozmieszczenie plakatów. Wypełnienie ankiety.

Wykorzystując 4 kolory: żółty, czerwony, czarny i zielony zaznacz jak czułeś się na dzisiejszej lekcji.

żółty:
- wspaniale, nie mogło być lepiej,
czerwony:
- dobrze, trochę nieswojo,
zielony:
- może być, ale nudzą mnie takie zajęcia,
czarny:
- fatalnie, bo znowu czułem się tak jakby było o mnie

3. Literatura:

J. Danilewska. Agresja u dzieci. Warszawa 2003
B. Gwizdek E. Sołtys. Gimnazjalny projekt profilaktyczno -wychowawczy
Z. Skorny. Psychologia wychowawcza dla nauczycieli. Warszawa. WSiP 1987
J. Tatarowicz. Przemoc w szkole. Nowa Szkoła 1995 nr 2


 

Opracowanie: Elżbieta Jarebska
nauczyciel
Zespołu Szkół
z Oddziałami Integracyjnymi
w Smólniku

Wyświetleń: 5644


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.