Katalog

Edyta Laskowska
Przyroda, Konspekty

Skąd się biorą śmieci? - scenariusz zajęć

- n +

Skąd się biorą śmieci?

Zakres treści: poznanie głównych źródeł pochodzenia śmieci, sposobu segregacji oraz zagrożeń wynikających z nieumiejętnego ich składowania.

Cele operacyjne:

1. Wiadomości:
- co to są śmieci?
- skąd się biorą?
- dlaczego jest ich coraz więcej?
- jak je segregować i wykorzystać?
- co to jest recykling?

2. Umiejętności:
- uczeń potrafi wyciągać wnioski dotyczące korzyści płynących z segregacji śmieci,
- wie jak je segregować, jakie powinny być na nie pojemniki,
- potrafi zachować się w lesie,
- podaje propozycje zmniejszenia ilości śmieci.

3. Postawy:
Świadomość całkowitej zależności człowieka od przyrody, zaangażowanie w sprawach ochrony środowiska, świadomość zagrożeń wynikających z bezmyślnego wyrzucania śmieci, aktywna praca na lekcji, współdziałanie w zespole.

Metody i formy pracy

- odgrywanie ról
- praca w grupach
- burza mózgów

Środki dydaktyczne

Podręczniki, ćwiczenia, rozsypanki wyrazowe, plansze, krzyżówka

Tok lekcji

Faza wprowadzająca

- krótka inscenizacja "chemia niszczy czy ratuje środowisko"?
- sprawdzenie dotychczasowych wiadomości dotyczących zagrożeń środowiska naturalnego,

Faza realizacyjna

1. Odgrywanie ról - scenka "sprzątanie lasu"
Uczniowie odgrywają zwierzęta, które zebrały się aby posprzątać swój "dom", las zaśmiecony przez turystów.

2. Pytania do uczniów (burza mózgów)
- co to są śmieci?
- skąd się biorą?
- dlaczego ich ilość wzrasta?
- jak możemy je wykorzystać i na czym polega segregacja?

3. Krzyżówka

4. Recycling - przykłady - notatka

5. Podsumowanie - rozsypanka - notatka

 

Opracowanie: mgr Edyta Laskowska

Wyświetleń: 3005


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.