AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

Halina Boguta
Matematyka, Konspekty

Konspekt lekcji matematyki w klasie V (zastosowanie działań na ułamkach).

- n +

Konspekt lekcji matematyki w klasie V.
Konspekt

Konspekt lekcji matematyki w klasie V

Zajęcia wg tego konspektu odbyły się w dniu 27 marca 2001 r. Obserwatorem zajęć byli rodzice uczniów klasy Vd oraz nauczyciele - w tym kontraktowi i stażyści z macierzystej szkoły. Głównym celem lekcji było rozwiązywanie zadań, które uwzględniają Standardy wymagań egzaminacyjnych (2002).

Temat: Rozwiązywanie zadań na zastosowanie działań na ułamkach.

Cele lekcji

  • utrwalenie wiadomości o ułamkach;
  • umiejętność rozwiązywania zadań schematycznych;
  • umiejętność analizowania danych;
  • umiejętność odczytywania i interpretowania problemu;
  • umiejętność przedstawiania danych na diagramie;
  • rozwijanie zdolności poznawczych, wytrwałość w wysiłku umysłowym;
  • odpowiedzialność za wynik pracy;
  • aktywna postawa wobec matematyki;
  • respektowanie przyjętych zasad w grupie.

Osiągnięcia uczniów

  • uczeń potrafi zbierać informacje;
  • porządkuje dane w tabelkę;
  • planuje i wykonuje obliczenia z wykorzystaniem kalkulatora (standard 5.4).

Metoda

Poszukująca, eksponująca, metoda plakatu, metoda aktywności kreatywnej.

Formy

Indywidualna, grupowa, zbiorowa

Pomoce dydaktyczne

  • plansza dla każdego ucznia z treścią zadań;
  • plansze dla grup;
  • mapka Polski z odległościami między niektórymi miastami;
  • foliogram z zadaniami;
  • papier A-3;
  • kolorowe karteczki.

Przygotowanie uczniów do zajęć

  • uczniowie sami tworzyli tekst użytkowy (standard 2.1 , 2.3) zaproszenie na lekcje otwartą;
  • do zadania III sami uczniowie szukali informacji w szkole, porządkowali wyniki w tabeli (standard 4.1)

Przebieg zajęć

Sprawy organizacyjne

Podzieliłam klasę na 5-osobowe grupy o niewielkim zróżnicowaniu poziomów. Wszystkie grupy miały do rozwiązania te same zadania.

Lekcja właściwa

Zadanie I (załącznik nr 1) dla każdego ucznia, dla obserwatorów foliogram:

  1. zaangażowanie i badanie problemu. Po otrzymaniu zadań uczniowie najpierw indywidualnie przeczytali treść poleceń, przeanalizowali mapkę i rozwiązali zadania. W grupie uzgodnili wyniki poprzez negocjację;
  2. prezentacja - przedstawiciele grup dokonali prezentacji , pozostali uczniowie mają możliwość porównania wyników;
  3. nauczyciel obserwuje sprawdza ile wiadomości uczniowie wnoszą do pracy oraz dokonuje oceny punktowej pracy w grupie.

Zadanie II (załącznik nr 2), zestaw jeden na grupę, dla obserwatorów foliogram:

  1. zaangażowanie i badanie problemu. Uczniowie zapoznali się z treścią zadań. Wypracowali wspólną metodę postępowania, każdy uczeń był zaangażowany w rozwiązywaniu problemu. Po dokonaniu potrzebnych obliczeń grupy przystępują do tworzenia plakatu - diagramu słupkowego, wiedza staje się użyteczna;
  2. prezentacja - plakaty każdej grupy zostają zawieszone na tablicy. Przedstawiciele grup relacjonują efekty pracy przed całym audytorium;
  3. prowadząca jest obserwatorem, dokonuje oceny punktowej prezentowanych prac oraz zbiorowo z klasą analizuje diagramy słupkowe.

Refleksja, ewentualne uwagi - nauczycielka pyta uczniów:

  • które z zadań wydało im się najtrudniejsze;
  • jak została zorganizowana praca w ich grupach.

Każdy uczeń miał możliwość ocenić swój udział w grupie (samoocena), poprzez rysunek na kolorowej kartce papieru:

bardzo dobry dobry słaby

Umiejętności kluczowe

  • komunikowanie się nauczyciel-uczeń, uczeń-uczeń;
  • ocena wyników własnego uczenia się, rozwiązywanie problemów, zbieranie informacji.

Dokonuję oceny pracy w grupach. Zadania są ułożone przez prowadzącą zajęcia.

Praca domowa - zadanie 5, podręcznik - str. 137

Spotkanie z rodzicami

Uwieńczeniem zajęć dydaktycznych było spotkanie z rodzicami uczniów tej klasy. Omówiono cele przeprowadzonych zajęć i osiągnięcia uczniów . Dzięki temu rodzice włączyli się czynnie do dyskusji oceniającej wkład i zaangażowanie uczniów w zastosowaniu nabytych umiejętności. Dokonali oceny prowadzenia tego typu zajęć, zapoznali się z nowymi formami informacyjnymi - standardami wymagań egzaminacyjnych.

Załącznik nr 1

Zadanie 1

Jest to mapa Polski. Liczby umieszczone na tej mapie oznaczają odległości drogowe w kilometrach między niektórymi miastami.

Zadanie 1

  • z Gdańska do Warszawy jest ............ km
  • z Krakowa do Warszawy przez Lublin jest ...................... km

Zadanie 2

  • Podróż Piotrka z Lublina do Koszalina przez Poznań wynosi ............ km
  • Podróż Ewy z Lublina do Wrocławia przez Kraków wynosi .............. km
  • Które z nich odbyło dłuższą podróż ................... i o ile ....................... km

Zadanie 3
Na stacji benzynowej "BIEDRONKA " za 50 litrów benzyny zapłacono 160 zł. Jaki będzie przybliżony koszt podróży z Warszawy do Wrocławia (najkrótszą trasą), jeżeli samochód osobowy zużywa 6 litrów na 100 km?

Nr zadania Badana czynność Nr standardu Typ zadania
1 Uczeń odczytuje dane z mapki. Potrafi wybrać te, które są mu potrzebne. Umie odpowiedzieć na proste pytania 1.4 L
2 Wybiera dane z mapki, oblicza rzeczywistą odległość 1.4
5.5
KO
3 Uczeń potrafi wybrać z zadania potrzebne informacje. Wykonuje obliczenia. Wiedzę zdobytą szkole umie zastosować. Ustala sposób rozwiązania 3.5
5.3
5.5
3.8
RO

Załącznik nr 2

Zadanie 2

Tabela przedstawia zestawienie ocen z matematyki za I semestr 2000/2001

Klasa Ilość uczniów Celujące Bardzo dobre Dobre Dostateczne Dopuszczające Niedostateczne Średnia ocena
5a 25 1 7 5 8 3 1  
5b 26 - 9 6 5 4 2  
5c 28 - 5 12 8 2 1  
5d 25 - 5 8 8 4 -  
5e 26 - 1 12 8 3 2  
Razem                

Zadanie 1 - Uzupełnij tabelę.
Zadanie 2 - Oblicz średnią arytmetyczną ocen każdej klasy z dokładnością do 0,1.
Zadanie 3 - Oblicz średnią arytmetyczną ocen z matematyki na poziomie klas V-ch z dokładnością do 0,01.
Zadanie 4 - Przedstaw wyniki średnich arytmetycznych poszczególnych klas na diagramie słupkowym. (tworzenie plakatu)

Nr zadania Badana czynność Nr standardu Typ zadania
1 Uczeń zbiera informacje, porządkuje w tabelę, uzupełnia tabelę 4.1 RO
2 Uczeń potrafi znaleźć informację 1.3 RO
3 Wybiera z tabeli informacje te, które są mu potrzebne zapisuje w inny sposób ustala sposób rozwiązania 1.3
1.4
3.5
3.8
RO
4 Dane zawarte w tabeli przedstawia diagramem słupkowym 2.4
3.5
RO

Opracowanie: mgr Halina Boguta

Zgłoś błąd    Wyświetleń: 6195


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.


BAROMETR


1 2 3 4 5 6  
Oceń artukuł!



Ilość głosów: 0