Powtórzenie i utrwalenie wiadomości z działu: Wszechocean,
charakterystyka stref życia w morzu
KONSPEKT LEKCJI DO KLASY 6
Dział programu: Wszechocean, charakterystyka stref życia w morzu.
Cele lekcji:
Wiadomości:
Uczeń
- wie jak podzielić wody występujące na Ziemi.
- zna strefy życia w morzu, oraz elementy budowy dna oceanicznego.
- wie, jakie organizmy żyją w poszczególnych strefach
- wie jakie cechy umożliwiają rybom życie w wodzie.
- wymienia oceany i kontynenty od największego do najmniejszego.
- wie co to jest rafa koralowa, potrafi wskazać największa rafę na świecie.
- wie jak zastosować zdobytą wiedzę w życiu codziennym.
Umiejętności:
Uczeń:
- pokazuje na mapie oraz globusie kontynenty i oceany.
- posługuje się różnymi źródłami informacji przyrodniczej.
- zaznacza na schemacie elementy budowy dna oceanicznego
- zaznacza na schemacie organizmy żyjące w poszczególnych strefach
- stosuje elementy zdobytej wiedzy w praktyce.
- potrafi wskazać największa rafę koralową na mapie świata
Postawy:
Uczeń:
- pracuje z zaangażowaniem na lekcji.
- dostrzega znaczenie wiadomości przyrodniczych w życiu codziennym.
Metody pracy:
Praca z mapą, globusem i podręcznikiem, burza mózgów, praca w grupach.
Formy pracy:
Indywidualna, grupowa.
Środki dydaktyczne:
Globusy, mapa świata, atlasy, podręcznik, ksero mapy świata dla każdej grupy,
karty pracy dla grup, arkusze papieru ze schematem dna oceanicznego, hasła do
wklejania.
Przebieg lekcji:
1. Faza wstępna
sprawy organizacyjno porządkowe.
wprowadzenie do tematu objaśnianie zadań w miarę realizacji.
2. Faza realizacji
Uczniowie:
- Spośród wymienionych zbiorników wodnych wypisują zbiorniki słone
- Na schemacie naklejają nazwy elementów dna oceanicznego, oraz organizmy żyjące
w poszczególnych strefach
- Metodą burzy mózgów wypisują cechy ryb umożliwiające tym zwierzętom życie w
wodzie.
- Zaznaczają na mapie świata położenia wielkiej rafy koralowej, oraz uzupełniają
zadanie.
- Zaznaczają na mapie najwyższy szczyt świata i najgłębszy rów oceaniczny -
obliczają różnicę wysokości
- Uczniowie opisują długość i wysokość fali.
- Opisują cechy chełbi i koralowców
- Porządkują kontynenty i oceany pod względem wielkości, wskazują na schemacie.
3. Faza podsumowująca.
- ocena pracy uczniów - ustna (po sprawdzeniu prac - pisemna)
- podanie pracy domowej - przygotowanie do pisemnego sprawdzianu wiadomości.
Karty pracy dla grupy
Środowisko wodne jest zróżnicowane i bardzo trudne do zbadania. Żyją tam
różnorodne organizmy. Zosia i Marcin, zafascynowani żyjącymi w tym środowisku
zwierzętami oglądają atlasy przyrodnicze, podręczniki i przygotowują się do
sprawdzianu z działu
Wszechocean, charakterystyka stref życia w morzu.
INFORMACJE DLA GRUP
1. Czytajcie uważnie polecenia do zadań, dokładnie i czytelnie zapisujcie swoje
rozwiązania i odpowiedzi.
2. Do innych zadań wpisz odpowiedzi lub rozwiązania w wyznaczonym miejscu.
3. Za każde poprawnie rozwiązane zadanie drużyna otrzymuje 1 punkt
4. Pracujcie spokojnie i uważnie w trakcie pracy możecie korzystać z atlasów,
podręczników, globusów, powinniście się konsultować w obrębie swojej grupy.
5. Po rozwiązaniu każdego zadania wybrana przez nauczyciela grupa czyta
odpowiedź, pozostałe grupy sprawdzają swoje odpowiedzi, i nanoszą poprawki -
wszystkie prace będą ocenione na następną lekcję.
POWODZENIA!
1. Morze, ocean, jezioro, staw, rzeka, potok i strumyk to zbiorniki wodne. Wśród
nich są zbiorniki wód słonych. Które to?- zastanawiają się dzieci.
Podpowiedz im, wpisując właściwą informację.
..................................................................................................
2. Na dołączonym schemacie dna oceanicznego wklej elementy jego budowy i nazwy
organizmów żyjących w poszczególnych strefach.
3. Zosia i Marcin zastanawiają się, dlaczego ryby są mieszkańcami wód i tak
świetnie czują się w tym środowisku. Podajcie pięć cech przystosowujących te
zwierzęta do życia w wodzie i wyjaśnij znaczenie każdego przystosowania.
..................................................................................................
..................................................................................................
..................................................................................................
..................................................................................................
..................................................................................................
..................................................................................................
..................................................................................................
..................................................................................................
..................................................................................................
..................................................................................................
.................................................................................................
4. Zosia ma w Australii wujka, od którego otrzymała pocztówkę ze zdjęciem rafy
koralowej. Wielka rafa koralowa ciągnie się wzdłuż północno-wschodnich wybrzeży
Australii, jest zbudowana:
-ze skał pochodzenia wulkanicznego
-z wapiennych szkieletów zwierząt
Zaznacz na zielono rafę na mapie konturowej świata.
5. Na mapie fizycznej świata Zosia znalazła następujące informacje:
Największa głębia oceaniczna - Rów Mariański -11 022 m
Najwyższa góra na Ziemi - Mount Everest - 8848 m n.p.m. Zaznacz te obiekty na
mapie konturowej świata.
Wykorzystaj te dane i oblicz różnicę między dnem Rowu Mariańskiego a szczytem
Mount Everest.
..................................................................................................
..................................................................................................
..................................................................................................
..................................................................................................
................................................................................................
6. Marcin lubi sport. Dzisiaj pada deszcz, więc nie poszedł na ryby, ale z
przyjemnością ogląda transmisję z zawodów surfingowych, które odbywają się u
wybrzeży Australii
a). dzięki jakim zdobyczom techniki ma tą możliwość.
..................................................................................................
................................................................................................
b). Marcin podziwia sposób, w jaki zawodnicy radzą sobie z wysokimi falami.
Zaznacz na schematycznym rysunku długość i wysokość fali.
7. Zosia ogląda atlas przedstawiający organizmy żyjące przy brzegu morza.
Próbuje do podanych nazw zwierząt dobrać prawdziwe określenia. Pomóż jej w tym
wpisując liczby przy właściwych nazwach.
Chełbia-
.......................................................................................
Koralowce-
...................................................................................
1. Występuje w postaci polipa i meduzy
2. Ciało w 95% składa się z wody
3. Należy do nich ukwiał
4. Mają komórki parzydełkowe
5. Żyją najczęściej w dużych koloniach
6. Mogą tworzyć rafy
7. Tworzą szkielet wapienny zewnętrzny lub wewnętrzny
8. Korzystając z diagramu odpowiedz na pytania:
POWIERZCHNIA LĄDÓW
a). Największym kontynentem jest
....................................................
b). Afryka jest większa od Europy o
...................................................
c). Które kontynenty są mniejsze od Ameryki Północnej?.........................
......................................................................................
d). Oblicz ile procent powierzchni lądów zajmuje Eurazja
........................
......................................................................................
......................................................................................
OCENA GRUPY
| SKŁAD GRUPY |
OCENA GRUPY |
SAMOOCENA |
OCENA NAUCZYCIELA |
| 1.Lider |
|
|
|
| 2.Sprawozdawca |
|
|
|
| 3. |
|
|
|
| 4. |
|
|
|
| 5. |
|
|
|
| 6. |
|
|
|
| 7. |
|
|
|
| 8. |
|
|
|
STREFA PRZYBRZEZNA
SZELF
RÓW OCEANICZNY
GRZBIET OCEANICZNY
WYSPA
STREFA OTWARTEJTONI WODNEJ
STREFA DENNA
CHEŁBIA MODRA
KORALOWCE
KONIK MORSKI
DELFIN
WIELORYB
KREWETKA
KRAB
OSTRYGA
HOMAR
Opracowanie: Beata Król
Ewa Gołąb
Beata Wolak