AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

Anna Żółtowska
Zawodowe, Scenariusze

Statystyka - dokładność wyników badań statystycznych - scenariusz lekcji.

- n +

Statystyka - dokładność wyników badań statystycznych.
Scenariusz

Statystyka - dokładność wyników badań statystycznych

czas trwania w minutach: 45
Zawód: technik handlowiec, technik ekonomista;
klasy: II Technikum Handlowe, II Technikum Ekonomiczne

Cele lekcji

Po zakończeniu lekcji uczniowie

  • wskażą w Małym Roczniku Statystycznym liczby: dokładne i zaokrąglone;
  • wskażą w Małym Roczniku Statystycznym liczby pozornie dokładne;
  • uzasadnią dokładność wyników badań statystycznych;
  • arytmetycznie zaokrąglą liczby;
  • podadzą numer telefonu zaufania o AIDS (958, 0800 200 02, 0 801 199 990) i wymienią zagrożenia wynikające z tej choroby;
  • oszacują liczbę osób zakażonych HIV.

W czasie lekcji będą kształtowane następujące umiejętności kluczowe

  • czytanie wykresów, diagramów i tabel z danymi z Małego Rocznika Statystycznego;
  • umiejętności wyrażania własnego zdania;
  • obrony i argumentowania własnego punktu widzenia;
  • słuchania i korzystania z poglądów innych uczniów;
  • wyrabiania własnej opinii;
  • krytyczne podejście do różnych aspektów rozwoju naszego społeczeństwa;
  • sięganie do źródła danych;
  • umiejętności rozwiązywania problemów.

Metody nauczania

  • problemowe - aktywizujące - dyskusja dydaktyczna;
  • podająca: wyjaśnienie, wykład informacyjny.

Do lekcji będą potrzebne

  • Małe Roczniki Statystyczne;
  • informacje o AIDS (przyniesione przez uczniów).

Przebieg lekcji

  • wprowadzenie do tematu: uczniowie na podstawie Małego Rocznika Statystycznego wskazują przykłady cech mierzalnych i niemierzalnych, grupowań statystycznych, wymieniają i charakteryzują rodzaje kontroli statystycznej;
  • na podstawie Małego Rocznika Statystycznego uczniowie podają przykłady liczb dokładnych i zaokrąglonych;
  • zapis tych liczb na tablicy i w zeszytach wraz ze zjawiskiem, którego dotyczy;
  • uczniowie oceniają zapisane liczby, arytmetycznie zaokrąglają i wyciągają wnioski;
  • analiza:
    • MRS s.238, tab. 7 (147) "Nowo zarejestrowane zachorowania na niektóre choroby", ze szczególnym zwróceniem na zachorowalność na AIDS;
    • informacji o AIDS przyniesione przez uczniów;
  • przepisanie do zeszytu informacji o HIV i AIDS (MRS s.239, informacji uzyskanych od uczniów):
    • podanie i zapisanie przez uczniów numeru telefonu zaufania o AIDS (958, 0800 200 02, 0 801 199 990) SPRAWDZENIE - KONIECZNIE! - czy wszyscy uczniowie zapisali numery telefonów? - wyjaśnienie DLACZEGO?
  • podsumowanie i wnioski.

Opracowanie: Anna Żółtowska

Zgłoś błąd    Wyświetleń: 2466


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.


BAROMETR


1 2 3 4 5 6  
Oceń artukuł!



Ilość głosów: 0

Serwis internetowy, z którego korzystasz, używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności plików cookies.
Dowiedz się więcej.