Katalog

Jolanta Giżyńska
Zajęcia przedszkolne, Scenariusze

Opowiadanie W. Badalskiej p.t.: "Cztery motylki" - okazją do poznawania najbliższego środowiska przyrodniczego (łąka)

- n +

Opowiadanie W. Badalskiej pt. "Cztery motylki" - okazją do poznawania najbliższego środowiska przyrodniczego (łąka)

Scenariusz zajęć w grupie 6-latków

Cele ogólne:


- zaznajomienie dzieci z bogactwem świata przyrody;
- uwrażliwianie na piękno przyrody w okresie wiosny;
- rozwijanie troski o obecną i przyszłą jakość życia na Ziemi;
- stwarzanie sytuacji pobudzających do wyrażania swoich przeżyć (przy pomocy słów, mimiki, gestów, ruchów ciała).

Cele operacyjne:
dzieci potrafią:

- wymienić rośliny i zwierzęta żyjące na łące;
- zilustrować ruchem wydarzenia z opowiadania pt: "Cztery motylki";
- scharakteryzować własne doznania i uczucia w kontekście przeżyć bohaterów;
- dostrzec piękno przyrody ojczystej;
- rozumieć konieczność mądrego i współodpowiedzialnego współżycia człowieka i przyrody;
- czynnie uczestniczyć w pracach na rzecz środowiska (posianie trawy).

Pomoce:
chusta animacyjna, globus, plakaty przedstawiające naszą Ziemię i układ planetarny, magnetofon + nagrania muzyczne, plansza przedstawiająca łąkę i ruchome sylwety zwierząt.

Metody:
aktywizujące (metoda ruchu rozwijającego - stop klatka, pedagogika zabawy, drama).

Forma pracy:
zajęcia z całą grupą, w małych zespołach, indywidualnie.

Przebieg zajęć


1) Przywitanie z kolegami - rzut piłką.

2)Pytanie: Co może być ukryte pod chustą?

Recytacja wiersza:

To nasza Ziemia
kula olbrzymia
mieszkamy na niej
mocno nas trzyma
i leci z nami w przedziwny sposób
przez czarną zimną przestrzeń Kosmosu.

2) Rozmowa:
- Co oznacza na globusie kolor niebieski?
- W jaki sposób oznaczone są lądy?
- Kto żyje na Ziemi?
- w środowisku wodnym?
- w środowisku lądowym?

3) Zabawa z chustą animacyjną pt. "Morze".
- Kto zanieczyszcza morze?

5) Zajęcie miejsca przed tablicą.
- N. rysuje kredą i mówi wierszyk:
Kreska, kreska, kółeczko
rysuję tu słoneczko,
pod słoneczkiem jest dom,
oto on:
- rysuję okna, dach,
komin czarny, że aż strach,
z komina leci dym,
to pan dymek.

Dobranie podpisu do rysunku: "To dom"

Pytania zadawane przez nauczyciela do dzieci.

- Kto mieszka w takim domu?
- Gdzie buduje się domy?
- Na Ziemi(odpowiedź dzieci).

6) Rozmowa i demonstracja ruchu Ziemi. Zabawa naśladująca ruch planet.

7) Demonstrowanie przekroju Ziemi na przykładzie brzoskwini lub jabłka.

8) Rozpoznawanie zwierząt na podstawie głosów lub ilustracji.

9) Opowiadanie nauczyciela utworu W. Badalskiej pt. "Cztery motylki"
("Wybór literatury" - H. Kruk).

10) Krótka rozmowa na temat jego treści.
- umieszczenie napisów: "Chcemy żyć", "Nie niszcz mojego domu".
- przyporządkowywanie "twarzy" do wyrazów:
* motylki
* wrona

11) Łączenie się w mniejsze grupy.
- przedstawienie scenek z utworu "Cztery motylki" metodą ruchu zatrzymanego ( wykonanie zdjęć).

Pytania do dzieci: "Kim jesteś?", "Co robisz?", "Jak się czujesz?".

12) Zabawa z chustą animacyjną przy muzyce i odgłosach burzy "Słońce - deszcz ".

13) Ewentualnie: wierszyki:
"Na zielonej łące motyli tysiące
fruwają, fruwają, na kwiatkach siadają."

"Na zielonej łące biedronek tysiące
biegają, biegają, pewnie mszyc szukają."

"Na wiosennej łące żółtych os tysiące,
bzykają, bzykają, nektaru szukają".

Kolejną rymowankę dzieci ułożą same np. o żabkach.

14) Żabi koncert.

15) Objaśnienie pracy z motylkiem.

16) Praca przy stolikach - sianie trawy.

17) Zabawa "Siedzę w trawie i słyszę".

"Wiosna"

Autor: Jolanta Giżyńska


Już wiosna nadchodzi, nadchodzi wiosna
To przecież zbliża się pora radosna
Słychać wokoło skowronka jak śpiewa
I rozkwitają już wszystkie drzewa.

Słońce już coraz mocniej grzeje
Ale od czasu do czasu deszczyk poleje.
Wszędzie widać mnóstwo przebiśniegów
Które cichutko wyłaniają się spod śniegu.

Zielone żabki rechoczą w stawie
Przygląda się im bocian na murawie.
W wodzie pluskają się łabędzie i kaczki
Ubrane w białe kubraczki.

Wiosna to pachnąca łąka
Można tam spotkać nawet bąka.
Rosną na niej kolorowe kwiatki
A wśród nich czerwone bratki.

Wiosna to kolorowa pora
I niedźwiedzia pusta już nora
Bo zbudził się ze snu
I Chodzi tam i tu.

A ja siedzę sobie w trawie
Przyrodzie przyglądam się ciekawie
Jest mi bardzo wesoło
Bo wiosnę widać wokoło.
 

Opracowanie: Jolanta Giżyńska

Wyświetleń: 6061


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.