Katalog

Dorota Adamska
Informatyka, Konspekty

Edytor tekstów Word - dobór formy do treści dokumentu. Konspekt z informatyki

- n +

Edytor tekstów Word - dobór formy do treści dokumentu

Konspekt zajęć z informatyki - drugi rok nauki w gimnazjum
Czas trwania 90 min.

Cele lekcji:
* Poznawczy - uczniowie poznają budowę i zasady redagowania typowego pisma urzędowego (curriculum vitae)
* kształcący - uczniowie powinni przyswoić sobie umiejętność korzystania z podstawowych narzędzi edytora,
- uczeń powinien przyswoić sobie umiejętność wykonania, za pomocą edytora tekstu, pismo urzędowe dbając o zgodność jego formy z treścią.

Metody nauczania: ćwiczenia, wykład.

Środki dydaktyczne: tablica, komputer z oprogramowaniem, przykłady dokumentów urzędowych, karta zadaniowa.

Pojęcia: pismo urzędowe, curriculum vitae.

Tok (przebieg) lekcji

- Czynności organizacyjne-sprawdzenie obecności!
1. Podanie tematu lekcji i uświadomienie uczniom celu zajęć.

Na poprzednich zajęciach pracowaliśmy w programie który nosi nazwę Arkusz kalkulacyjny, wykonywaliśmy w nim różnego rodzaju obliczenia, wprowadzaliśmy funkcję daty i sumowania, dane które wprowadzaliśmy do komórek arkusza poddawaliśmy różnego rodzaju formatowaniom zmieniając ich wygląd i położenie.

Na dzisiejszych zajęciach, jak na pewno się już domyślacie będziemy pracować z edytorem tekstu Word (lub works). Nie jest to wasze pierwsze spotkanie z tym programem ponieważ w klasie drugiej gimnazjum poznawaliście wybrane funkcje i możliwości tego programu.

Na dzisiejszych zajęciach przypomnę wam jak uruchamia się i używa podstawowych narzędzi tego programu oraz przedstawię wam jego dodatkowe, nowe dla was narzędzia, których będziemy używać w zadaniu, które dla was przygotowałam.
- Rozdaję karty pracy za pomocą których w specjalnie przygotowanych zadaniach uczniowie wykonując je na komputerze przypomną sobie jak korzystać z narzędzi edytora.
- Przedstawiam nowe sposoby, narzędzia Worda związane z formatowaniem tekstu między innymi wypunktowanie, ustawienie akapitów i interlini

2. Główna część lekcji

"Jesteście już uczniami 3 kl. Gimnazjum i zaczynacie wkraczać w dorosłe życie " spada "na was coraz więcej obowiązków i wymagań. Niedługo opuścicie mury naszej szkoły i czeka was wybór nowej szkoły, a co za tym idzie- wybór przyszłego zawodu (pracy). W każdej z tych sytuacji wymagana będzie od was umiejętność napisania swojego życiorysu, ponieważ jest to sposób przedstawienia kim jesteście i czego można od was oczekiwać. Na [pewno na lekcji języka polskiego pisaliście lub będziecie pisali życiorys. Dziś na lekcji informatyki napiszecie go wykorzystując komputer.

Forma życiorysu jaka dziś poznamy to Curriculum vitae - jest to rodzaj pisma urzędowego. Nazwa jego pochodzi z łaciny i oznacza w dosłownym tłumaczeniu" bieg życia "(wg. Sł.wyr.ob.)- (przypominam o tym że możemy również skorzystać z internetu poszukując wytłumaczenia wyrazów)."
- Omawiam budowę życiorysu i zawieszam na tablicy duży format przykładowego pisma, a mały format dostają wszyscy uczniowie i wklejają do zeszytów.
- Przypominam o dostosowaniu formy do treści dokumentu,
- Zadaję uczniom wykonanie takiej formy pisma na komputerze tj.

Zadanie drugie:
Stosując znane mi formatowania wykonam w edytorze tekstu Works, korzystającz przykładu, swoje curriculum vitae
-Uczniowie pracują, a ja doglądam ich pracę i służę w razie potrzeby odpowiednimi wskazówkami.

Część trzecia- posumowanie.

- Czego się nauczyliście dzisiaj?
- Co oznacza Curriculum Vitae?
- Z jakich narzędzi korzystaliśmy pisząc tekst życiorysu?itp.

Zakończenie zajęć.A
 

Opracowanie: mgr Dorota Adamska

Wyświetleń: 6231


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.