Katalog

Maria Górecka-Jaros
Zajęcia przedszkolne, Scenariusze

Oczy szeroko otwarte - zmysł wzroku

- n +

Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców i dzieci czteroletnich pt.: "Oczy szeroko otwarte"

PROWADZĄCA - Maria Górecka - Jaros

CELE:
1. Rozumienie pojęć" jasny - ciemny "dzięki światłu i grze na instrumentach.
2. Pokonywanie strachu.
3. Świadome przeżywanie cienia.
4. Szkolenie orientacji przestrzeni.

PRZEBIEG ZAJĘCIA:
I. Rozdanie biletów wstępu na zajęcie rodzicom i dzieciom, powitanie. II. Zabawa pt.:" Strrrrasznie ciemno ".
Uczestnicy zajęcia wchodzą do ciemnego pomieszczenia (sali), siadają w kręgu na podłodze. Gdy wszyscy jeż siedzą, nauczycielka rozpoczyna rozmowę zadając pytania;" Czy widzisz mnie? "." Jak się czujesz, kiedy jest ciemno?, itp.
III. Zabawa na odprężenie: uczestnicy chodzą w parach bądź osobno po ciemnym pomieszczeniu starając się o nic nie uderzyć, w tle rozbrzmiewa cicha, spokojna muzyka.
IV. "Zabawa cieni".
Nauczycielka zapala świecę, uczestnicy oglądają cienie i rozmawiają na ten temat. Dzieci próbują złapać cień, machają do niego itp. Nauczycielka porusza świecą, cienie uczestników poruszają się po ścianach i podłodze: powiększają się, wspinają po ścianach, tańczą.
V. Teatr cieni pt.: "Emilka i jej cień".
Nauczycielka opowiada krótka historię dziewczynki o imieniu Emilka, która zgubiła swój własny cień, ilustrując treść tekstu sylwetami.
VI. Zabawa pt.: "Muzyczny cień".
Nauczycielka zapala kilka świec i ustawia je w jednym kącie sali. Kiedy słychać dźwięki bębenka - uczestnicy zbierają się w ciemnym końcu sali, gdy rozbrzmiewają dźwięki talerzy - uczestnicy podchodzą do światła.
VII. Praca plastyczna pt.: "kolorowe okienka".
Każdy z uczestników otrzymuje szablon wyciętego okienka oraz zestaw kolorowych cienkich bibułek, przezroczystych, kolorowych folii. Zadaniem uczestników jest przyklejenie bibułek, folii na szablon wg własnego uznania tak, aby tworzyły kolorowe "szybki" okienka, ozdabiają je kawałkami firanek. W trakcie towarzyszącej spokojnej muzyki, przykładają okienka blisko oczu patrząc przez nie na różne przedmioty znajdujące się w sali i określają ich kolor.
VIII. Zabawa dydaktyczna pt.: "Odszukaj kolory".
Każda para uczestników otrzymuje kpl. kolorowych kartoników. Ich zadaniem jest odszukanie w otoczeniu rzeczy w podanych kolorach. Kartoniki umieszczają na lub obok znalezionego obiektu.
IX. Zabawa pt.: "Detektywi".
Uczestnicy siedzą na podłodze. Nauczyciel przybiera różne proste pozycje (siad po turecku, wyciągnięte ręce na boki itp.). Po każdej zmianie nauczyciel siedzi chwile nieruchomo w nowej pozycji, by dzieci miały okazję do obserwowania i naśladowania. Uczestnicy zamykają oczy, nauczycielka liczy do 5, otwierają oczy i odgadują co zmieniło się w postawie nauczycielki. Nikt nie mówi co zauważył tylko zmienia ułożenie swojego ciała.
X. Zabawa pt.: "Przewodnik".
Uczestnicy siedzą w półkolu na podłodze. Zadaniem jest rozejrzenie się wokół i odpowiedź, w których miejscach najchętniej się bawią, które najbardziej im się podobają. Poruszają się z zawiązanymi oczami po sali w towarzystwie przewodnika, który bezpiecznie poprowadzi swojego towarzysza do ulubionych miejsc w sali. Po zakończeniu spaceru krótka rozmowa o pierwszych wrażeniach i zmiana w parach.
XI. Zabawa pt.: "Taniec światła".
Dzieci i rodzice trzymają w rękach latarki. Słysząc szybkie i wolne tempo muzyki, odpowiednio poruszają źródłami światła. Gdy muzyka milknie, uczestnicy wychodzą z ciemnej sali.
XII. Podziękowanie, rozdanie ankiet ewaluacyjnych, pożegnanie odbywa się poza salą.

POMOCE: miseczki ze świecami, chustki do zawiązywania oczu, latarki, zestaw kolorowych kartoników dla każdej pary, sylwety, parawan, bębenek, talerze perkusyjne, szablony okienek, zestaw kolorowych bibuł i folii, firanki, zszywacze, klej, pędzle, radiomagnetofon, kasety i płyty audio

WYKORZYSTANE FRAGMENTY UTWORÓW:
P. Czajkowski
Uwertura "Rok 1812" op. 49,
Allegro molto vivace
J. Brahms
Koncert Fortepianowy - walses op. 39
F. Chopin
Nokturn Es - dur op. 9 nr 2
Walc Des - dur "Minutowy" op. 64. nr 1
Walc nr 1 Es - dur nr 18
Walc nr 7 cis - moll op. 64 nr 2
Walc nr 9 A - dur op. 69 nr 1
Walc nr 14 e - moll op. posth.
"Pioseneczki jedyneczki" - zbiór piosenek dla dzieci'

 

Opracowanie: Maria Górecka - Jaros

Wyświetleń: 6709


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.