Katalog

Daria Kowalczyk
Różne, Artykuły

Ekologiczny program odzyskiwania wkładów do drukarek.

- n +

Ekologiczny program odzyskiwania wkładów do drukarek
Artykuł

Ekologiczny program odzyskiwania wkładów do drukarek

W ramach propagowania idei recyklingu, czyli odzyskiwania surowców, postanowiono zainteresować się odzyskiwaniem zużytych kartridży i tonerów do drukarek komputerowych. Okazało się, że istnieją możliwości techniczne ponownego napełnienia kaset do drukarek atramentowych atramentem i tonerów laserowych sproszkowanym tonerem. Po pierwsze, pozwala to obniżyć koszty eksploatacji sprzętu komputerowego, a po drugie znakomicie uświadamia społeczeństwu konieczność ekologicznego myślenia w aspekcie przedmiotów nas otaczających.

Kilka lat temu stworzony został specjalnie dla szkół w Polsce Program "Zielone Punkty", do którego przyłączyła się również szkoła, w której pracuję. Sama idea Programu "Zielone Punkty" wzorowana jest na programie z powodzeniem prowadzonym w Stanach Zjednoczonych. Uczestnictwo w nim nie wymaga żadnych nakładów finansowych. Szkoły, uczestniczące w Programie, zbierają zużyte tonery i kartridże do drukarek komputerowych, kolekcjonując "zielone punkty", które w następnym etapie wymienione zostaną na sprzęt elektroniczny lub komputerowy, przydatny w każdej szkole.

Program zakłada popularyzację idei recyklingu wśród młodzieży przy jednoczesnym wyposażeniu szkół w sprzęt potrzebny do podnoszenia poziomu znajomości nowoczesnych technik komputerowych.

Firma, która realizuje powyższą ideę w Polsce to Future Green Polska sp. z o.o. (FGF sp. z o.o.), zajmująca się od kilku lat recyklingiem zużytych wkładów.

Program jest ekologiczny. Recykling, to oszczędność surowców i energii, a w rezultacie mniej zanieczyszczone środowisko. Możliwe jest odzyskiwanie papieru, metalu, szkła, plastiku. Właśnie plastik - lekki, higieniczny, wytrzymały - nie ulega naturalnej biodegradacji, pozostawiony sam sobie nie znika. Plastik we wszystkich jego rodzajach otrzymywany jest z ropy. W przemyśle petrochemicznym procesy otrzymywania polimerów są szczególnie uciążliwe dla środowiska - najbardziej jednak uciążliwy jest sam produkt tych procesów, plastik - odpad na wieki. Chociaż nie myślimy o zużytych wkładach komputerowych jako o czymś, co zanieczyszcza środowisko, warto wiedzieć, że przeciętny czas całkowitej biodegradacji takich wkładów to 1000 lat. Zwracając uwagę młodzieży nawet na tak specyficzne zagrożenia dla środowiska naturalnego, uczymy ją dostrzegać problemy ekologiczne w szerszym aspekcie.

Plastik użyty do produkcji wkładów do drukarek komputerowych stanowi coraz większy procent odpadów na naszych wysypiskach. Zużyte wkłady - wyłącznie do drukarek atramentowych - zebrane w Polsce w skali roku, wypełniłyby swoją objętością 2 warszawskie Pałace Kultury i Nauki.

Według oficjalnych danych rynek drukarek komputerowych w Polsce corocznie powiększa się o 30%. Oznacza to, że rośnie również zapotrzebowanie na materiały eksploatacyjne.

Istnieją trzy podstawowe rodzaje drukarek: igłowe, atramentowe i laserowe. Szczególnie dwie ostatnie kategorie, ze względu na powszechność ich zastosowania, wymagają zajęcia się problemem wyrzucanych na nasze wysypiska setek tysięcy zużytych kaset i tonerów.

Celem Programu w Polsce jest przede wszystkim odzyskanie zużytych wkładów do drukarek w celu ponownego ich napełnienia i rozprowadzenia na rynku jako zregenerowanych. Nie mniej ważnym założeniem Programu jest zaangażowanie dzieci i młodzieży w działalność pro-ekologiczną. Uświadomienie młodzieży konieczności ekologicznych zachowań staje się wymogiem naszych czasów.

Coraz więcej mówi się w Polsce o ekologii. Staramy się uczyć nasze dzieci, przygotowywać je do właściwego myślenia o otoczeniu i problemie zanieczyszczeń. O ile nasz wpływ na zanieczyszczenie powietrza jest minimalny, to właściwa edukacja ekologiczna rozpoczęta już na poziomie szkoły podstawowej, może ukształtować myślenie dzieci i skierować je w odpowiednim kierunku.

Komputery stały się nieodłącznym elementem przygotowania dzieci do przyszłej pracy zawodowej, tak więc uświadomienie młodzieży zagrożeń, wynikających nawet z wyrzucania plastikowych kaset do drukarek może zaowocować poprawą myślenia ekologicznego.

Dodatkowo, nagrodą za uczestnictwo w Programie będzie m. in. sprzęt komputerowy, który na pewno przyczyni się do przygotowania młodzieży do przyszłej pracy zawodowej.

Nie bez znaczenia jest również aspekt finansowy Programu. Regenerowane wkłady są tańsze od oryginalnych, a Program zakłada również korzyści materialne dla jego uczestników - w tym wypadku szkół w całym kraju. Wszystkich chętnych do uczestnictwa w programie zapraszam na stronę internetową www.zielonepunkty.com.pl

Opracowanie: Daria Kowalczyk
nauczyciel informatyki
w Gimnazjum w Redzikowie

Wyświetleń: 986


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.