Katalog

Maria Ziemba, Barbara Planta
Język polski, Scenariusze

Świętochłowice - moje miasto. Scenariusz lekcji języka polskiego

- n +

Scenariusz lekcji języka polskiego z zakresu edukacji regionalnej - praca nagrodzona III miejscem w konkursie "Świętochłowice - moje miasto" przez zarząd miasta oraz towarzystwo miłośników Świętochłowic

Scenariusz lekcji języka polskiego
/dwie jednostki lekcyjne/

CELE:

Uczeń:
- otacza szacunkiem pamiątki rodzinne
- zna historię związaną z przeszłością rodziny
- wzmacnia więź emocjonalną z "małą ojczyzną"
- potrafi aktywnie słuchać
- korzysta z dostępnych źródeł informacji
- redaguje opowiadanie twórcze na zadany temat
- poprawnie zapisuje i stosuje wybrane formy gramatyczne

Sala przygotowana do pracy w pięciu grupach sześcioosobowych. Na stołach znajdują się rekwizyty - stare pamiątki rodzinne, w tym fotografie. Uczniowie uczestniczący w zajęciach przebrani są w stroje podkreślające niecodzienność podróży /mogą to być elementy stroju górniczego, drobne dodatki typu: kapelusz, muszka, parasolka, długa spódnica, itd./

Tok lekcji:

1. Stworzenie sytuacji problemowej:
* zachęta do wędrówki - rozdanie biletów - zaproszeń do podróży w czasie
* rozmowa na temat skojarzeń związanych z rekwizytami:
- czym dziś podróżujemy?; gdzie i po co?; dlaczego?
- dlaczego zgromadziliśmy - rozmawiając o podróży - tak wiele fotografii?
2. Rozdanie krzyżówki dotyczącej znajomości miasta / po jednej dl każdej z grup /.
3. Odczytanie hasła - FOTOGRAFIA. Zestaw ćwiczeń słownikowych i doskonalących pracę ze słownikiem:
* synonimy wyrazu fotografia
* definicja wyrazu fotografia
* pisownia rzeczownika / w przypadkach zależnych, zwłaszcza w D., C., Ms. l. poj., D. l. mn. /
(Notatka sporządzona jest pod krzyżówką przez całą grupę. Każdy z uczniów otrzyma kopię zapisów.)
4. Zapis tematu lekcji: PODRÓŻE W CZASIE. DZISIAJ NA LEKCJI
PRZEMÓWIĄ STARE FOTOGRAFIE.
/ Uczniowie wklejają otrzymane bilety /
5. Krótkie opowiadanie twórcze w 1 os. l. poj. pt. "Moja historia utrwalona
na zdjęciu".
/ Dzieci spośród fotografii wybierają jedną, na podstawie której w grupie przygotowują wypowiedź. Przewodniczący grupy otrzymuje kartę do kroniki lekcji i jest odpowiedzialny za jej zredagowanie. Czas przygotowania karty - jeden tydzień. Należy zwrócić uwagę uczniów na aktywne słuchanie./
6. Wykonanie pamiątkowych fotografii - utrwalenie tego, co już staje się historią.
7. Zaprezentowanie wypowiedzi z przeprowadzonych mini- wywiadów na temat życia rodzinnego, pracy, tradycji, szkoły, itd.
8. Rozdanie symboli ułatwiających sporządzenie notatki / szkoła, rodzina, praca, zabawa, szczególne wspomnienie /.
9. Uzupełnienie zapisów w oparciu o w/w elementy.
10. Podsumowanie:
Próba odpowiedzi na pytanie: Czy warto gromadzić pamiątki? Dlaczego trzeba to robić? Czemu to służy?
11. Ocena uczniów.
Ocenie podlega praca grupowa, zaangażowanie uczniów w lekcję oraz indywidualne przygotowanie materiałów pomocniczych.
12. Zadanie domowe.
Praca dla grup: Przygotujcie grę planszową pt. "Moje miasto za 100 lat".
Termin wykonania: 10 dni.


 

Opracowanie: mgr Barbara Planta
mgr Maria Ziemba

Wyświetleń: 1492


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.