Katalog

Dorota Sosin
Zajęcia zintegrowane, Scenariusze

Przyjaciele Kubusia Puchatka - scenariusz zajęć z kształcenia zintegrowanego w klasie II

- n +

Zgadnij kim jestem

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z KSZTAŁCENIA ZINTEGROWANEGO W KL. II

OŚRODEK TEMATYCZNY: Przyjaciele Kubusia Puchatka.

CELE OGÓLNE:

- rozwijanie umiejętności wypowiadania się na określony temat,
- kształtowanie postaw proekologicznych.

CELE POŚREDNIE:

- uwrażliwienie uczniów na odpowiednie zachowanie się w lesie,
- kształtowanie nawyku poprawnego wypowiadania się w mowie i w piśmie,
- utrwalenie umiejętności dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia w zakresie 100.

CELE SZCZEGÓŁOWE:

Uczeń potrafi:
- czytać głośno, wyraziście teksty ze zgromadzonych książek i czasopism,
- rozróżniać, wskazywać i podawać przykłady poznanych części mowy: czasowników, rzeczowników, przymiotników,
- wypowiadać się wieloma zdaniami,
- poprawnie zapisywać nazwy własne (imiona i nazwy geograficzne),
- dobierać przymiotniki najtrafniej opisujące wybrane postacie z lektury,
- odnaleźć w tekście fragmenty dotyczące poszczególnych bohaterów,
- określać kierunki geograficzne,
- stosować cyfry rzymskie do oznaczania miesięcy,
- dodawać, odejmować, mnożyć i dzielić w zakresie 100 pamięciowo,
- rozwiązywać rozmaite zadania,
- wykonać zwierzęta techniką origami,
- zaśpiewać piosenkę,
- zdać sobie sprawę z zagrożeń jakie niesie przyrodzie działalność człowieka.

METODY:

słowna (rozmowa, pogadanka, praca z tekstem)
oparte na działaniu (gry dydaktyczne, ćwiczenia, działalność praktyczna)
oparte na oglądzie (pokaz)

FORMY PRACY:

- zbiorowa,
- indywidualna,
- grupowa.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

Czasopisma "Kubuś Puchatek", egzemplarze lektury "Kubuś Puchatek", tekst ogłoszenia, teksty z lukami - opisy zwierząt (załącznik nr 1), bank przymiotników (załącznik nr 2), zagadki matematyczne, cyfry, rekwizyty do wykonania mapy "STUMILOWEGO LASU", tropy i ślady zwierząt, zagadki, portrety zwierząt - przyjaciół Kubusia Puchatka, kaseta z nagraniem piosenki "A to jeż".

PRZEBIEG ZAJĘĆ

N - działania nauczyciela,

U - działania uczniów,
N organizuje wędrówkę w tajemnicze miejsca połączoną ze zbieraniem
"zagadkowych kamieni".

- U maszerują parami, pokonując tor przeszkód (kałuże, pnie drzew, rowy), zbierają kamienie.
Zabawa odbywa się na korytarzu, po jej zakończeniu - powrót do klasy.
N stawia pytanie: Dokąd dotarliśmy?

- U rozwiązują zagadkę tematyczną przedstawioną na "tajemniczych kamieniach", której hasło brzmi STUMILOWY LAS. (Na jednej stronie "kamienia" jest działanie matematyczne a na drugiej odpowiednia litera. Wyniki należy uporządkować od najmniejszego do największego.
U przypinają kolejno do tablicy "kamienie" stroną zawierającą literę).
N przeprowadza zabawę pt. "Łańcuch słów". Stawia pytanie: co można znaleźć lub kogo można spotkać w lesie?

- U siedzą w kole, kolejno wymieniają różne rzeczowniki - wyrazy nie mogą się powtarzać.
N pyta: Jaki może być las?

- U wymieniają przymiotniki.
N stawia następne pytanie: Co można robić, a czego nie można robić w lesie?

- U podają czasowniki.
Za każdą dobrą odpowiedź nauczyciel nagradza uczniów szyszkami.
- U przeliczają, ile szyszek otrzymali.
N zaprasza na spacer po STUMILOWYM LESIE.

- U szukają czegoś ciekawego, jednocześnie śpiewając piosenkę A to jeż.
- U znajdują ogłoszenie przybite do drzewa. Zapoznają się z jego treścią.
OGŁOSZENIE

Pilnie poszukuję moich kochanych przyjaciół: Kubusia, Prosiaczka, Kłapouchego, Kangurzycy i Sowy. Zwierzęta te wyjechały do swoich rodzin i jeszcze nie wróciły.

Jeśli ktoś wie o miejscu ich pobytu, proszę, aby natychmiast skontaktował się ze mną.

Zrozpaczony Krzyś

- U analizują tekst ogłoszenia.
N stawia pytanie: W jaki sposób możemy pomóc Krzysiowi?

- U proponują, żeby stworzyć mapę STUMILOWEGO LASU.
- U nazywają i zaznaczają kierunki geograficzne na mapie (naniesienie róży wiatrów).
- U wybierają odpowiednie domki dla poszczególnych zwierzątek i nanoszą je na mapę.
N dzieli klasę na sześć zespołów, które mają szukać zaginionych zwierzątek. (w kopertach)

- U z pozostawionych śladów odgadują, do kogo one należą.
N rozdaje poszczególnym zespołom znaczki z wizerunkiem prawidłowo odgadniętego zwierzątka (Kangurzyca, Niedźwiedź, Sowa, Królik, Osiołek, Prosiaczek).
N proponuje zgromadzić informacje o poszczególnych zwierzątkach
(z wykorzystaniem klasowej biblioteki).

- U w grupach szukają potrzebnych informacji, a następnie prezentują je, głośno czytając tekst.
N poleca wyjąc z szarych kopert z "bankiem przymiotników" (załącznik nr 2).
- U wybierają wyrazy charakteryzujące dane zwierzątko i przyklejają je na kartce, na której odbity jest trop zwierzęcia.
N rozdaje poszczególnym grupom koperty z cyframi od 0 do 9
z jedną "szczególną" cyfrą odpowiadającą jednemu ze zwierząt:
Kangurzycy - 5
Sowie - 8
Królikowi - 6
Niedźwiadkowi - 3
Prosiaczkowi - 2
Kłapouszkowi - 7
N przeprowadza zabawy matematyczne:

- U wyodrębniają liczby parzyste i nieparzyste.
- U budują liczby dwucyfrowe, trzycyfrowe.
- U szukają sumy wszystkich liczb.
N proponuje zadanie: Policzcie, ile lat ma wasze zwierzątko:

- weź wolna liczbę,
- dodaj do niej liczbę o jeden większą,
- do wyniku dodaj dziewięć,
- podziel przez dwa,
- odejmij początkową liczbę,
- w wyniku otrzymasz...................
U udzielają odpowiedzi: liczbę pięć!
N proponuje poszukać zaginionych zwierzątek wśród cyferek "szczególnych", prezentuje różne plansze z postaciami wykonanymi
w różnych technikach.

- U oglądają plansze, a następnie samodzielnie podejmują działanie związane z wykonaniem postaci zwierzątka (oklejają "szczególną" cyfrę kolorowymi kółeczkami - orgiami płaskie z koła).
- U umieszczają zwierzątko na mapie STUMILOWEGO LASU.
N czyta zagadki o zwierzętach.
- U dobierają odpowiednią zagadkę do postaci.
N rozdaje opisy - zagadki (załącznik nr 1).
- U uzupełniają opis danej postaci odpowiednimi wyrazami.
- U próbują samodzielnie układać opisy - zagadki.
Podsumowanie
- U liczą szyszki zdobyte na zajęciach - ustalają kto zwyciężył.
N wręcza uczniom nagrody - medale JESTEM PRZYJACIELEM KRZYSIA, częstuje dzieci miodem i ciastkami.
- U jedzą i wyrażają radość z odnalezienia przyjaciół.

Załącznik nr 1

Opis...................
Jestem dość............................. zwierzątkiem.
Jestem trochę podobny do zająca.
Na brzuchu mam............................torbę, w której noszę swoje "Maleństwo".
...............................tylne nogi pozwalają mi wykonywać podskoki. Mieszkam w............................. Australii.
dużym, głęboką, długie, odległej

Opis................
Moje ciało jest pokryte..............................piórkami.
Głowa osadzona jest na..............................szyi.
...............................dziób służy mi zdobywania pożywienia.
W ciągu dnia odpoczywam, a nocą...........................poluję na myszy.
Mówią o mnie, że jestem...............................ptakiem.
szarymi, krótkiej, zakrzywiony, bezszelestnie, mądrym


Opis......................
Jestem cały...............................jak miodek.
Mój brzuszek jest..............................i ciągle głodny.
Często nazywają mnie misiem o................................rozumku.
Zawsze jestem szczęśliwy i..............................
żółciutki, duży, małym, wesoły

Opis........................
Całe moje ciało pokrywa..............................futerko.
Na łebku sterczą mi............................uszy.
Pod noskiem mam też...............................wąsy.
Moje przednie łapki są........................, tylne zaś są.........................
Bardzo lubię jeść warzywa.
szare, duże, czarne, krótkie, długie

Opis..........................
Jestem zwierzątkiem...............................
Całe moje ciało pokrywa..................................sierść.
Na grzbiecie mam................................grzywę.
Ogon............................, zakończony "miotełką".
Moimi smakołykami są jabłka.
powolnym, szara, czarną, długi, uparty

Załącznik nr 2

(Bank przymiotników)

Prosiaczek

różowy, sprytny, tchórzliwy, brązowy, silny, wielki, mały, ruchliwy, wszystkożerny, leniwy, długi, duży

Kubuś

wesoły, głodny, żółciutki, mały, silny, leniwy, wielki, łakomy, odważny, szybki, długi, ruchliwy

Sowa

mała, mądra, leniwa, silna, głodna, nieruchoma, szara, głupia, długa, łakoma, ruchliwa, niewidoczna

Królik

Roślinożerny, szary, różowy, sprytny, spostrzegawczy, szybki, długi, leniwy, mniejszy, zielony, smutny, silny

Kangur

Szybki, roślinożerny, ruchliwy, powolny, troskliwy, głodny, duży, leniwy, mały, uparty, niewidoczny, żółty

Osiołek

Smutny, cierpliwy, wytrzymały, ruchliwy, szybki, wielki, uparty, szary, powolny, niebieski, zaradny, łakomy

 

Opracowanie: mgr Dorota Sosin

Wyświetleń: 20084


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.