AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

Alicja Cader
Lekcja wychowawcza, Konspekty

Porozumienie bez przemocy

- n +

Porozumienie bez przemocy - scenariusz lekcji wychowawczej w klasie szóstej szkoły podstawowej

Cele lekcji:

1. Przypomnienie pojęcia "asertywność" .
3. Rozróżnianie postaw: agresywnej, asertywnej i uległej.
4. Rozwój umiejętności kulturalnego odmawiania.
5. Ćwiczenie umiejętności kontrolowania i panowania nad emocjami.

Środki dydaktyczne:

- arkusze papieru, pisaki, taśma klejąca, nożyczki.

Metoda:

czynnościowa, prace w grupach.

Przebieg lekcji:

1. Sprawy organizacyjne.
2. Przypomnienie zasad kontraktu grupowego.
3. Wprowadzenie do tematu.
4. Ćwiczenia odmawiania bez agresji.
5. Omówienie i podsumowanie lekcji.

ad. 1.,2. Załatwienie spraw bieżących. Przypomnienie zasad współpracy w grupach -
- kulturalne zachowanie
- tajemnica przebiegu zajęć
- szczerość wypowiedzi
- nie oceniamy wypowiedzi innych uczestników.

ad.3. Poinformowanie uczniów, że celem zajęć jest ćwiczenie umiejętności panowania
nad emocjami i kulturalnego odmawiania.

Dwójka uczniów odgrywa przygotowaną wcześniej scenkę przedstawiającą odmowę
w formie agresywnej np.: Koleżanka prosi cię o pożyczenie pieniędzy na chipsy. A ty nie chcesz jej pożyczyć, bo ona ma problemy z oddawaniem długów.
- Pożycz mi 3 zł, bo jestem taka głodna.
- Proszę, masz kanapkę, mama przygotowała mi dzisiaj więcej.
- Nie chcę twojej kanapki! Chcę sobie kupić chipsy.
- Nie pożyczę ci już żadnych pieniędzy, bo jeszcze jesteś mi winna 5 zł.

ad.4. W dyskusji ustalamy wspólnie asertywne zachowanie w tej sytuacji, np.
- Przykro mi, ale nie mogę ci pożyczyć pieniędzy. Jeśli chcesz, to podzielę się z tobą moim śniadaniem.

Dokonujemy podziału klasy na trzyosobowe grupy. Dwie osoby będą odgrywać scenki polegające na odmawianiu w sposób asertywny. Trzecia osoba pełni rolę obserwatora i komentatora postaw - czy są asertywne, czy też agresywne bądź ulegle.
Przykłady scenek: namawianie na zapalenie papierosa, wypicie alkoholu, zażycie narkotyku,
pójście na wagary itp.
Po kilkakrotnym powtórzeniu scenek w każdej grupie uczniowie ustalają sposób asertywnej odmowy (w razie problemów konsultują się z wychowawcą) i notują na arkuszach papieru,
obok opisu sytuacji, rozwiązania:
1. agresywne
2. uległe
3. asertywne.

ad.5. Uczniowie w rozmowie dzielą się swoimi spostrzeżeniami na temat trudności
w wyrażaniu asertywnej odmowy (narażanie się kolegom,obawa przed izolacją,ośmieszenie).

Rozważanie, co tracimy, gdy zachowujemy się ulegle?
- Czujemy się sfrustrowani, skumulują się w nas przykre uczucia.
- Utracimy poczucie własnej wartości.
- Inni będą nad nami dominować.

Czy postawa agresywna jest dobra dla rozwoju człowieka?
- Agresja wywołuje konflikty; ludzie będą czuć się przy nas zagrożeni.
- Pojawiają się silne stresy, może dojść do przemocy.
- Utracimy poczucie własnej godności.

Podsumowanie:
działania asertywne są optymalne, gdyż:
- bronimy własnych opinii i przekonań
- umiemy mówić "nie" i nie ulegać destrukcyjnym wpływom otoczenia
- osiągamy zamierzone cele
- lepiej rozumiemy zachowanie innych ludzi
- przeżywamy mniej stresów
- zyskujemy autentycznych przyjaciół.

Literatura:

1. M.Chomczyńska -Miliszkiewicz. D.Pankowska: "Polubić szkołę" ,WSiP Warszawa 2001
2. M. Król - Fijewska: "Trening asertywności" , Polskie Towarzystwo Psychologiczne, Warszawa 1993
 

Opracowanie: Alicja Cader

Zgłoś błąd    Wyświetleń: 4403


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.


BAROMETR


1 2 3 4 5 6  
Średnia ocena: 1



Ilość głosów: 1

Serwis internetowy, z którego korzystasz, używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności plików cookies.
Dowiedz się więcej.