Awans Informacje Forum Dla nauczyciela Dla ucznia Korepetycje Sklep
  [ Zaloguj się ]   [ Załóż konto ]
  Najczęściej szukane
Konspekty
Programy nauczania
Plany rozwoju zawodowego
Scenariusze
Sprawdziany i testy
  Media
Przegląd Prasy
Patronat
Medialny
Po godzinach
  Slowka.pl
Słówka na email
Język angielski
Język niemiecki
Język francuski
Język włoski
Język hiszpański
Język norweski
Język japoński
Język rosyjski
Gramatyka
Rozmówki

Alicja Cader
Matematyka, Konspekty

Obliczanie pola ostrosłupa

- n +

Obliczanie pola ostrosłupa - scenariusz lekcji matematyki w klasie szóstej szkoły podstawowej

Cele lekcji:

1. Kształcenie umiejętności odróżniania ostrosłupów od graniastosłupów na podstawie ich nazwy.
2. Nazywanie ostrosłupów i opisywanie ich własności na podstawie modeli.
3. Obliczanie pola powierzchni całkowitej danego ostrosłupa.

Cele operacyjne:

I. Wiadomości i umiejętności podstawowe - uczeń potrafi:
- obliczyć pole trójkąta
- obliczyć pole czworokąta- prostokąta, kwadratu, równoległoboku itp.
- odróżnić graniastosłup od ostrosłupa na przykładzie modeli
- wskazać podstawę i ściany boczne ostrosłupa na modelach
- narysować siatkę ostrosłupa
- na podstawie siatki (lub modelu) ostrosłupa obliczyć pole powierzchni bocznej i pole całkowite ostrosłupa.

II. Wiadomości i umiejętności rozszerzające - uczeń potrafi:
- określić jakimi wielokątami są podstawa i ściany boczne ostrosłupa na podstawie nazwy ostrosłupa
- obliczyć pole powierzchni bocznej i całkowitej ostrosłupa na podstawie danych z zadania tekstowego.

III. Wiadomości i umiejętności dopełniające - uczeń zna i potrafi:
- obliczyć ilość papieru potrzebnego do sklejenia pudełka w kształcie ostrosłupa bez podstawy lub ilość farby do pomalowania dekoracji teatralnej w kształcie wieży złożonej z graniastosłupa i ostrosłupa
- obliczyć pole brył złożonych np. z graniastosłupa prawidłowego sześciokątnego z dachem dwunastokątnym.

Metoda:

Czynnościowa- praca w grupach, praca indywidualna.

Środki dydaktyczne:

modele graniastosłupów i ostrosłupów
plansze przedstawiające siatki graniastosłupów i ostrosłupów
podręcznik "Matematyka 2001" dla kl. VI
zeszyt ćwiczeń "Matematyka 2001" dla kl. VI

Przebieg lekcji:

1. Sprawy organizacyjne.
2. Przypomnienie wiadomości na temat budowy graniastosłupów i ostrosłupów.
3. Ćwiczenia w odróżnianiu graniastosłupów i ostrosłupów na przykładach modeli brył.
4. Wprowadzenie do tematu lekcji. Zapis tematu: Obliczanie pola ostrosłupa.
5. Rozwinięcie tematu (Badanie i przekształcanie).
6. Praca w grupach (podział na trzyosobowe grupy).

Zadanie I.
Ile papieru kolorowego potrzeba do oklejenia pudełka w kształcie ostrosłupa?
Co należy najpierw określić, aby rozwiązać taki problem?


Przykładowe odpowiedzi:
- jakie ściany ma badany ostrosłup
- jakimi figurami są ściany ostrosłupa
- jak obliczyć pole danej ściany
- ile jest ścian identycznych (przystających).


Każda grupa otrzymuje model ostrosłupa i wykonuje obliczenia.
Po zakończeniu pracy jedna osoba z grupy przedstawia rozwiązanie.

7. Zadanie dla całej klasy:

Obliczyć ilość farby (1 puszka / 9 m2) do pomalowania bryły złożonej z graniastosłupa prawidłowego czworokątnego z dachem czworokątnym. ( "Matematyka 2001" z.11.13.16 str.107)

Uczniowie oddają pisemne rozwiązania.

PODSUMOWANIE

1. Zebranie i powtórzenie wiadomości na temat obliczania pola ostrosłupa.
2. Nagrodzenie za dobrą pracę i aktywność.
3. Podanie i omówienie zadania domowego- "Matematyka 2001" - zeszyt ćwiczeń I z.A5,A6 str.8.
Dla chętnych: z. B5,B6 str.9.
 

Opracowanie: Alicja Cader

Zgłoś błąd    Wyświetleń: 3469
 
   Komentarze
Jeszcze nie ma żadnych komentarzy, Twój może być pierwszy!

Dodaj komentarz
  Barometr
1 2 3 4 5 6  
Średnia ocena: 6



Ilość głosów: 1
  Publikacje

Nowe zasady publikacji
Szukaj autora i tytuł
Ostatnio dodane materiały
Ranking publikacji 
Najczęściej zadawane pytania
  Twoje konto
Zaloguj się
Załóż konto
Zapomniałem hasła
  Forum
Nauczyciel - awans zawodowy
Matura
Korepetycje
Ogłoszenia - kupię, sprzedam, oddam


O Profesorze - Napisz do Nas - Reklama - Polityka prywatności - Najczęściej zadawane pytania - Zgłoś błąd

2000-2014