Katalog

Maria Lasek, Małgorzata Tarnawska
Uroczystości, Scenariusze

Ślubujemy Tobie Szkoło

- n +

"Ślubujemy Tobie Szkoło Sztandaru Twego Strzec..."

V Rocznica nadania szkole sztandaru.
(Scenariusz uroczystości)

W dniu dzisiejszym obchodzimy V rocznicę nadania naszej szkole sztandaru. Był to dzień wielki i niecodzienny. Stanowiący uzupełnienie uroczystości jaka miała miejsce 6 miesięcy wcześniej - 8 czerwca 1995 roku, kiedy to szkoła otrzymała imię I. Łukasiewicza - twórcy polskiego przemysłu naftowego.
Obie uroczystości, uwiecznione zostały w szkolnej kronice, która pomoże nam odtworzyć dzień 8 grudnia 1995 r.

Wspomnienia z uroczystości

Z zaproszonymi pocztami sztandarowymi z innych miejscowości w zwartym szyku zaproszeni honorowi goście, przedstawiciele władz, emerytowani nauczyciele, przyjaciele szkoły, młodzież, nauczyciele i rodzice udali się do kościoła parafialnego. Podczas Mszy św. Sztandar został poświęcony. Ksiądz, który celebrował Mszę św. wypowiedział słowa podkreślające znaczenie i wartość sztandaru "Sztandar jest symbolem najwyższych wartości moralnych, męstwa i odwagi. Daje poczucie łączności z organizacją. Jest przedmiotem chluby" . Na koniec życzył szkole, aby "Sztandar był programem wychowawczym, niemym pedagogiem, a św. Barbara patronka górników, tych których dobre ręce przyniosły do szkoły ten sztandar błogosławiła w ich ciężkiej pracy" .

W tym miejscu należy wspomnieć, że sztandar otrzymaliśmy dzięki inicjatywie obecnej pani dyrektor i pomocy oddanych przyjaciół szkoły.

Następnie gości powitała dyr. szkoły, która w swoim wystąpieniu podkreśliła wagę i podniosłość uroczystości. Powiedziała "Jesteśmy dumni, że to właśnie nam w udziale przypadło przeżywać te niecodzienne chwile. Akt nadania sztandaru jest wyrazem uznania dla naszej szkoły, jej pracy, osiągnięć i tradycji. Nauczycielom i rodzicom przypadło w udziale zaznajamiać młodzież z tym co twórcze i postępowe w historii i teraźniejszości narodu oraz kształtować ich patriotyczne postawy. Uczymy ich miłości do ojczyzny, szacunku dla jej przeszłości oraz bogatej kultury naszego narodu" .

Na nowy sztandar, młodzież złożyła ślubowanie, tym samym dokonało się zespolenie naszej społeczności szkolnej z całością życia narodu.

Wiersz M. Pawlikowska-Jasnorzewska "Barwy narodowe"
Biało-krwawy,
Krwawo-biały, lniany
Opatrunku, który zwiesz się: sztandar,
Coś się z wielkim krwotokiem uporał!
Wiatr rozwija ten dokument rany,
Wznosi w górę bohaterski bandaż,
Tę pamiątkę,
Ten dług,
I ten morał.

Fragment wiersza "Kwiaty Polskie" J. Tuwima
Jak z tą szufladą, tak z ojczyzną:
Nic nie wyrzucisz. Coś ci wzbrania
Potrząsnąć lamus przywiązania
I "niepotrzebne" , "nieużyte"
Usunąć. Niech zostanie z tobą.
Zabobon mówisz? Tak, zabobon...
Ludzie uczeni zwą to - mitem.
I z tej codziennej mitologii,
Nagłych, z zaułka, zjawień, olśnień,
To z barwy, z linii, to z melodii
Chwila Ojczyzną Ci wyrośnie.
Zjawi się taka niewątpliwa,
Wyłączna, nie do podrobienia,
że poznasz z echa, zwęszysz z cienia:
To ona - twoja własna żywa.

Ojczyzna to symbole narodowe: godło, sztandar, hymn. Można by rzec: wizerunek, barwa, melodia, słowo, to treści i wartości.

Nie ma dnia w którym nie spotkalibyśmy się z wizerunkiem godła państwowego. Jest nim orzeł biały. Widnieje na budynkach publicznych, pieczęciach, pieniądzach. Żegna nas gdy przekraczamy granice Rzeczypospolitej, wita w naszych placówkach dyplomatycznych i konsularnych w innych krajach. W dniach świąt i manifestacji narodowych spotykamy się ze sztandarem, biało- czerwonymi flagami. Prostuje się słysząc dźwięki hymnu na placach publicznych, w salach obrad, na stadionach, w szkołach.

Najstarszym symbolem jest orzeł białopióry, który zanim przybrał dzisiejszą postać zmieniał swe symboliczne znaczenie oraz kształt. Podobnie było z naszymi barwami narodowymi. Znaczenie symbolu ma również nasz hymn, którego tekst i melodia nasuwają obraz Polski z jej długotrwałymi zmaganiami o wolność i niepodległość.

"Myśląc Ojczyzna" Karol Wojtyła (fragment)
"Ojczyzna:
wezwanie tej ziemi
rzucone przodkom i nam,
by stanowić o wspólnym dobru,
i mową własną jak sztandar
wyśpiewać dzieje."

Dla każdego ucznia ważnym symbolem jest: tarcza szkolna, hymn szkoły, kronika, kodeks ucznia, patron i sztandar.

Sztandar naszej szkoły składa się z płata materiału o barwach narodowych, na którym z jednej strony umieszczone jest godło państwowe, z drugiej zaś wizerunek pioniera przemysłu naftowego, naszego patrona - Ignacego Łukasiewicza.

Sztandar przymocowany jest do drzewca, na którym osadzony jest grot - metalowe godło państwa.

Wiersz I. Gałczyńskiego "Ojczyzna"

Nie jest ważne by nauczyć się definicji Ojczyzny, lecz by o Ojczyźnie myśleć, by mieć świadomość tego iż na jej pojęcie składa się wiele symboli, by rozumieć, że Ojczyzna to także my i nasze życie.
 

Opracowanie: Maria Lasek
Małgorzata Tarnawska

Wyświetleń: 2026


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.