Katalog

Aleksandra Nowak
Uroczystości, Scenariusze

Dzień Dziecka na sportowo

- n +

Dzień dziecka na sportowo

W dobie komputeryzacji i wszechobecnej telewizji z roku na rok spada aktywność ruchowa dzieci. Tym bardziej szkoła powinna zachęcać uczniów do propagowania zdrowego stylu życia. Wystarczy organizować dzieciom ciekawe zajęcia ruchowe oraz zwiększyć liczbę już istniejących. Od kilku lat prowadzę sportowe zajęcia dla klas I-III w SP nr 316 w Warszawie i z przyjemnością obserwuję, że wzrasta liczba dzieci chętnych do udziału w tego rodzaju zajęciach.

Na zorganizowanie międzyklasowego turnieju sportowego dobra jest każda okazja, np. Święto Szkoły lub Dzień Dziecka.

1. Turniej sportowy odbywa się zawsze na sali gimnastycznej.

2. Każdą klasę reprezentuje zespół złożony z 8 zawodników
(4 dziewczynki i 4 chłopców) oraz 2 rezerwowych (dziewczynka i chłopiec).
Należy zwrócić uwagę, by zawodnicy rezerwowi choć raz wzięli udział w konkurencji. Wszystkich zawodników obowiązuje strój i obuwie sportowe.

3. W zabawie biorą także udział drużyny dopingujące, składające się z pozostałych uczniów każdej klasy. Kibice mogą być poprzebierani "na wesoło". Mile widziane są także transparenty lub inne akcesoria dopingujące zawodników.

4. Turniej sportowy polega na pokonaniu różnych torów przeszkód. Wszystkie konkurencje odbywają się na czas, ale liczy się także dokładność wykonania ćwiczeń. Za każdorazowy błąd w wykonaniu ćwiczenia (również za niedokładne wykonanie) drużynie dolicza się po
2 sekundy karne.

5. Punktacja: Po każdej konkurencji czas uzyskany przez drużyny zamieniany jest na punkty zapisywane na ogólnej tablicy wyników - najlepszy czas -
I miejsce - 5 pkt.,
II miejsce - 4 pkt. itd.


6. Każda drużyna ma przydzielonego sędziego (nauczyciela równoległej klasy), który na stoperze mierzy czas, uzyskiwany przez drużynę w każdej konkurencji, czuwa nad poprawnością wykonywania zadań oraz dolicza karne sekundy w razie popełnienia błędów.

7. Nagrody:
za zajęcie I MIEJSCA - złote medale dla całej drużyny (10 zawodników)
za zajęcie II MIEJSCA - srebrne medale dla całej drużyny
za zajęcie III MIEJSCA - brązowe medale dla całej drużyny
przewidziane są również słodkie upominki dla kibiców.

8. Przed rozpoczęciem konkurencji odbywa się defilada uczestników. Zawodnicy wchodzą na salę, ustawiają się w określonym szyku i maszerują po linii boiska. Prowadzący przedstawia poszczególne reprezentacje - dzieci wnoszą sportowy okrzyk na powitanie.

KONKURENCJE SPORTOWE
przygotowane na Turniej w 2004 r:

1. Randka w ciemno.
Ustawienie drużyny w rzędzie w parach (dziewczynka+chłopiec). Na sygnał prowadzącego pierwsza para startuje trzymając się za ręce. Przeszkodę w postaci tunelu pierwsza przechodzi dziewczynka, drugi chłopiec. Następnie dziewczynka przechodzi po odwróconej ławeczce trzymając się cały czas za rękę z partnerem. Para obiega pachołek na półmetku i wracając ławeczkę przechodzi chłopiec. W drodze powrotnej tunel przechodzi najpierw chłopiec, później dziewczynka. Po wyjściu z tunelu razem, trzymając się za rękę przebiegają metę. Kolejne pary wykonują to samo zadanie. Błędem jest puszczenie rąk poza tunelem, brak właściwej kolejności w parach, niedokładność wykonania.

2. Wyścig z szarfami.
Ustawienie drużyny w rzędzie. Na sygnał prowadzącego pierwsze dziecko biegnie kolejno do pierwszej, drugiej, trzeciej szarfy zawieszonej na pachołku i każdą przekłada przez siebie w dowolny sposób, zakładając powtórnie szarfy na pachołki. Obiega pachołek ustawiony na półmetku i wraca do zespołu. Cały zespół wykonuje to samo zadanie. W tej konkurencji liczy się dokładność (szarfa na pachołku) i czas uzyskany przez zespół.

3. Piłki górą w rzędach.
Ustawienie drużyny w rzędzie w siadzie skrzyżnym. Uczestnicy podają piłkę trzymaną oburącz do tyłu (górą nad głowami). Ostatni w rzędzie po otrzymaniu piłki wstaje i przebiega do przodu, siada w siadzie skrzyżnym jako pierwszy w rzędzie i podaje piłkę górą do tyłu (dopiero, gdy usiądzie). Cały zespół wykonuje to samo zadanie. W tej konkurencji liczy się dokładność wykonania zadania (za błąd uznaje się upuszczenie piłki i wcześniejsze wstawanie z siadu.

Konkurencja dla nauczycielek - rzut beretem na odległość
(konkurs nie liczy się do punktacji zespołów).

4. Pajączek i czworaki
Ustawienie drużyny w rzędzie. Na sygnał prowadzącego pierwsze dziecko w pozycji "pajączka" z kółkiem ringo na brzuchu przemieszcza się do przodu ok. 5 m . Zostawia ringo na pachołku, i na czworakach biegnie do półmetka. Okrąża pachołek i biegiem wraca do linii startu, zabierając po drodze kółko ringo z pachołka. Kolejny startujący uczestnik rusza w momencie, kiedy wracający położy mu na brzuchu kółeczko ringo.
Cały zespół wykonuje to samo zadanie. W tej konkurencji liczy się dokładność wykonania zadania (bieg w określonych pozycjach do pachołków itp.) i czas uzyskany przez zespół.

5. Sadzenie i zbieranie kwiatów.
Ustawienie drużyny w rzędzie. Na sygnał prowadzącego pierwsze dziecko biegnie z 4 woreczkami w rękach do 4 kółek ringo, ustawionych w odstępach 1 m i zostawia w każdym kółku po jednym woreczku. Następnie zabiera dwie piłki do siatkówki i trzymając je pod pachami biegnie do półmetka, okrąża pachołek i zostawia piłki w miejscu, z którego je zabrał. Biegnąc do drużyny, zbiera woreczki z kółek ringo. Kolejny startujący uczestnik rusza w momencie, kiedy wracający da mu woreczki. Cały zespół wykonuje to samo zadanie. W tej konkurencji liczy się dokładność wykonania zadania (piłki i woreczki muszą znajdować się w kółkach ringo)
i czas uzyskany przez zespół.

6. Wspólne przysiady
Ustawienie drużyny w rzędzie w parach (dziewczynka + chłopiec). Na sygnał prowadzącego pierwsza para startuje trzymając się za ręce. Dobiegają kolejno do 2 dużych kół, stając plecami do siebie i trzymając się zgiętymi w łokciach rękami, wykonują 5 pełnych przysiadów w każdym kole. Później trzymając się dalej za ręce dobiegają do pachołka, okrążają go i wracają do linii startu. Kolejne pary wykonują to samo zadanie. Liczy się szybkość i współpraca.

Sędziowie podsumowują punkty uzyskane przez każdą drużynę, ogłaszają wyniki i wręczają medale zwycięskim drużynom.

Życzę miłej zabawy!!!

 

Opracowanie: Aleksandra Nowak

Wyświetleń: 15835


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.