Awans Informacje Forum Dla nauczyciela Dla ucznia Korepetycje Sklep
  [ Zaloguj się ]   [ Załóż konto ]
  Najczęściej szukane
Konspekty
Programy nauczania
Plany rozwoju zawodowego
Scenariusze
Sprawdziany i testy
  Media
Przegląd Prasy
Patronat
Medialny
Po godzinach
  Slowka.pl
Słówka na email
Język angielski
Język niemiecki
Język francuski
Język włoski
Język hiszpański
Język norweski
Język japoński
Język rosyjski
Gramatyka
Rozmówki

Joanna Siwińska
Zajęcia zintegrowane, Scenariusze

Jestem przyjacielem lasu

- n +

Jestem przyjacielem lasu - scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie II (zajęcia otwarte dla rodziców z wykorzystaniem metod aktywnych)

Blok tematyczny: "Dlaczego niektóre zwierzęta i rośliny są pod ochroną?"
Temat dnia:

Cele ogólne: kształcenie umiejętności ciche czytania ze zrozumieniem, rozwijanie zainteresowania przyrodą, wzbogacenie słownictwa ucznia o wyrazy związane z lasem, kształtowanie umiejętności rozwiązywania zadań z treścią oraz dodawania i odejmowania w zakresie 20

Cele operacyjne:
- Wie, jak należy zachować się w lesie
- Czyta ze zrozumieniem
- Umie pisać zdania rozkazujące
- Rozumie pojęcie regulamin
- Dodaje i odejmuje w zakresie 20
- Rozwiązuje samodzielnie zadania z treścią

Środki dydaktyczne: apel mieszkańców lasu do dzieci - tekst, makieta lasu, znaki zakazu i nakazu dotyczące zachowania się w lesie, tekst z lukami dla słabszych uczniów, puzzle matematyczne karty z treścią zadania matematycznego, piosenka na kasecie magnetofonowej.

Przebieg zajęć:
1. Odczytanie i rozwiązanie zagadki (las)

2. Zabawa "Spacer po lesie" - drama
Dzieci spacerują po Sali i wykonują czynności w trakcie opowiadania nauczyciela
- Dzieci wybrały się z całą klasą do lasu. Spacerują, zbierają...
- Co mogą zbierać?
U.: Zbierają szyszki, kasztany, żołędzie
- Mogą jeszcze zbierać suche korzenie, gałęzie i liście
- Nagle Paweł podbiegł i mimo zakazu ułamał gałązkę. Co powiemy Pawłowi?, Wyraźcie za pomocą gestów, co o tym myślicie.
- Pokażcie (swoim ciałem) drzewo szumiące na wietrze, drzewo, któremu połamano gałęzie.

3. Burza mózgów: Uczniowie podzieleni na zespoły. Ich zadaniem (pomoc rodziców) jest zapisanie na kartkach jak największej liczby wyrazów kojarzących się ze słowem las. Następnie na dużym kartonie przypiętym do tablicy grupy kolejno zapisują po jednym wyrazie. Wyrazy nie mogą się powtarzać, wygrywa zespół, który najwięcej zapisze wyrazów.
4.
5. Uczniowie samodzielnie czytają cicho ze zrozumieniem apel mieszkańców lasu

Ratunku!
Nastąpiło zagrożenie życia w lesie.
Drzewa i krzewy usychają.
Spłoszone zwierzęta uciekają w nieznane.
Śmieci zakrywają wszystko dookoła.
Ludzie wycinają drzewa.
Tak dalej być nie może.
Dzieci pomóżcie uratować las!

- omówienie przeczytanego tekstu
- głośne odczytanie apelu do dzieci

5. Praca z makietą lasu, usunięcie z niej efektów niewłaściwego zachowania człowieka

6. Odróżnienie znaków zakazu od nakazu.
- Podział wszystkich znaków dotyczących zachowania w lesie na dwie grupy nakazu i zakazu
- Przypomnienie graficznych wyróżników tych znaków
- Odczytanie treści zasad właściwego zachowania się w lesie:
1. Zakaz hałasowania w lesie
2. Zakaz łamania gałęzi
3. Zakaz zrywania kwiatów
4. Nakaz zbierania makulatury
5. Nakaz wrzucania śmieci do kosza

7. Tworzenie regulaminu dotyczącego zachowania w lesie (praca w dwóch poziomach)
I. Samodzielne pisanie zdań rozkazujących
II. Uzupełnianie tekstu z lukami
LEŚNY REGULAMIN
1. Nie..................................... w lesie, bo wypłoszysz zwierzęta!
2. Nie.................................... gałęzi, drzewa to czują!
3. Nie.................................... mrowisk, to domy pracowitych owadów
4............................................ makulaturę, a uratujesz las!
5. Śmieci............................... tylko do kosza, tam jest ich miejsce!
zbieraj, łam, hałasuj, wyrzucaj, niszcz,

8. Odczytanie prac

9. Układanie puzzli matematycznych
- Dopasowanie wyników do działań
- Uporządkowanie wyników rosnąco odczytanie hasła

10. Rozwiązywanie zadań z treścią
Klasa II zebrała 4 kg makulatury, a klasa III o 9 kg więcej.
Ułóż pytania do zadania, oblicz i napisz odpowiedzi

11. Ocena pracy na zajęciach - znaczki

12. Wyjście do lasu - zbieranie darów jesieni,
 

Opracowanie: Joanna Siwińska

Zgłoś błąd    Wyświetleń: 3342
 
   Komentarze
  • Olivqa, 2010-04-19

    znowu nie ma nakazów ! ;/



  • Dodaj komentarz
      Barometr
    1 2 3 4 5 6  
    Średnia ocena: 5



    Ilość głosów: 1
      Publikacje

    Nowe zasady publikacji
    Szukaj autora i tytuł
    Ostatnio dodane materiały
    Ranking publikacji 
    Najczęściej zadawane pytania
      Twoje konto
    Zaloguj się
    Załóż konto
    Zapomniałem hasła
      Forum
    Nauczyciel - awans zawodowy
    Matura
    Korepetycje
    Ogłoszenia - kupię, sprzedam, oddam


    O Profesorze - Napisz do Nas - Reklama - Polityka prywatności - Najczęściej zadawane pytania - Zgłoś błąd

    2000-2014