Scenariusz lekcji wychowawawczej dla klasy pierwszej - Sekty - przedmiot fascynacji i zagrożeń.
Scenariusz
Scenariusz lekcji wychowawawczej dla klasy pierwszej - Sekty - przedmiot fascynacji i zagrożeń
Cele
- wyjaśnienie czym jest sekta, jak werbuje i działa;
- dlaczego fascynuje ludzi i dlaczego zagraża.
Treści
- co to jest sekta. Jak rozpoznać sektę;
- dlaczego ludzie wstępują do sekty. Jak sekta werbuje, jak działa na człowieka;
- dlaczego stanowi zagrożenie. Gdzie szukać pomocy dla osób uzależnionych przez sektę.
Metody i formy pracy z uczniami
- odczytanie fragmentów tekstów;
- praca w grupach;
- dyskusja;
- wykład;
- wnioski.
Pomoce
- fragmenty wypowiedzi ludzi będących ofiarami sekt ( "SEKTY" I Zeszyt "Drogi");
- szary papier, pisaki.
Czas zajęć
45 minut
Osiągnięcia
Uczeń wie:
- czym jest sekta, potrafi rozpoznać sektę;
- wie jak werbuje sekta;
- ma świadomość szkodliwości oddziaływań sekty na człowieka;
- wie gdzie szukać pomocy dla osób uzależnionych przez sektę.
Przebieg zajęć
- Odczytanie świadectw osób, które padły ofiarą sekty.
- Refleksja w grupach nad motywami wstępowania ludzi do sekty.
- Prezentacja pracy przez poszczególne grupy.
- Wykład:
- uzupełnienie wypowiedzi grup;
- "test na sektę" czyli jak ją rozpoznać;
- metody werbowania do sekty;
- sposoby zmiany świadomości adeptów;
- rodzaje szkód wyrządzonych przez sekty;
- gdzie szukać pomocy
- Wnioski: tu podkreślenie faktu, że sekty to nie tylko problem Kościoła, ale problem społeczny.
Opracowanie: Beata Radzięta-Lipska
pedagog ZSZ w Żarowie