AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

Teresa Krzystek
Matematyka, Konspekty

Działania na ułamkach zwykłych i dziesiętnych

- n +

Działania na ułamkach zwykłych i dziesiętnych w zadaniach tekstowych

Scenariusz zajęć z matematyki w klasie V szkoły podstawowej.

Cel ogólny: Utrwalenie umiejętności działań na ułamkach zwykłych i dziesiętnych.

Cele operacyjne:

Uczeń zna:
* zasadę zamiany ułamków zwykłych na ułamki dziesiętne:
─ metodę rozszerzania ułamka,
─ metodę dzielenia licznika przez mianownik.

Uczeń umie:
* zamienić ułamek zwykły na dziesiętny i odwrotnie,
* stosować zasadę kolejności działań,
* stosować obliczenia na ułamkach,
* formułować w języku matematycznym proste problemy spotykane w życiu codziennym,
* czytać informacje ze zrozumieniem,
* analizować i rozwiązywać zadania tekstowe związane z działaniami na ułamkach.

Uczeń potrafi:
* prezentować wyniki swojej pracy w zespole,
* współdziałać w grupie.

Metody i formy pracy:
* praca w grupach,
* praca indywidualna,
* praca z tekstem,
* pogadanka,
* pytania i odpowiedzi.

Środki dydaktyczne:
* podręcznik z matematyki dla klasy V - Dobrowolska Małgorzata, Karpiński Marcin, Zarzycki Piotr, "Podręcznik dla klasy piątej szkoły podstawowej", Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe,
* kartki z zadaniami,
* kartki oceny grupy,
* zestawy zadań,
* mazaki.

Typ lekcji: ćwiczeniowa.
 
  PRZEBIEG LEKCJI ZADANIA STANDARD CZAS
WPROWADZENIE Czynności porządkowe:
* sprawdzanie obecności
* kontrola pracy domowej
* uczniowie siadają w grupach
* podanie tematu i celu zajęć
* przypomnienie zasad pracy w grupach
* uczniowie wyznaczają między sobą lidera grupy
    8 minut
CZĘŚĆ WŁAŚCIWA * Wykonanie zadania nr 1 na przygotowanych kartkach papieru
* lider wypełnia kartę pracy grupy
* porównuje wyniki pracy grupy, ocenia ich poprawność
Zad nr 1
Wykonaj obliczenia:
(2½+2,5)×3=
4×(8,4-1¼)=
259,4:100=
0,59×10=
Uzupełnij:
25,4:x=2,54
x ×100=351
Wykonaj przybliżenie do liczby naturalnej:
5,62=
582,5=
* Efektywna współpraca w zespole
* Rozwijanie sprawności w rachunkach pamięciowych i w obliczaniu praktycznym
5 minut
  Praca indywidualna:
Uczniowie otrzymują na kartkach dane do zadania nr 2 i odpowiadają na pytania nauczyciela kierowane do całej klasy:
* Ile zapłacisz za 1,5 kg gruszek?
* Ile zapłacisz za 4 kg gruszek?
* Ile kosztuje 0,5 sztuki chleba?
* Ile kosztują 2 sztuki chleba?
* Ile zapłacisz za ⅔ kg gruszek?
* Ile zapłacisz za 2 butelki wody mineralnej i 2 kg gruszek?
Zad. Nr 2
* 2 kg gruszek kosztuje 7,6 zł * 1,5 sztuki chleba kosztuje 2,8 zł
*1 butelka (1,5 litrowa) wody mineralnej kosztuje 1,9 zł
Wykorzystanie wiadomości przedmiotowych w praktyce 8 minut
  Grupy otrzymują na kartkach treść zadania nr 3 wraz z poleceniem:
* Przeczytaj uważnie zadanie i zaplanuj jego rozwiązanie
* Zapisz obliczenia
* Przygotuj prezentację rozwiązania
─ Zadania prezentuje jedna grupa, pozostałe przedstawiają wyniki, ewentualnie inny sposób rozwiązania.
Zad nr 3
Za 4 kg pomarańczy zapłacono 16,8 zł. Ile należy zapłacić za 10 kg pomarańczy?
Efektywna współpraca w grupach 5 minut
  Uczniowie w grupach otrzymują karteczki z zadaniem nr 4 wraz z poleceniem:
* Z otrzymanych zadań wybierz te, z których ułożysz zadania
* Ułóż zadania w odpowiedniej kolejności
* Przeczytaj, przeanalizuj i zapisz obliczenia
* Przygotuj prezentację rozwiązania
* W razie konieczności skorzystaj z pomocy nauczyciela.
─Podanie treści zadania przez jedną z grup
─ Ocena prezentacji przez uczniów i nauczyciela
─ Wypełnienie karty pracy przez lidera
─ Przedstawiciele pozostałych grup prezentują ewentualnie inny sposób rozwiązania ─ Zebranie kart oceny zespołów.
Zad nr 4
Siostra Piotrka ma dwa razy więcej oszczędności niż Piotr. Piotrek ma 56,55 zł oszczędności
* Ile razy siostra jest starsza od brata?
* Ich brat Marek ma o 52¾ zł mniej niż siostra i Piotrek razem
* Czy wystarczy rodzeństwu na zakup radiomagnetofonu w cenie 270 zł?.
Analizowanie i rozwiązywanie zadań tekstowych
Współpraca w grupach
15 minut
CZĘŚĆ KOŃCOWA Rozdanie kart samooceny i wypełnienie ich przez uczniów. Uczniowie wypełniają karty samooceny samoocena 2 minuty

Ewaluacja: Nauczyciel prosi uczniów o ocenę swojego nastroju po przeprowadzonej lekcji. Uczniowie zaznaczają mazakiem w wybranym przez siebie miejscu kropkę:
  TEMAT FORMA PRACY ATMOSFERA
    ;
    ;
    ;

Praca domowa:
Zaprojektuj zakup pewnych produktów spożywczych w dowolnej ilości tak aby Tobie starczyło 20 zł i zostało jak najmniej pieniędzy.
Uczniowie otrzymują cennik produktów spożywczych.
 

Opracowanie: Teresa Krzystek

Zgłoś błąd    Wyświetleń: 12821


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.


BAROMETR


1 2 3 4 5 6  
Średnia ocena: 4.78



Ilość głosów: 9

Serwis internetowy, z którego korzystasz, używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności plików cookies.
Dowiedz się więcej.