Katalog

Anna Gadomska
Matematyka, Scenariusze

Scenariusz zajęć prowadzonych z pomocą komputera - Rodzaje kątów.

- n +

Scenariusz zajęć prowadzonych z pomocą komputera - Rodzaje kątów.
Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć prowadzonych z pomocą komputera - Rodzaje kątów.

  • Klasa IV Szkoły Podstawowej;
  • Czas 45 min.

Wprowadzenie

Na wcześniejszych lekcjach uczniowie poznali pojęcie kąta, wierzchołka i ramion kąta. Potrafią poprawnie oznaczyć kąt, odczytać jego nazwę, narysować kąt o podanej mierze oraz zmierzyć za pomocą kątomierza miarę narysowanego kąta. Dzieci poznały również pojęcie kąta prostego.

Cele zajęć

Uczeń potrafi:

  • rozpoznać na rysunku kąt ostry, prosty, rozwarty, półpełny, pełny, wypukły i wklęsły;
  • podać rodzaj kąta, gdy znana jest jego miara;
  • sformułować określenie kąta ostrego, prostego, rozwartego, półpełnego, pełnego, wypukłego i wklęsłego;

Metody i formy pracy

  • pokaz multimedialny;
  • pogadanka;
  • dyskusja;

Pomoce

Przebieg zajęć

Tok lekcji Czynności uczniów
Sprawdzenie listy obecności oraz pracy domowej (ilościowe).
Podanie tematu oraz celów lekcji.
 
Przypomnienie pojęcia kąta i jego elementów (lekcja Rodzaje kątów).
  • formułują pojęcie kąta i sprawdzają z tekstem pojawiającym się na ekranie telewizora;
  • nazywają elementy kąta wskazane na ekranie przez komputer;
Przypomnienie pojęcia kąta prostego.
  • rozpoznają na rysunku kąty proste;
  • formułują pojęcie kąta prostego i sprawdzają z tekstem pojawiającym się na ekranie;
Wprowadzenie pojęcia kąta:
  • ostrego;
  • rozwartego;
  • półpełnego;
  • pełnego;
  • wklęsłego;
  • wypukłego;
  • wypowiadają się na temat miary kątów przedstawionych na rysunku oraz nazwy tych kątów (jeśli nie znają nazwy - podaje ją nauczyciel);
  • rysują w zeszytach omawiany kąt;
  • na podstawie rysunku formułują określenie omawianego kata;
  • sprawdzają swoje określenie z tekstem pojawiającym się na ekranie i zapisują go w zeszytach;
Utrwalenie rodzajów kątów (lekcja Ćwiczenia): rozpoznawanie rodzaju kąta na podstawie rysunku
  • nazywają kąty pojawiające się kolejno na ekranie i kontrolują swoje odpowiedzi z odpowiedzią podaną przez komputer;
Rozpoznawanie rodzaju kąta na podstawie podanej miary.
  • nazywają kąty na podstawie pojawiających się kolejno na ekranie miar i kontrolują swoje odpowiedzi z odpowiedzią podaną przez komputer;
Zadanie i wyjaśnienie pracy domowej: Zeszyt ćwiczeń - ćwiczenia 1, 4, 5 od str. 29
  • zapoznają się z zadanymi ćwiczeniami;
  • powtarzają poznane na lekcji pojęcia.

Opracowanie: Anna Gadomska

Wyświetleń: 3386


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.