Katalog

Marzena Kosińska-Puchalska
Przyroda, Konspekty

Przystosowanie zwierząt do życia - projekt zajęć integracyjnych prowadzonych na terenie Wrocławskiego Ogrodu Zoologicznego

- n +

Projekt zajęć integracyjnych prowadzonych na terenie Wrocławskiego Ogrodu Zoologicznego dla uczniów z klas VI a, b, c

Data: 08.05.2003r.

Cel ogólny: Wykorzystanie ogrodu zoologicznego do realizacji zajęć integrujących treści różnych przedmiotów

Zakres treści:

- przystosowanie zwierząt do:

a) zdobywania pokarmu

b) ochrony przed drapieżnikami i środowiskiem naturalnym

- przynależność do grup systematycznych
- nadawanie cech osobowych zwierzętom

Środki dydaktyczne:

- atlasy przyrodnicze
- karty pracy
- podkładki
- ołówki
- długopisy

Metody i formy pracy

Obserwacja zwierząt w zoo, praca w grupach - realizacja zadań zawartych w kartach pracy różnym frontem

Cele zajęć - uczeń potrafi:

- wymienić przystosowania do życia niektórych zwierząt
- wymienić pojęcie "ubarwienie ochronne"
- omówić jego znaczenie
- korzystać z atlasu
- czytać tabliczki informacyjne umieszczone na klatkach zwierząt
- pisać list gończy
- nadać cechy osobowe zwierzętom
- rozpoznać, które rodziny ptaków mają dany typ kończyny
- wymienić nazwy ptaków o określonym typie budowy dzioba i kończyn
- zachować się na terenie ogrodu zoologicznego
- współpracować w grupie
- ocenić wyniki pracy
- określić rolę ogrodu zoologicznego dla prowadzenia badań i obserwacji zmierzających do zachowania ciągłości gatunku
- dokonywać obliczeń matematycznych z uwzględnieniem dodawania, odejmowania, mnożenia, dzielenia i obliczania procentów
- posługiwać się osią liczbową i zaznaczać na niej liczby

Przebieg zajęć:

1. Zapoznanie uczniów z regulaminem ogrodu zoologicznego, oraz planem sytuacyjnym

2. Podział na grupy

3. Określenie czasu pracy i miejsca spotkania

4. Rozdanie kart pracy

5. Grupowe opracowanie zadań

6. Omówienie i przedstawienie zadań

7. Samoocena w grupach

8. Ocena zajęć poprzez skalę punktową od 0 do 6 punktów.

9. Pytania nauczyciela:
Co podobało im się najbardziej?
Co przysporzyło najwięcej problemów? Dlaczego?
Co było proste?
 

Opracowanie: Marzena Kosińska - Puchalska

Wyświetleń: 1766


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.