AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

Mariola Sochacka
Zajęcia zintegrowane, Konspekty

Niepełnosprawni są wśród nas - Blok tematyczny. Temat ośrodka: Niewidomi

- n +

Zapoznanie z pojęciem "człowiek niepełnosprawny", poznanie trudności z jakimi spotykają się w życiu codziennym osoby niewidome

Klasa III

Blok tematyczny: Niepełnosprawni są wśród nas

Temat ośrodka: Niewidomi

Cele ogólne:
- dostrzega w swoim otoczeniu osoby niepełnosprawne i akceptuje je,
- poznaje różne rodzaje niepełnosprawności,
- dowiaduje się w jaki sposób osoby niewidome funkcjonują w społeczeństwie,
- poznaje elementy alfabetu Brailla.

Cele operacyjne:
- definiuje pojęcie "niepełnosprawność",
- uczy się pełnej akceptacji osób niepełnosprawnych,
- rozróżnia typy niepełnosprawności,
- dostrzega różnice między osobami niewidomymi a niedowidzącymi,
- dowiadują się jaką rolę pełnią zmysły w życiu człowieka,
- poznają sposoby jakimi radzą sobie w życiu codziennym osoby niewidome.

Metody:
- słowne,
- oglądowe,
- działalności praktycznej.

Formy pracy:
- zbiorowa,
- indywidualna,
- grupowa

Środki dydaktyczne:
Opowiadanie pt. "Zamknięte oczy", przedmioty potrzebne do doświadczenia, karta
z alfabetem brajla, rozsypanka wyrazowa dla każdego dziecka.

Przebieg zajęć

1. Wprowadzenie do tematu zajęć - rozwiązanie krzyżówki z hasłem "niepełnosprawny".
2. Wyjaśnienie hasła "osoba niepełnosprawna", podanie rodzajów niepełnosprawności i ich przyczyn (ruchowa, słuchowa, wzrokowa).
3. Wysłuchanie opowiadania pt. "Zamknięte oczy".
4. Rozmowa na temat wysłuchanego tekstu.

- Kto jest głównym bohaterem opowiadania?
- Jak wygląda książka dla niewidomych?
- Na co zwracał uwagę niewidomy chłopiec?
- Jakimi zmysłami Janek poznawał otaczający świat?

5. Postawienie problemu. W jaki sposób można pomóc osobom niewidomym i jak one same radzą sobie w życiu codziennym.
Praca w grupach - przygotowanie scenek rodzajowych na w/w temat:
- pomoc psa przewodnika,
- charakterystyczna biała laska - znak rozpoznawczy osoby niewidomej.
6. Przedstawienie scenek.
7. Rozmowa na temat roli jaką pełnią zmysły, szczególnie u osób niewidomych.
8. Przeprowadzenie doświadczenia:
- Dziecko ma zasłonięte oczy, polecamy mu rozpoznać za pomocą innych zmysłów różne przedmioty (np. owoce, książka, ubranie).
9. Sformułowanie i zapisanie wniosku z doświadczenia.
- "Brak zmysłu wzroku powoduje lepsze wykorzystanie innych zmysłów, szczególnie dotyku".
10. Wyjaśnienie znaczenie zdania "Gdy słucha się uważnie, można poznać świat".
11. Praca w grupach. Zaproponowanie pomysłów zabaw, w których może uczestniczyć dziecko niewidome, prezentacja zabaw.
12. Zapoznanie z elementami czytania techniką Brailla.

- Rozpoznaj literę "a" wśród innych liter pisanych tą metodą.

W brajlu każda litera to odpowiedni znak, układem sześciu podstawowych punktów.

- Niewidomi czytają "widząc" litery czubkami palców. Książki dla niewidomych są drukowane na grubym papierze, by możliwe było wytłoczenie wypukłych punktów.
13. Ułożenie i zapisanie zdań z rozsypanki wyrazowej oraz uzupełnienie tekstu z lukami:

- są nas. Niepełnosprawni wśród
- może też Niewidomy kolegą. być dobrym
- przewodnik. pomaga Niewidomym pies

Chłopcy wybrali się na wycieczkę do (lasu). Zabrali ze sobą (niewidomego) chłopca. Dzieci (wąchały) kwiatki i (słuchały) śpiewu ptaków. Podczas spaceru po lesie nie (obserwowali) otoczenia i nie (zapamiętali) powrotnej drogi. Niewidomy chłopiec (odnajduje) drogę do domu. Wycieczka (kończy się) szczęśliwie.

14. Rozmowa na temat jak dbać o swój wzrok.
- prawidłowe oświetlenie podczas pracy,
- zachowanie odległości od telewizora i komputera, oraz długość czasu,
- mechaniczne uszkodzenia wzroku,
- kontrola wzroku u okulisty.
15. Podsumowanie zajęć, ocena pracy dzieci.
16. Zadanie pracy domowej: Ułóż krótką rymowankę z wyrazem "okulary".

Aneks

Krzyżówka



1. Cenne substancje występujące w warzywach i owocach
2. W szkole zastępuje lekarza
3. Powinieneś je pić codziennie
4. Mama kładzie ci go na czoło w czasie choroby
5. Osoba, która pomoże ci w czasie choroby
6. Służą do badania np. rytmu serca
7. Owijasz nim ranę
8. Gdy jesteś chory masz ją wysoką
9. Połykasz je, gdy jesteś chory
10. Chory w szpitalu
11. Oddychasz nim
12. Jedzie na sygnale do chorego
13. Bez niej nie ma życia
14. Silny lek podawany przy przeziębieniu
15. Inaczej higiena

Alfabet brajla


 

Opracowanie: Mariola Sochacka

Zgłoś błąd    Wyświetleń: 6236


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.


BAROMETR


1 2 3 4 5 6  
Średnia ocena: 4



Ilość głosów: 2