Katalog

Stefania Kulij
Zajęcia zintegrowane, Referaty

Metoda kinezjologii edukacyjnej Dennisona

- n +

Metoda Kinezjologii Edukacyjnej Dennisona

Wszyscy jesteśmy istotami uczącymi się. Przyszliśmy na świat wyposażeni w system umysł - ciało, wyposażony we wszystkie elementy niezbędne do uczenia się, ale różne stresogenne czynniki wprowadziły blokady, które hamują procesy uczenia się.

Gimnastyka mózgu przyczynia się do małych poprawek umożliwiających systemowi uczenie się. Te małe poprawki nazywane są mikrointerwencjami. Powodują one wielkie zmiany, ponieważ dzięki nim pojawia się potrzebna integracja i znika oczekiwanie na niepowodzenie.

Dzisiejsze społeczeństwo potrzebuje czegoś prostego aby zainicjować i prowadzić skutecznie takie mikrointerwencje. Każda sytuacja, w której czegoś się uczymy, posiada dwa etapy: wkład sensoryczny (czyli informacje z otoczenia przekazywane do mózgu za pomocą narządów zmysłu), integracja i asymilacja oraz działanie. Gimnastyka mózgu wspomaga każdy etap tego procesu poprzez pobudzanie układu umysł - ciało i przygotowuje go do uczenia się. Proste integrujące ruchy, które skupiają się na poszczególnych aspektach aktywacji sensorycznej, wspomagają integrację funkcji poprzez środkowa linie ciała i włączają pełne funkcjonowanie umysłu i ciała.

Dennisowskie rozważanie Lateralne

Jest to specyficzna seria czynności, ustanawiają od nowa efektywne, zintegrowane wzory pomiędzy naprzemiennobocznymi ruchami ciała,wzrokiem i słuchem.

Gimnastyka mózgu z jej naprzemiennymi, precyzyjnymi ruchami aktywuje zrównoważone mięśnie z obu stron ciała. Odnosi się to bezpośrednio również do zintegrowanej i jednakowej aktywacji kory mózgowej płatów czołowych mózgu, jak tez zwojów podstawy i móżdżku. Systematyczna aktywacja kory ruchowej udoskonala sieci nerwowe również pozostałych obszarów płata czołowego, łącznie z korą przedruchową i wyższa przedczołową

Ponieważ te specyficzne ruchy uaktywniają sieci nerwowe w całym mózgu, w obu półkulach jednocześnie, pomagają one budować podstawy potrzebne do zapewnienia sukcesu w uczeniu się w ciągu całego życia.

Gimnastyka mózgu jest efektywna dla każdego. Poprawia efektywność uczenia się i wyniki we wszystkich poznawczych przedsięwzięciach: komunikowaniu pomysłów i myśli, twórczości i występach artystycznych, sporcie, tańcu itp.Ponieważ ćwiczenia uwalniają od stresu i pomagają go opanować, gimnastyka mózgu przyczynia się również do ogólnego stanu zdrowia.

Gimnastyka mózgu jest: niefarkomologiczna, prosta,i bardzo efektywna. Zachowuje ona dobre zgranie układu umysł - ciało i pomaga wszystkim w ogólnym uczeniu się i rozumieniu. Może być stosowana na początku lub na końcu lekcji, czy też przed rozpoczęciem nowej grupy tematów. Jest bezpieczna, dostarcza dużo radości i nie niesie za sobą żadnych zagrożeń. Dzięki daleko posuniętym badaniom z zakresu kinezjologii wykazano, że regularne stosowanie gimnastyki umysłowej pomaga w łagodzeniu stresów, wzmaga koordynację wzrokowo - ruchową, wspomaga koncentrację na wykonywanych zadaniach i przyspiesza czas reakcji na doznania wzrokowe.

Najbardziej popularne ćwiczenia to; punkty na myślenie, ruchy naprzemienne, pozycja Cooka, leniwe ósemki do pisania, leniwe ósemki dla oczu, słoń, kapturek myśliciela, energetyczne ziewanie, pompowanie piętą, akumulator, sowa., wypady, zginanie stopy,

opracowanie na podstawie: C. Hannaford: "Zmyślne ruchy które doskonalą umysł.Podstawy kinezjologi edukacyjnej.", M. Taraszkiewicz: "Jak uczyć lepiej czyli refleksyjny praktyk w działaniu", A. Smith; "przyśpieszone uczenie się w klasie", J. Zwoleńska; "Twórcza kinezjologia w praktyce"

 

Opracowanie: Stefania Kulij

Wyświetleń: 1084


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.