AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

Adela Hiero
Zawodowe, Konspekty

Konspekt lekcji - Technologia i towaroznawstwo - Ocena jakości wybranych produktów na podstawie badania organoleptycznego - ćwiczenia.

- n +

Konspekt lekcji - Ocena jakości wybranych produktów na podstawie badania organoleptycznego - ćwiczenia
Konspekt lekcji

Technologia i towaroznawstwo - Ocena jakości wybranych produktów na podstawie badania organoleptycznego - ćwiczenia

Typ szkoły: Liceum Ekonomiczne
Zawód: technik ekonomista
Klasa: III
Numer programu nauczania: 2302/T-5, SP/MEN/1998.02.24
Czas trwania jednostki lekcyjnej: 45 minut

Cele lekcji

  1. Wiadomości i umiejętności na wejściu:
    • Uczeń zna:
      • podział metod badania towarów;
      • metody organoleptyczne punktowe i porównawcze;
      • zasady obowiązujące przy badaniach organoleptycznych;
      • warunki, w jakich należy przeprowadzać badania organoleptyczne;
      • czynniki mające wpływ na rzetelność oceny organoleptycznej;
      • cechy towarów podlegające badaniom organoleptycznym;
      • rodzaje próbek;
      • zasady obowiązujące przy pracy grupowej;
    • Uczeń umie:
      • dobrać rodzaj metody do zbadania konkretnej cechy towaru;
      • zastosować odpowiedni zmysł do zbadania konkretnej cechy towaru;
      • pobrać próbkę towaru do badań;
      • korzystać z norm, katalogów, wzorców, opisów tabelarycznych przy dokonywanej ocenie;
      • wyrażać własne spostrzeżenia odnośnie jakości towaru;
      • uzgadniać stanowiska;
      • pracować w grupie;
  1. Wiadomości i umiejętności na wyjściu:
    • Uczeń zna:
      • § określenia stosowane do wyrażania konkretnych cech towarów;
      • wiadomości objęte programem nauczania dotyczące badania jakości towaru;
    • Uczeń umie:
      • określić poziom jakości każdej wytypowanej cechy jakościowej (wyróżnika jakościowego) badanego towaru za pomocą wartości liczbowych;
      • porównać cechy badanego towaru z opisami cech znajdujących się w normach lub innych obowiązujących dokumentach;
      • wyrażać na podstawie badanych cech jakość całkowitą badanego towaru, tak w wartościach liczbowych jak i opisowo;
      • zakwalifikować towar na podstawie przeprowadzonego badania do odpowiedniego poziomu jakości;
      • lepiej i skuteczniej pracować w grupie;
      • wyciągać wnioski z przeprowadzonych badań.

Forma organizacji lekcji

Praca w grupach i praca indywidualna.

Metoda

Dyskusja dydaktyczna, ćwiczenia przedmiotowe.

Środki dydaktyczne

  • podręcznik: H. Rawdanowicz - "Ogólne wiadomości z towaroznawstwa";
  • tablica do oceny punktowej masła;
  • tabelaryczny opis cech karmelków i drażetek;
  • tabela oceny punktowej sera podpuszczkowego twardego lub półtwardego;
  • wyciąg z normy jakościowej do oceny kiełbasy zwyczajnej;
  • opis do ćwiczenia dotyczącego badania zawartości tłuszczu w serze;
  • pręcik metalowy, noże, palnik, zapałki;
  • deska do krojenia;
  • produkty spożywcze: chleb, masło, sery podpuszczkowe o różnej zawartości tłuszczu, karmelki, drażetki, kiełbasa zwyczajna;
  • test do uzupełnienia;
  • polecenia do pracy grupowej.

Przebieg lekcji

1. Wprowadzenie do zajęć (5 min)

  • sprawdzenie obecności;
  • podanie i zapisanie tematu w zeszycie;
  • utworzenie grup według wcześniejszych ustaleń dokonanych celem zakupu produktów do oceny;
  • wybór lidera grupy;
  • rozdanie poleceń, tablic i opisów oraz innych środków dydaktycznych;
  • omówienie zasad pracy;

2. Praca w grupach (15 min)

  • lider zapoznaje grupę z treścią polecenia;
  • lider przydziela zadania do wykonania;
  • wykonywanie ćwiczeń;
  • dyskusja grupowa;
  • zapisanie wyników dyskusji wg wskazań zawartych w poleceniu.

3. Prezentacja wyników pracy grupowej (15 min)

  • omówienie przez liderów wykonanych grupowo poleceń;
  • ustosunkowanie się do stopnia trudności zadań i wyrażenie opinii o współpracy grupy;
  • korekta wypowiedzi przez nauczyciela;

4. Podsumowanie pracy i ocena, praca indywidualna (10 min)

  • podsumowanie i ocena pracy grup;
  • indywidualne uzupełnienie tekstu;
  • zadanie pracy domowej: Poprawa popełnionych w tekście błędów, utrwalenie wiadomości o badaniu jakości towaru.

Polecenia

Grupa I

  1. Dokonaj oceny organoleptycznej masła w oparciu o 100 punktową skalę przedstawioną w załączonej tabeli:
    1. każdą z badanych cech masła opisz w tabeli (rubryka: wyszczególnienie) przydzielając odpowiednią ilość punktów;
    2. zakwalifikuj masło do odpowiedniej klasy jakości;
    3. uzasadnij kwalifikację;
  1. Porównaj klasę jakości badanego masła z podaną na jego opakowaniu.
  2. Odpowiedz:
    1. w jaki sposób zostało przeprowadzone badanie każdej cechy?
    2. jakie zmysły były wykorzystywane przy badaniu?

Grupa II

  1. Dokonaj oceny organoleptycznej sera podpuszczkowego metodą punktową według wskazań podanych w załączonej tabeli:
    1. każdą z badanych cech sera opisz w tabeli (rubryka: wyszczególnienie) przydzielając odpowiednią ilość punktów;
    2. zakwalifikuj ser do odpowiedniej klasy jakości;
    3. uzasadnij kwalifikację;
  1. Porównaj klasę jakości badanego sera z podaną na jego etykiecie.
  2. Odpowiedz:
    1. w jaki sposób zostało przeprowadzone badanie każdej cechy?
    2. jakie zmysły były wykorzystywane przy badaniu?

Grupa III

  1. Dokonaj oceny organoleptycznej karmelków i drażetek w oparciu o opis zawarty w załączonej tabeli:
    1. każdą z badanych cech opisz w tabeli;
    2. podaj wynik badania organoleptycznego;
  1. Sprawdź na opakowaniach informacje dotyczące jakości.
  2. Odpowiedz:
    1. w jaki sposób zostało przeprowadzone badanie każdej cechy?
    2. jakie zmysły były wykorzystywane przy badaniu?

Grupa IV

  1. Dokonaj oceny organoleptycznej kiełbasy zwyczajnej w oparciu o załączony wyciąg z normy jakościowej:
    1. każdą z badanych cech opisz w tabeli;
  1. Podaj wynik badania wraz uzasadnieniem.
  2. Odpowiedz:
    1. w jaki sposób zostało przeprowadzone badanie?
    2. jakie zmysły zostały wykorzystane do badania?

Grupa V

  1. Przeprowadź badanie zawartości tłuszczu w czterech serach.
  2. Opisz sposób wykonania ćwiczenia.
  3. Podaj wyniki obserwacji.
  4. Porównaj wyniki z % zawartością tłuszczu podaną na etykietach serów.
  5. Wyciągnij wnioski z przeprowadzonego doświadczenia.
  6. Odpowiedz na pytanie: Do jakiej grupy metod badania jakości zaliczysz wykonane badanie?

Uzupełnij poniższy tekst

Dowodem na dokonaną kontrolę jakości są ......................................................... i ............................................... Badania jakości towarów dokonuje się metodami .......................................... i ................................... Badaniu poddaje się próbki, które pobiera się stosując metodę ............................ lub metodę ............................ Próbkę poddawaną badaniu nazywamy próbką ........................ Do organoleptycznych metod badania jakości towarów zalicza się: metodę ................................ i metodę ............................. Zapach produktu bada się za pomocą ...................., dzięki któremu określić można ..................... i ...................zapachu. Za pomocą dotyku bada się takie cechy, jak: ......................., ........................, ......................., ............................. Degustacja, to badanie za pomocą zmysłu ....................... Wyróżnia się cztery podstawowe smaki: ..............................., ........................., ........................., ........................... Wzrok służy do określania takich cech, jak: ........................, ........................., ..........................., .......................... Jakość kryształów, brzmienie instrumentów muzycznych, pęknięcia naczyń porcelanowych i ceramicznych ocenia się za pomocą .......................... Większość wyrobów poddaje się kontroli ....................., ale towary stwarzające zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka poddane muszą być kontroli ..............................

Opracowanie: Adela Hiero

Zgłoś błąd    Wyświetleń: 5783


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.


BAROMETR


1 2 3 4 5 6  
Średnia ocena: 4



Ilość głosów: 1

Serwis internetowy, z którego korzystasz, używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności plików cookies.
Dowiedz się więcej.