Katalog

Adela Hiero
Zawodowe, Konspekty

Konspekt lekcji - Technologia i towaroznawstwo - Analiza treści wybranej normy - ćwiczenia.

- n +

Konspekt lekcji - Analiza treści wybranej normy - ćwiczenia
Konspekt lekcji

Technologia i towaroznawstwo - Analiza treści wybranej normy - ćwiczenia

Typ szkoły: Liceum Ekonomiczne
Zawód: technik ekonomista
Klasa: III
Numer programu nauczania: 2302/T-5,SP/MEN/1998.02.24
Czas trwania: 45 minut

Cele lekcji

  1. Wiadomości i umiejętności na wejściu:
    • Uczeń zna:
      • pojęcie normy;
      • podział norm;
      • budowę norm;
      • numeracje norm;
    • Uczeń umie:
    • odczytać oznaczenia występujące w normach;
    • wyjaśnić znaczenie oznaczeń;
  1. Wiadomości i umiejętności na wyjściu:
    • Uczeń umie:
      • wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce;
      • analizować treść norm;
      • określić rodzaj normy na podstawie dokonanej analizy treści;
      • opisywać budowę norm i wyjaśniać stosowane oznaczenia;
      • skuteczniej porozumiewać się w grupie;
      • uzgadniać stanowiska;
      • zapisać wypracowane przez grupę wnioski i uwagi.

Forma organizacji lekcji

Praca w grupach.

Metoda nauczania

Praktyczna.

Technika pracy

Ćwiczenia przedmiotowe.

Środki dydakyczne

  • normy (dla każdej grupy inna: ISO - PN, PN, BN, ZN);
  • zeszyty przedmiotowe;
  • podręcznik "Ogólne wiadomości z towaroznawstwa" - H. Rawdanowicz;
  • "Polecenie" - zadania do wykonania;
  • przybory szkolne.

Plan lekcji

  1. Wprowadzenie do zajęć, wyjaśnienie zasad pracy i przebiegu ćwiczeń - 10 minut;
  2. Praca w grupach - wykonywanie ćwiczeń - 20 minut;
  3. Prezentacja efektów pracy grupowej - 10 minut;
  4. Podsumowanie pracy i ocena - 5 minut.

Przebieg lekcji

Ad. 1. Wprowadzenie do zajęć, wyjaśnienie zasad pracy i przebiegu ćwiczeń

  • sprawdzenie obecności;
  • nawiązanie do poprzednich lekcji;
  • podanie i zapisanie tematu w zeszytach;
  • omówienie "Polecenia" - zakresu i zasad pracy uczniów;
  • podział na grupy i wybór lidera grupy.

Ad. 2. Praca w grupach - wykonywanie ćwiczeń

  • uczniowie wypisują części składowe normy;
  • wypisują podstawowe oznaczenia występujące na załączonej do "Polecenia" normie i podają ich znaczenie;
  • określają rodzaj normy ze względu na zasięg obejmowania;
  • analizują treść normy;
  • kwalifikują normę do odpowiedniej grupy biorąc pod uwagę jej treść;
  • uzasadniają przyjętą kwalifikację.

Ad. 3. Prezentacja efektów pracy grupowej

  • lider każdej grupy przedstawia wyniki pracy grupy;
  • części składowe normy;
  • podstawowe oznaczenia i ich znaczenie;
  • rodzaj normy i uzasadnienie dokonanej kwalifikacji.

Ad. 4. Podsumowanie pracy i ocena

  • korekta wypowiedzi uczniów przez nauczyciela;
  • wskazanie dobrych i słabych stron w wypowiedzi;
  • wypracowanie wspólnych wniosków;
  • ocena pracy grup;
  • zadanie pracy domowej - przypomnienie wiadomości do lekcji powtórzeniowej na temat podstawowych pojęć, klasyfikacji, norm.

Polecenie

  1. Przedstaw w punktach części składowe załączonej normy.
  2. Wypisz podstawowe oznaczenia występujące w normie i wyjaśnij ich znaczenie.
  3. Określ rodzaj normy ze względu na zasięg obejmowania.
  4. Przeanalizuj treść normy, zakwalifikuj ją do odpowiedniej grupy norm według kryterium treści - uzasadnij kwalifikację.

Opracowanie: Adela Hiero

Wyświetleń: 3237


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.