Awans Informacje Forum Dla nauczyciela Dla ucznia Korepetycje Sklep
  [ Zaloguj się ]   [ Załóż konto ]
  Najczęściej szukane
Konspekty
Programy nauczania
Plany rozwoju zawodowego
Scenariusze
Sprawdziany i testy
  Media
Przegląd Prasy
Patronat
Medialny
Po godzinach
  Slowka.pl
Słówka na email
Język angielski
Język niemiecki
Język francuski
Język włoski
Język hiszpański
Język norweski
Język japoński
Język rosyjski
Gramatyka
Rozmówki

Alicja Foksińska
Plastyka, Artykuły

Wykorzystanie masy solnej na lekcjach plastyki

- n +

Masa solna na lekcjach plastyki

W swojej długoletniej pracy jako nauczyciel plastyki co roku wykorzystuję masę solną do wykonywania reliefów, płaskorzeźb, rzeźb i przedmiotów użytkowych. Wprowadza to ogromne zamieszanie w klasie, wszędzie jest mąka, lepiące się stoliki, porozkładane prace do suszenia, lecz to wszystko jest mało ważne gdy prace są gotowe. Efekty są imponujące! Sam proces tworzenia jest bardzo absorbujący, trzeba odpowiednio wyrobić masę, zwrócić uwagę na konsystencję, gładkość i wykonać projekt. Można posługiwać się przy tym narzędziami typu wałek do ciasta, nożyk, patyczki do szaszłyków, grzebień, nożyczki, maszynka do makaronu itp. Ciekawe efekty daje barwienie ciasta kakao, kawą, herbatą, ziołami lub po prostu farbami wodnymi. Uczniowie uwielbiają lepienie z masy solnej, sprawia im to wiele radości a efekty ogromną satysfakcję.

Historia masy solnej

Sporządzanie z ciasta (mąka, sól, woda) przedmiotów o charakterze religijnym czy ludowym jest stare jak świat

Już starożytni Egipcjanie, Grecy i Rzymianie składali w ten sposób hołd swoim bóstwom. Kiedy w XIX wieku choinka stała się nieodłącznym elementem obchodów świąt Bożego Narodzenia, ubodzy ludzie ozdabiali ją zabawkami z ciasta chlebowego. Dla ochrony przed myszami i innymi szkodnikami dodawano do ciasta znaczne ilości soli. W ten sposób powstała właśnie masa solna.
(na podstawie Isolde Kiskalt - "Masa solna")

Jak zrobić masę solną
Jest wiele przepisów na masę. Różnią się one między sobą przede wszystkim składnikami i ich proporcjami. Niektórzy uważają, że konieczny jest dodatek kleju do tapet, inni zaś dodają olej jadalny lub glicerynę.

Mój wypróbowany przepis to:
* 2 szklanki mąki
* 1 szklanka soli
* ok. 1 szklanka wody
* 1 łyżeczka oleju
wszystko zagnieść, otrzymana masa musi być plastyczna, nie lepić się do rąk.

Po ulepieniu pracę należy zostawić do wyschnięcia (na tydzień), na następnej lekcji przystąpić do malowania. Jeśli warunki na to pozwalają masę można wypiekać w piekarniku (ok. ½ godz. w temp.125 stopni Celsjusza).

Wszystkie prace po wysuszeniu malujemy np. akwarelą i po wyschnięciu farby lakierujemy. Przedmioty wykonane z masy kolorowej tylko lakierujemy.

Propozycje tematów z wykorzystaniem masy solnej:
* Dekoracje wielkanocne
- zajączek wielkanocny -płaskorzeźba
- koszyczek do jajek
- baranek - rzeźba
* Dekoracje na Boże Narodzenie
- aniołek - płaskorzeźba
- szopka - relief
- Święty Mikołaj- figurka na stelażu lub szklanej butelce
- ozdoby choinkowe- można wykorzystać foremki
* Przedmioty użytkowe
- biżuteria- broszka, korale, wisiorek
- pojemniki na drobiazgi
- ozdobne obrazki, kwiatki na patyczkach od szaszłyków itp.

Scenariusz zajęć

Temat: "Aniołek, Mikołaj, choinka..." - element dekoracyjny z masy solnej. (rzeźba płaskorzeźba, relief).

Cele lekcji:

- cel główny:
* uczeń umie wykonać dowolny element dekoracyjny związany z Świętami Bożego Narodzenia w formie płaskorzeźby, reliefu lub rzeźby wykorzystując do tego masę solną

- cele szczegółowe:
* umiejętne stosowanie symboliki świąt Bożego Narodzenia
* umiejętne posługiwanie się techniką (masa solna)
* rozwijanie umiejętności pełnego realizowania własnych pomysłów
* tworzenie rzeczy nowych, niebanalnych, ciekawych
* rozwijanie wrażliwości estetycznej
* swobodne wypowiadanie się na temat własnej pracy

Metody i formy pracy:
* praca indywidualna
* pogadanka, pokaz

Środki:
* masa solna (mąka, sól, woda), ściereczki, podkładki, plastikowy nożyk, mała szklana butelka

Czas trwania:

* 2 godz. lekcyjne

Tok lekcji:
1. Czynności organizacyjno- porządkowe.
2. Zapoznanie z tematem lekcji.
3. Symbolika i estetyka świąt.
4. Przypomnienie cech rzeźby, płaskorzeźby i reliefu
5. Omówienie sposobu wykonania zadania
6. Samodzielna praca uczniów, pomoc w czasie napotkanych trudności technicznych.
7. Omówienie prac.
8. Pozostawienie prac do wyschnięcia
9. Malowanie, szlifowanie krawędzi(w razie konieczności), lakierowanie, umocowanie zawieszek.
10. Wystawa prac.

Opracowanie: Alicja Foksińska

Zgłoś błąd    Wyświetleń: 6229
 
   Komentarze
  • monika, 2005-04-18

    ta strona uratowała mi zycie i pomogła zrobic projekt czajnika na
    plastyke poprostu wielkie dzieki !!!!!!!!!!!!!!!!

  • monisia, 2011-03-22

    dzięx dzięki tej stronie mogłam zrobić troche projektu na techne o
    masie solnej



  • Dodaj komentarz
      Barometr
    1 2 3 4 5 6  
    Średnia ocena: 6



    Ilość głosów: 1
      Publikacje

    Nowe zasady publikacji
    Szukaj autora i tytuł
    Ostatnio dodane materiały
    Ranking publikacji 
    Najczęściej zadawane pytania
      Twoje konto
    Zaloguj się
    Załóż konto
    Zapomniałem hasła
      Forum
    Nauczyciel - awans zawodowy
    Matura
    Korepetycje
    Ogłoszenia - kupię, sprzedam, oddam


    O Profesorze - Napisz do Nas - Reklama - Polityka prywatności - Najczęściej zadawane pytania - Zgłoś błąd

    2000-2014