Katalog

Anita Krysiak
Geografia, Konspekty

Wyżyny Polski - konspekt lekcji geografii

- n +

Dlaczego Wyżyna Krakowsko - Częstochowska jest krainą białych skał?

Konspekt lekcji geografii w klasie III gimnazjum

Dział programu: Krajobrazy wyżyn

Zakres treści:
1. Krajobraz Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej zbudowanej ze skał wapiennych.
2. Zjawiska krasowe i formy rzeźby krasowej.
3. Zróżnicowanie roślinności na wyżynie.
4. Ochrona przyrody.

Cele:

Wiadomości:
- Wymienia formy rzeźby krasowej, np. jaskinie, skałki wapienne, stalaktyty itd.
- Wymienia nazwy charakterystycznych roślin.
- Wymienia różne formy ochrony przyrody.

Umiejętności:
- Odnajduje na mapie: Ojców, Prądnik, Maczugę Herkulesa, Igłę Deotymy.
- Wskazuje na mapie Wyżynę Krakowsko - Częstochowską.
- Wyjaśnia proces powstawania form krasowych.
- Rozpoznaje skałę wapienną.
- Dostrzegam na rysunku podstawowe formy rzeźby krasowej.
- Rozpoznaje charakterystyczną roślinności wyżyny.
- Porównuje krajobraz Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej z Wyżyną Śląską.

Postawy:
- Objaśnia konieczność ochrony przyrody.
- Rozwija samodzielne myślenie.
- Jest świadom znaczenia bogactwa naturalnego i kulturowego Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej.

Metody:
- Pokaz, praca z podręcznikiem.

Formy pracy:
- Grupowa, indywidualna.

Środki dydaktyczne:
- Mapa Polski, atlas, okaz skały wapiennej, zdjęcia, podręcznik.

Tok lekcji:

Faza wprowadzająca:
1. Sprawy organizacyjno - porządkowe.
2. Wprowadzenie do tematu poprzez wyświetlenie filmu pt. "Jura Krakowsko - Częstochowska"

Faza wypowiedzi:
1. Określenie położenia geograficznego Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej.
2. Pokazanie uczniom okazu skały wapiennej, z której zbudowana jest wyżyna.
3. Podział klasy na grupy i przydzielanie zadań, rozdanie materiałów
(zdjęcia, albumy, rysunki)
4. Uczniowie w grupach opracowują podane przez nauczyciela zagadnienia, które są wypisane na tablicy.
Grupa 1: Na czym polegają zjawiska krasowe?
Grupa 2: Wymień formy rzeźby krasowej.
Grupa 3: Opisz dolinę wapienną na przykładzie Doliny Prądnika w okolicach Ojcowa.
Grupa 4: Opisz roślinność Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej.
Grupa 5: W jaki sposób chroni się piękny krajobraz i rzadką roślinność wyżyny?

Fala podsumowująca:
1. Prezentacja zespołów.
Przedstawiciele poszczególnych grup prezentują i omawiają swoje zagadnienia, jednocześnie uzupełniają tabelę podsumowującą, która jest narysowana na tablicy.
2. Wspólne uzupełnianie tabeli.
Krajobraz Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej
Rodzaj skał Wapienne, w których zachodzą zjawiska krasowe
Formy rzeźby krasowej Skałki wapienne, doliny wapienne, leje, kominy, jaskinie i formy naciekowe w nich, korytarze
Charakterystyczna roślinność Chaber miękkowłosy, ostnica Jana, wiśnia karłowata, brzoza ojcowska, paproć języcznik zwyczajny, buczyna karpacka, łąki rajgrasowe, murawy stepowe i naskalne, rojniki i rozchodniki
Formy ochrony przyrody Ojcowski Park Narodowy, Jurajski Park Krajobrazowy i liczne rezerwaty przyrody
3. Ocena pracy uczniów.
4. Praca domowa:
- wymyśl hasła zachęcające do odwiedzenia Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej.
- Zadanie dla chętnych: opracuj trasę wycieczki po Wyżynie Krakowsko - Częstochowskiej.
 

Opracowanie: Anita Krysiak

Wyświetleń: 5607


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.