Katalog

Teresa Lewandowska
Zajęcia zintegrowane, Sprawozdania

Sprawozdanie z przedstawienia "Są takie święta" Święta Wielkanocne - 7 kwietnia 2004 r.

- n +

Sprawozdanie z przedstawienia "Są takie święta" - Święta Wielkanocne - 7 kwietnia 2004 r

Uroczystość z okazji Świąt Wielkanocnych odbyła się w auli Szkoły Podstawowej nr 1 w Rzepinie. Aula na ten moment była odświętnie udekorowana przez dzieci z klasy II b i III c. W centralnym miejscu stał przystrojony stół wielkanocny, a na nim: koszyczek z jajkami, baby wielkanocne, mazurki (upieczone przez mamy uczniów), baranek i doniczka z zielonym owsem. Wokół rozwieszono ilustracje symbolizujące święta: pisanki, palmy wielkanocne, koguciki oraz gaiki zielone.

Przedstawienie z okazji Świąt Wielkanocnych "Są takie święta" przegotowały dzieci z klasy drugiej i trzeciej pod kierunkiem pani Teresy Lewandowskiej i pani Małgorzaty Nester.

Celem przedstawienia było przybliżenie zwyczajów i tradycji wielkanocnych.

Dzieci występowały aż trzy razy: - Na pierwszy występ zostały zaproszone przedszkolaki z Przedszkola nr 2 i 3.
- Drugi występ był dla całej braci uczniowskiej z nauczania zintegrowanego z naszej szkoły, na który zaproszona była również pani dyrektor G. Goj, pani wice dyrektor M. Dąbrowska i ks. S. Wencel.
- Trzecie przedstawienie odbyło się dla rodziców dzieci, które to przedstawienie przygotowały.

Mali aktorzy ubrani odświętnie, a niektórzy w stroje ludowe, zaprezentowali przygotowane i wyćwiczone dużo wcześniej wiersze i piosenki związane ze Świętami Wielkiejnocy. Przybliżyli również publiczności tradycje i zwyczaje związane z tymi świętami. Była okazja dowiedzieć się że:
- Święta Wielkanocne to najstarsze i największe nasze święta.
- Kiedyś przed świętami dziewczęta obchodziły wszystkie domy z zielonym gaikiem, śpiewały wchodząc do chat i prosiły o datki.
- Zwyczaj malowania jajek na Wielkanoc wywodzi się ze starych tradycji. Zdobieniem jajek zajmowały się tylko kobiety. Robiły pisanki, rysowanki, wydrapywanki lub oklejanki.
- Dawniej wypiekano baby łokciowe - na łokieć wysokie, a przy tym w chatach zamykano drzwi, uszczelniano okna, a nawet wkładano ciasto pod pierzynę.
- W czasie uroczystego śniadania wielkanocnego dzielimy się święconym jajkiem, co ma zapewnić zdrowie i pomyślność całej rodzinie.

Piękny występ dzieci był wzbogacony odpowiednim podkładem muzycznym, a na zakończenie jak stary obyczaj każe, dyngusiarze pokropili wszystkich wodą.

Miłym, dla wszystkich, akcentem końcowym była degustacja jajek i przepysznych bab wielkanocnych, upieczonych przez mamy naszych aktorów.

Dzieci za interesujący i arcyciekawy występ dostały cukierki i podziękowania od pani dyrektor szkoły, od pań z nauczania zintegrowanego oraz pań z przedszkola.
 

Opracowanie: mgr Teresa Lewandowska
nauczycielka kształcenia zintegrowanego
i historii w Szkole Podstawowej nr 1
w Rzepinie ul Wojska Polskiego 28

Wyświetleń: 6111


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.