Katalog

Agnieszka Pawłowska, Wioleta Pilecka, Aleksandra Bąk
Zajęcia zintegrowane, Scenariusze

Jesteśmy przewodnikami po naszym mieście

- n +

Jesteśmy przewodnikami po naszym mieście

Dnia 2004-05-10 odbyły się w Szkole Podstawowej nr 1 zajęcia integracyjne z uczniami klasy Ib z Czarnkowa oraz IIa i IIIa z Boruszyna (Oddział Zamiejscowy w Krosinie).

To już kolejne spotkanie uczniów obu szkół oraz kontynuacja współpracy nauczycieli A. Pawłowskiej i A. Bąk ze szkoły w Boruszynie oraz W. Pileckiej ze S.P. nr 1 w Czarnkowie.

Zajęcia zintegrowane pod hasłem: "Jesteśmy przewodnikami po naszym mieście" dały możliwość wyposażenia młodych ludzi w bagaż doświadczeń związanych z historią, położeniem oraz dziedzictwem kulturowym miasta Czarnkowa. Bezpośrednie zetknięcie z przedmiotem poznania (zwiedzanie Urzędu Miasta, spacer ulicami miasta) zapewniło pełną koncentrację podczas wspólnych zajęć w szkole, gdzie pierwszoklasiści przedstawili starszym kolegom przygotowane i zebrane wcześniej informacje. Przeżycia wywołane kontaktem z rzeczywistością wywołały dużą aktywność werbalną, której efektem była spontaniczna wymiana doświadczeń wśród dzieci.

Spotkanie ukoronował poczęstunek przygotowany przez wspaniałych rodziców uczniów klasy Ib, bez pomocy, których trudno wyobrazić sobie realizację takiego przedsięwzięcia.

Wycieczka oraz spotkanie obu szkół było potężnym źródłem wrażeń i spostrzeżeń, wymiany doświadczeń oraz dostarczyło wszystkim wielu wzorców właściwego postępowania, dało możliwość kształtowania więzi koleżeńskich oraz społecznych.

Na zakończenie spotkania uściski rąk nowych kolegów, pamiątkowe zdjęcie oraz wymiana pamiątek.

Do zobaczenia na letnim pikniku w Krosinie!!!

Zajęcia integracyjne: Jesteśmy przewodnikami po naszej miejscowości.

Uczestnicy zajęć:
- Uczniowie klasy Ib ze Szkoły Podstawowej nr 1
- Uczniowie klas: IIa oraz IIIa ze Szkoły Podstawowej w Boruszynie (Oddział zamiejscowy w Krosinie)

Cele:
Uczeń potrafi powiedzieć kilka zdań o swojej miejscowości
Zna ważniejsze obiekty, zabytki, urzędy.
Wymienia cechy charakterystyczne krajobrazu
Wie, ze nazwy miast piszemy wielką litera
Potrafi samodzielnie uzupełnić kartę pracy na w oparciu o wycieczkę, informacje przekazane przez uczniów, ilustracje oraz plakaty.
Przedstawia realne obrazy środkami plastycznymi
Kulturalnie spożywa posiłek
Jest gościnny w stosunku do przyjezdnych kolegów

Metody
Pokaz, obserwacja, rozmowa, ćwiczenia praktyczne, aktywizujące, wycieczka, metoda projektów.

Formy pracy:
Praca indywidualna i zbiorowa jednolita i zróżnicowana

Środki dydaktyczne
Plakaty o Czarnkowie (Czarnków nocą, Moje miasto, Podróż do przeszłości)
Karty pracy,
Mapa Czarnkowa
Herb Czarnkowa

Przebieg zajęć:
1. Powitanie Uczniów z Krosina na boisku Szkoły Podstawowej nr 1
2. Spacer po mieście:
- Charakterystyczne cechy zabudowy miasta
- Zwiedzanie Urzędu Miasta
- Miejsce zabaw i wypoczynku - park im. Staszica (po obiedzie)
3. Śniadanie w Szkole Podstawowej nr 1 przygotowane przez rodziców uczniów klasy Ib.
4. Zwiedzanie szkoły.
5. Zajęcia integracyjne "Czarnków - moje miasto".
- Prezentacja informacji o mieście przez gospodarzy (uczniów klasy pierwszej) w oparciu o plakaty, zdjęcia oraz przygotowane wcześniej teksty
- Rozmowa na temat wycieczki.
- Uzupełnianie kart pracy
- Zajęcia plastyczne
- Wymiana pamiątek.
- Obiad w stołówce.
6. Pożegnanie.


Czarnków w pigułce.
Uczniowie klasy Ib przedstawiają, informacje o mieście uczniom z Krosina.

D 1
W północno-zachodnim rejonie Polski rozciąga się kraina wzgórz i wzniesień, którą przecina rzeka Noteć. W pradolinie Noteci, na skraju Puszczy Noteckiej, w pobliżu pięknych jezior znajduje się jeden z najpiękniejszych zakątków Wielkopolski tzw. "Szwajcaria Czarnkowska".

D 2
Stolicą regionu jest Czarnków leżący na skraju Kotliny Gorzowskiej i Wysoczyzny Chodzieskiej. Miasto jest malowniczo wpisane wąskim pasem między Noteć a strome krawędzie doliny. Czarnków to małe, trzynastotysięczne miasteczko położone w północnej części Wielkopolski Usytuowane na zboczach wzgórz morenowych, nad rzeką Notecią, oraz na skraju Puszczy Noteckiej - jednej z najczystszych i najatrakcyjniejszych puszcz Polski - jest prawdziwą enklawą ciszy i spokoju.

D 3
Czarnków to miasto z ponad 800-tetnią historią To właśnie z naszego miasta pochodzi kronikarz Janko z Czarnkowa, to właśnie w Czarnkowie swoją młodość spędził malarz i bojownik Gwardii Ludowej Franciszek Bartoszek.

D 4
Idąc na wschód od Pl. Powstańców Wielkopolskich wchodzimy na szczyt Góry Krzyżowej, nazwa której pochodzi, według legendy, od krzyża postawionego tutaj przez Bolesława Krzywoustego. Wierzchołek porasta grupa sosen czarnych. Z odkrytego wzniesienia Góry Krzyżowej roztacza się, wspaniała panorama miasta i północnej krawędzi doliny Noteci.

D 5
Częściowo na stokach wzgórz rozciąga się Park Miejski im. St. Staszica z unikatowymi na nizinach urządzeniami sportowymi. Naturalna skocznia narciarska "Pod Grzybkiem", której tor zjazdowy ma dł.50 m. Nieco dalej, w głębi parku położony jest tor saneczkowy "Śniegowej Baśni" długości 400 m. Ze szczytu skoczni roztacza się także widok na dolinę Noteci, podobny do widoku z Góry Krzyżowej.

D 6
Dzisiaj Czarnków to raj dla miłośników dalekich wędrówek, spacerów po zdrowych, pięknych, niekończących się lasach, oraz miłośników sportów zimowych, których uprawianie możliwe jest właśnie dzięki charakterystycznemu położeniu miasta. Czyste powietrze oraz ekologicznie czyste tereny wokół miasta, to wymarzone miejsce na odpoczynek po długich, meczących tygodniach pracy.

D 7
Charakterystyczne położenie miasta umożliwia m.in. uprawianie takich dyscyplin sportowych, jak jazda na nartach, czy też kolarstwo górskie Z drugiej zaś strony miasta - idealne warunki dla wielbicieli wody. W mieście, bowiem znajduje się basen, niestety jeszcze nie kryty. Obok korty tenisowe oraz boisko do gry w piłkę nożną.

D 8
Okolice Czarnkowa to jednak przede wszystkim rozległe lasy Puszcza Notecka, na której skraju leży nasze miasto, to prawdziwy raj dla zbieraczy grzybów. Miejsca noclegowe, pola namiotowe czy też parkingi leśne umożliwiają dłuższy pobyt i dalekie wyprawy po lasach Puszczy. Specjalnie dla młodszych gości zorganizowano tutaj leśną ścieżkę dydaktyczną. Przy kilkukilometrowej trasie przyjrzeć się można między innymi kolejnym etapom rozwoju lasu, urządzeniom do karmienia leśnej zwierzyny, a przede wszystkim podziwiać piękno wokół czarnkowskich lasów i pooddychać świeżym powietrzem.

D 9
Jednak Czarnków to nie tytko lasy. Oddalone o 7 kilometrów od miasta jezioro to idealne miejsce dla miłośników wędkowania. Również liczne, mniejsze jeziorka rozrzucone po całej Puszczy to prawdziwa okazja do złowienia taaaaakiej ryby. Obok większości jezior znajdują się również zorganizowane plaże i kąpieliska.

Opracowanie: Agnieszka Pawłowska - Szkoła Podstawowa w Boruszynie Wioleta Pilecka - Szkoła Podstawowa nr 1 w Czarnkowie Aleksandra Bąk - Szkoła Podstawowa w Boruszynie

Wyświetleń: 839


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.