Katalog

Ewa Dębowska
Technika, Scenariusze

Utrwalenie wiadomości o rzutowaniu prostokątnym

- n +

Utrwalenie wiadomości o rzutowaniu prostokątnym

SCENARIUSZ LEKCJI TECHNIKI Z WYKORZYSTANIEM KOMPUTERA

Typ szkoły: gimnazjum
Poziom: pierwszy rok nauczania przedmiotu
Czas trwania lekcji: dwie godziny lekcyjne

Cele ogólne:
- doskonalenie samodzielnej pracy komputerem
- utrwalenie zasad rzutowania prostokątnego
- ćwiczenie rysowania elementów rzutach prostokątnych
- doskonalenie techniki rysowania
- zrozumienie, że poprawność wykonania rysunku jest gwarantem jakości wyrobu
- uświadomienie roli rysunku w technice

Uczeń wie (potrafi):
- co to jest rzut prostokątny
- w jaki sposób powstają rzuty
- jakie są zasady rysowania w trzech rzutach
- jak prawidłowo ustawić element w układzie trzech rzutni
- jak dobrać optymalną liczbę rzutów
- jak należy posługiwać się sprzętem komputerowym
- jak wyszukiwać i korzystać z informacji w Internecie
- rozwiązać zadanie rysunkowe z zakresu rzutowania prostokątnego
- o konieczności stosowania podczas rysowania odpowiednich grubości linii rysunkowych
- jak zachować na rysunkach dokładność i estetykę wykonania

Metody:
- pogadanka
- dyskusja
- praca z komputerem (Internet)
- zajęcia praktyczne (rozwiązywanie ćwiczeń rysunkowych)

Forma:
- praca grupach
- praca indywidualna

Środki dydaktyczne:
- plansze
- komputery
- kserokopie ćwiczeń rysunkowych
- formatki rysunkowe
- przybory do rysowania

Przebieg lekcji:
I. Czynności organizacyjne.
II. Praca z komputerem.
III. Ćwiczenia rysunkowe z zakresu rzutowania prostokątnego.
IV. Podsumowanie.

I. Czynności organizacyjne:
1. Podanie tematu lekcji.
2. Przedstawienie celów lekcji:
- wykorzystanie programu komputerowego w Internecie do utrwalenia wiadomości
- wykorzystanie wiadomości i umiejętności do rozwiązywania ćwiczeń rysunkowych
3. Krótkie przypomnienie wiadomości z poprzednich lekcji:
- co to jest rzut prostokątny?
- który z rzutów i dlaczego nazywamy rzutem głównym?
- o czym mówi nam zasada wyboru optymalnej liczby rzutów?
- jak prawidłowo ustawić element do rzutowania w układzie rzutni?

II. Praca z komputerem:
1. Uruchomienie komputerów.
2. Podanie adresu strony internetowej: http://www.cen.bialystok.pl/mat_dyd/technika/rzuty/scenarius.html
3. Wyjaśnienie jak należy obsługiwać rzuty prostokątne.
4. Praca uczniów grupach z komputerem - powtórzenie i utrwalenie wiadomości o rzutowaniu prostokątnym.
5. Rozwiązywanie testów zawartych w programie (samoocena uczniów).
6. Zakończenie pracy z komputerem (zamknięcie programu, systemu).
7. Wnioski i uwagi uczniów.
8. Sporządzenie krótkiej notatki w zeszycie.

III. Ćwiczenia rysunkowe zakresu rzutowania prostokątnego:
1. Rozdanie kserówek zadań rysunkowych - indywidualna praca ucznia.
2. Omówienie treści i sposobu rozwiązania zadań nr 1 i nr 2.
Nr 1;
Na podstawie rzutu aksonometrycznego elementu narysuj jego rzut prostokątny.
Nr 2.
- Na podstawie dwóch rzutów narysuj brakujący rzut elementu
3. Zwrócenie uwagi uczniów na:
- poprawne rysowanie elementów
- prawidłowe rozmieszczenie rysunku na formatce rysunkowej
- poprawne stosowanie rodzajów i grubości linii
- stosowanie zasady estetyki przy wykonywaniu rysunku
- staranność opisu tabelki pismem technicznym

IV. Podsumowanie:
1. Sprawdzenie wykonanych ćwiczeń rysunkowych.
2. Omówienie błędów popełnionych przy rozwiązywaniu i rysowaniu.
3. Zapowiedź sprawdzianu z zakresu rzutowania prostokątnego.

Bibliografia:
a) http://www.cen.bialystok.pl/mat_dyd/technika/rzuty/scenarius.html
b) Aleksander Gutowski: "Zadania z rysunku technicznego".
 

Opracowanie: Ewa Dębowska

Wyświetleń: 6539


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.