Katalog

Ewa Hofman
Uroczystości, Scenariusze

Tradycje i zwyczaje Bożego Narodzenia - scenariusz programu artystycznego

- n +

Scenariusz - "Tradycje i zwyczaje Bożego Narodzenia"

Jestem nauczycielką kształcenia zintegrowanego. Pracuję w prywatnej szkole podstawowej w Łodzi. Chciałabym zaprezentować scenariusz programu artystycznego o tematyce związanej ze świętami Bożego Narodzenia. Zdaję sobie sprawę jak trudno jest rok w rok zaskakiwać nowymi pomysłami rodziców naszych uczniów, zgromadzonych na szkolnych spotkaniach wigilijnych. Dlatego też myślę, że każda nowa propozycja będzie dużą pomocą dla nauczycieli uczących dzieci z klas młodszych.

W scenariuszu tym wykorzystałam znane piosenki i wiersze o tematyce świątecznej i zimowej.

Piosenka pt.: "Czas kolędowania"

Tradycje, obrzędy zwyczaje... Jakże do nich nie powracać w czas Bożego Narodzenia? W tradycji chrześcijańskiej Boże Narodzenie to najważniejsze święto roku, obchodzone na całym świecie. To właśnie z historii o narodzinach Dzieciątka wywodzą się różnorodne zwyczaje - o których opowiedzą nam dzieci z kl. I, II, III.

I. ADWENT
To okres przygotowań do Bożego Narodzenia, to czas refleksji, postu, oczekiwania i modlitwy. Poranna msza zwana roratą rozpoczyna każdy powszedni dzień. Zielony wianuszek z czterema świeczkami symbolizuje oczekiwanie na światło: w każdą niedzielę zapala się kolejną świeczkę, aż do świąt.

* wybrany uczeń zapala wszystkie 4 świeczki na zielonym wianuszku

II. PODŁAŹNICZKA
W naszych domach już od dawna trwają przygotowania do świąt. Dawniej do przystajania izb służyły podłaźniczki. Podłaźniczkę czyli gałąź jodłową lub świerkową zawieszano pod sufitem. W niektórych okolicach nad stołem wigilijnym wieszano rozwidlony wierzchołek świerka lub słomiane tarcze. Niemal wszystkie ozdoby powieszone na niej nadawały się do jedzenia. Czerwone jabłuszka, pierniczki, kukiełki z ciasta, cukierki i orzechy owinięte w papierki rzadko kiedy dotrwały do Trzech Króli, gdy to podłaźniczkę rozbierano.

III. CHOINKA
Przywędrowała do Polski z Niemiec ok. 200 lat temu. Przystrojone błyskotkami drzewko bożonarodzeniowe pojawiło się w mieszczańskich domach, a pod strzechy trafiło znacznie później, wypierając rodzime podłaźniczki.
Piosenka pt.: "Choinko zielona, pachnąca jak las..."
Wiersz pt.: "Choinka w lesie"


IV. MIKOŁAJ
W Wigilię lub rano w dzień Bożego Narodzenia pod choinką układa się podarunki Mają one upamiętniać dary, jakie Trzej Królowie złożyli małemu Jezusowi. Odbiorcami świątecznych prezentów są dzieci. Wierzą one w bajkową postać, która przybywa z nieba na ziemię by rozdawać podarunki tym, którzy na nie zasłużyli. W Ameryce jest to Father Christmas, we Francji Papa Noel, w Niemczech Christkind, w Rosji Dziadek Mróz, a w Polsce?.......MIKOŁAJ!!!

Piosenka pt.: "Dziadzio Mikołaj"
Piosenka pt.: "Przyjedź do nas Mikołaju"


* Na salę wchodzi postać Mikołaja i rozdaje dzieciom np. cukierki, prezenty...

V. ZIMOWA SANNA
Nasz Kochany Mikołaj podróżuje saniami na płozach. Do takiej podróży bardzo potrzebny jest śnieg. A co zrobić kiedy śniegu brakuje, kiedy są kłopoty ze śniegiem? I na to znalazła się rada. Jest w niebie pewna fabryka śniegu. Oto co dzieje się w niej przed świętami...

Inscenizacja pt.: "Kłopoty ze śniegiem"
Piosenka pt.: "Zima"


VI. WIGILIA. OPŁATEK.
Kiedy wigilijne potrawy są już gotowe, choinka ozdobiona, prezenty pod choinką, a na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka - dopiero teraz cała rodzina może zasiąść do odświętnie nakrytego stołu. Dzień wigilijny nazywano Wilią, a uroczystą kolację Wieczerzą, Postnikiem lub Pośnikiem. Na stole przykrytym białym obrusem - garstka sianka owinięta serwetką, jedno puste miejsce dla samotnego wędrowca, jedno więcej nakrycie na stole. I te słowa wypowiadane przez głowę rodziny:

"Jak obyczaj każe stary,
wedle ojców naszych wiary,
pragnę złożyć wam życzenia
w dzień Bożego Narodzenia..."


Jest w naszym kraju obyczaj dzielenia się opłatkiem. Temu, kto się opłatkiem łamie, nie zabraknie chleba przez cały rok i, co więcej, będzie mógł tym chlebem podzielić się z innymi. Dzisiaj łamiemy się opłatkiem, składając życzenia, wybaczając urazy i zapominając żale. Taki zwyczaj zachował się już tylko w Polsce.

Kolęda np.: "Cicha noc..." - gra na dzwonkach kl. III

VII. SZOPKI. JASEŁKA.
Jest jeszcze jeden ważny element polskiego Bożego Narodzenia. To szopki. Stawiane na wzór stajenki, w której urodził się Jezus. Jedne ubogie, drewniane, inne bogate, istne miniaturowe cudeńka. Scena narodzin Syna Bożego w ubogiej stajence i hołd złożony Mu przez pasterzy i Trzech Króli - to główny obraz w tak zwanych Jasełkach. Oto jak to było naprawdę...

* "Jasełka" - Teatrzyk Szkolny
- śpiewanie kolęd

* Wiersz pt.: "Wigilia" - zaproszenie do stołu i wieczerzy wigilijnej.

- Składanie życzeń, łamanie się opłatkiem.
 

Opracowanie: EWA HOFMAN

Wyświetleń: 3008


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.