Katalog

Marzena Pacuła
Religia, Scenariusze

Pan przychodzi. Paruzja - scenariusz lekcji religii w gimnazjum

- n +

Pan przychodzi - Paruzja

MIEJSKIE GIMNAZJUM W DARŁOWIE SCENARIUSZ LEKCJI RELIGII - GIMNAZJUM

Cel dydaktyczny:
Wyjaśniamy uczniom pojęcie Paruzji. Ukazujemy na przykładzie roku liturgicznego, zbawienie ludzkości.

Cel wychowawczy:
Wychowujemy do tego, aby dzieci uczestniczyły w życiu liturgicznym Kościoła, należycie przygotowywały się do Świąt Wielkanocy, Bożego Narodzenia. By ich życie było przygotowaniem na niewiadomy czas spotkania z Panem.

I wprowadzenie:
Przez okres ośmiu lat pogłębiania wiedzy religijnej, wiele mogliście usłyszeć na temat zapowiedzi mesjańskich w historii Starego Testamentu i zrealizowania tych proroctw w osobie Jezusa Chrystusa w Nowym Testamencie. Mówiliśmy wielokrotnie o przymierzach jakie zawarł Pan Bóg ze swoim ludem. Ukazywaliśmy sobie historię zbawienia ludzkości w Chrystusie na podstawie roku kościelnego. Dziś nadszedł czas abyśmy skupili swoją uwagę na całkowitym wypełnieniu proroctw o Wielkim Dniu Pańskim, czyli Paruzji.

Pytanie dla uczniów:
Czy słyszeliście kiedykolwiek na lekcji religii słowo Paruzja? (rozmowa z uczniami)
- Wypowiedzi wasze są poprawne, jest to bowiem termin określający powtórne przyjście Chrystusa w Chwale przy Sądzie Ostatecznym.
- Zanotujmy teraz temat katechezy. (jeden z uczniów zapisuje temat spotkania na tablicy)
Jak zapewne większość z was zauważa, Bóg wzywa nas do czujności i gotowości na spotkanie z Panem.

Pytania dla uczniów:
1. Jak sądzicie, czy do tego możemy się przygotować?
2. W jaki sposób powinniśmy przygotować się na czas Paruzji?
3. Co to jest rok liturgiczny?

Większość z was twierdzi, że przypominając sobie historię zbawienia w roku liturgicznym (pokazujemy uczniom na rysunku podział roku liturgicznego jako przypomnienie) przygotowujemy się na przyjście Pana Jezusa. W czasie Adwentu i obecnego okresu w Kościele jakim jest Wielki Post nawracamy się, jednoczymy z Bogiem, uczęszczamy na nabożeństwa.

Pytanie dla uczniów:
1. Proszę wymienić mi nabożeństwa przygotowujące nas do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego?

Wasze wypowiedzi są słuszne. Abyście dokładnie zrozumieli wielką wagę przygotowania się na czas Paruzji, posłuchajcie pewnego opowiadania: przytaczam jako przykład opowiadanie, w którym jest ukazana cecha, którą jest staranność i przygotowanie).

"Kasia w tym roku kończy ósmą klasę. Chciała więc, by po ich rozstaniu w szkole, klasa miło ją wspominała. Ponieważ wybrała Liceum Plastyczne w innym mieście, przypuszczała, że z obecnymi koleżankami i kolegami spotykać się będzie rzadko. Nasunął się jej pomysł, iż zaprosi swoją klasę na 15 urodziny, które zrobi wzniosłe i uroczyste. Miała je bowiem w styczniu, ale już od października wszystkich zapraszała. Cała uroczystość miała się odbyć 28 stycznia. Minął miesiąc, drugi, a do tej prywatki pozostało kilka dni. Postanowiła więc, że przypomni wszystkim o jej urodzinach. Tydzień przed wspólnym spotkaniem postanowiła, że za szybko nie będzie się przygotowywała, aby nic nie zapeszyć. Umówili się wspólnie na 1700 u Kaśki. W dniu urodzin zabrała się do pracy. Ciasto piekła dwa razy, nie wyszło. Zapomniała kupić dodatki do sałatki, pizzę przypaliła, a w tym roztargnieniu usłyszała dzwonek. Otwiera drzwi, a w nich goście. Zrobiła się bardzo zawstydzona. Poprosiła przyjaciół do pokoju i chciała włączyć magnetofon, przypomniała sobie, że jest popsuty. Nastrój panował więc dziwny. Całą sytuację uratowała mama solenizantki, która przed córką przygotowała smakołyki dla młodzieży. Spotkanie jakoś przebiegło, lecz Kaśka czując się winną zaprosiła przyjaciół na imieniny w lipcu. Lecz sobie przysięgła, że do nich zacznie przygotowania wcześniej".

Pytania dla uczniów:
1) Kochani, czy dziewczynka była przygotowana na przybycie swoich przyjaciół?
2) Jak powinna zorganizować urodziny?

To opowiadanie wiąże się z przygotowaniem człowieka ochrzczonego na przybycie Pana Jezusa. Z pośród wielu cytatów prorockich na temat Paruzji Chrystusa posłuchajmy dwóch.

II Obwieszczenie słowa:
(uczniowie czytają fragmenty z Pisma Świętego)
1) cyt. (Mk 13,33-37)

Pytanie do uczniów:
1) Dlaczego w Kościele mamy przygotować się na przyjście Dnia Pańskiego?
2) cyt. (Mt 24,26-31)

Pytania do uczniów:
1) Proszę powiedzieć mi, czy będą jakieś znaki zapowiadające przyjście Chrystusa?
2) Czy autor Ewangelii nakazuje nam na nie zwracać uwagę?

Rozważanie słowa Bożego:
Zauważyliście zapewne, że już w czasach apostolskich, uczniowie samego Chrystusa pouczali by obserwować świat. Ponieważ, gdy Pan Jezus przybędzie do nas w czasie Paruzji, będą o tym między innymi sygnalizowały znaki czasu jak:
- trzęsienia Ziemi,
- katastrofy,
- powodzie,
- wybuchy wulkanów...
Te czynniki nas; ludzi wierzących powinny zmobilizować do poprawy, przygotowania i nawrócenia, bo może dzień Pański jest już bliski.

Pytania do uczniów:
1) Czy obecnie zauważacie jakieś znaki czasu?
Obecnie mamy czas postu, każdy chrześcijanin odnawia się w tym czasie, okazuje swoją wiarę i miłość do Boga. Bóg wzywa nas w tym czasie i w innych etapach roku liturgicznego do współpracy ze sobą w tworzeniu lepszego jutra, bez zła, nieprawości i krzywd. Świat, w którym ingeruje nawrócony człowiek modląc się, oddając Bogu cześć na Mszy Świętej, pracując przybliża go do Pana Boga. Człowiek także wypełnia plan zbawienia ludzkości w Chrystusie przez nawracanie innych. To też najważniejszą rzeczą w ulepszaniu świata, jest jak najsilniejsza więź człowieka z Bogiem, który jest miłością i źródłem wszelkiej miłości.

III Odpowiedź na Słowo Boże:
Moi drodzy, usłyszeliście dziś na katechezie o czasie Paruzji. Każdy z nas na swój sposób pragnie przygotować się na powtórne przyjście Pana w chwale. Mamy być przygotowani, a nie jak bohaterka dzisiejszego opowiadania, przygotowanie to odkładać.

Końcowe wnioski w formie pytań:
1) Co wy czynicie, aby należycie przygotować się na przyjście Chrystusa - Paruzję?
2) Czy "żyjecie" rokiem liturgicznym, co on dla was oznacza?
3) Czy nauczacie innych o czasie Paruzji?
4) Jak sądzicie, kiedy rozpoczęło się odnowienie świata i kiedy się zakończy?
5) Jak często przychodzicie na nabożeństwa w Wielkim Poście?

Modlitewna odpowiedź Panu Bogu:
Kończąc nasze dzisiejsze spotkanie proszę byśmy wspólnie pomodlili się za tych wszystkich ludzi, którzy po przyjęciu chrztu odeszli od Boga Ojca. By ich dalsze życie było nawróceniem.
- Modlitwa Ojcze Nasz.

Zapis

Katecheza
Temat:
Pan przychodzi. Paruzja.
1) Paruzja - termin określający powtórne przyjście Chrystusa w chwale przy Sądzie Ostatecznym.
2) Chwalebny powrót Chrystusa na Ziemię będzie zakończeniem odnowy Świata i jego pełną przemianą w "nowe niebo i ziemię nową" (Ap 21,1-5).

Praca domowa:
1) W jaki sposób chrześcijanin powinien przyczyniać się do odnowy świata?
2) Jak starasz się przygotować na czas Paruzji?
 

Opracowanie: mgr Marzena Pacuła

Wyświetleń: 4846


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.